Search
Close this search box.

Někdy to začíná červenými čísly

nekdy-to-zacina-cervenymi-cisly

Počet lidí, kteří se rozhodli začít investovat, každým dnem roste. Někoho však mohou po několika měsících odradit červená čísla vykazující ztrátu. To je ale špatné nastavení a v konečném důsledku drahá chyba.

Červená čísla na začátku? Žádný problém

Každý investor naskočil do rozjetého „investičního“ vlaku v jinou dobu. Ten, kdo začal investovat řekněme před deseti lety, si pravděpodobně plete roky. Za tu dobu už finanční trhy překonaly řadu překážek, včetně třeba mírné deflace, pandemie covidu-19 nebo nedávné energetické krize.

Navzdory tomu všemu si index MSCI World za toto období připsal 100 %. Americkým akciím se dařilo ještě lépe. Nejznámější index S&P 500 vzrostl o 171 % a technologický index Nasdaq Composite o 297 %.

Není však náhoda, že jsme zvolili desetiletý horizont. Jedno desetiletí je dostatečně dlouhá doba na to, aby vaše investice správně pracovala a zhodnotila se. Během této dekády se řada začátečníků pokoušela investovat, ale kvůli běžné volatilitě hodnota jejich investice klesla a oni ze strachu své investice prodali. Bohužel se ztrátou. Takové chování však odporuje nejdůležitějšímu ze 7 základních pravidel investování.

Je možné, že právě takovou situaci zažíváte i vy. Není to nic neobvyklého. Na základě historických dat pro index S&P 500 totiž existuje 37% pravděpodobnost, že po 1 měsíci bude vaše investice v červených číslech nebo ve ztrátě. Po 3 měsících klesne pravděpodobnost ztráty na jednu třetinu, po 6 měsících na 29 % a po 1 roce na jednu čtvrtinu.

Klíčem k úspěchu je dlouhodobé a pravidelné investování

Jak jsme nastínili výše, červená čísla po několika měsících jsou běžnou záležitostí. Čím déle vaše investice pracuje, tím více se snižuje možnost ztráty a zvyšuje šance na zhodnocení. Po třech letech se možnost ztráty snižuje na 16 %. Po 5 letech klesá na 11 %, po 10 letech na 6 % a historicky neexistuje jediné období, kdy byste v případě investice byli po 20 letech v červených číslech. Tedy ani v období po splasknutí největších bublin.

Investování má být dlouhodobé. Krátkodobé (několikatýdenní až měsíční) pokusy nejsou ve skutečnosti investováním v pravém slova smyslu. Jsou spíše spekulací a je lepší se jim vyhnout.

Červených čísel se na začátku investování nemusíte bát. Jedná se o běžný jev. Důvěřujte historickým faktům. Akciové trhy se ukázaly být dlouhodobě nejvýnosnějším investičním aktivem a investování do nich je dostupnější než kdy jindy. Například přes Portu již od 500 korun.

Důležité také je, že na své investiční cestě nejste sami. V Portu jsme s vámi a můžete se na nás kdykoli obrátit.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investorka Zuzana

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro mnoho z nás může