Někdy to začíná červenými čísly

nekdy-to-zacina-cervenymi-cisly

Počet lidí, kteří se rozhodli začít investovat, každým dnem roste. Někoho však mohou po několika měsících odradit červená čísla vykazující ztrátu. To je ale špatné nastavení a v konečném důsledku drahá chyba.

Červená čísla na začátku? Žádný problém

Každý investor naskočil do rozjetého „investičního“ vlaku v jinou dobu. Ten, kdo začal investovat řekněme před deseti lety, si pravděpodobně plete roky. Za tu dobu už finanční trhy překonaly řadu překážek, včetně třeba mírné deflace, pandemie covidu-19 nebo nedávné energetické krize.

Navzdory tomu všemu si index MSCI World za toto období připsal 100 %. Americkým akciím se dařilo ještě lépe. Nejznámější index S&P 500 vzrostl o 171 % a technologický index Nasdaq Composite o 297 %.

Není však náhoda, že jsme zvolili desetiletý horizont. Jedno desetiletí je dostatečně dlouhá doba na to, aby vaše investice správně pracovala a zhodnotila se. Během této dekády se řada začátečníků pokoušela investovat, ale kvůli běžné volatilitě hodnota jejich investice klesla a oni ze strachu své investice prodali. Bohužel se ztrátou. Takové chování však odporuje nejdůležitějšímu ze 7 základních pravidel investování.

Je možné, že právě takovou situaci zažíváte i vy. Není to nic neobvyklého. Na základě historických dat pro index S&P 500 totiž existuje 37% pravděpodobnost, že po 1 měsíci bude vaše investice v červených číslech nebo ve ztrátě. Po 3 měsících klesne pravděpodobnost ztráty na jednu třetinu, po 6 měsících na 29 % a po 1 roce na jednu čtvrtinu.

Klíčem k úspěchu je dlouhodobé a pravidelné investování

Jak jsme nastínili výše, červená čísla po několika měsících jsou běžnou záležitostí. Čím déle vaše investice pracuje, tím více se snižuje možnost ztráty a zvyšuje šance na zhodnocení. Po třech letech se možnost ztráty snižuje na 16 %. Po 5 letech klesá na 11 %, po 10 letech na 6 % a historicky neexistuje jediné období, kdy byste v případě investice byli po 20 letech v červených číslech. Tedy ani v období po splasknutí největších bublin.

Investování má být dlouhodobé. Krátkodobé (několikatýdenní až měsíční) pokusy nejsou ve skutečnosti investováním v pravém slova smyslu. Jsou spíše spekulací a je lepší se jim vyhnout.

Červených čísel se na začátku investování nemusíte bát. Jedná se o běžný jev. Důvěřujte historickým faktům. Akciové trhy se ukázaly být dlouhodobě nejvýnosnějším investičním aktivem a investování do nich je dostupnější než kdy jindy. Například přes Portu již od 500 korun.

Důležité také je, že na své investiční cestě nejste sami. V Portu jsme s vámi a můžete se na nás kdykoli obrátit.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Změna úpisu Portu Gallery

Jak funguje nový systém úpisů?

Portu Gallery přistupuje ke změně systému úpisů. Nový systém adresuje některé stávající nedostatky a vytváří menší tlak na

Jak při investování nenaletět

Checklist: Jak odhalit podvodnou investici?

S všeobecným růstem zájmu lidí o investování se objevuje stále více pochybných investičních nabídek nebo podvodných společností, jejichž cílem