Search
Close this search box.

Fintech review – elektromobil Kalašnikov a Uber Eats v Praze

fintech review

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Americké federální soudy přijímají kauce v kryptoměnách. Muži obviněnému z nabourání se do videohry Redwood City bylo uloženo zaplatit kauci v Bitcoinech nebo jiné krytpoměně. Údajně se nejednalo o první případ. V případě výraznější změny ceny může každá ze stran požádat o změnu částky.
  2. Kalašnikov namířený na Muska. Moskvič se vrací jako elektromobil.  Výrobce útočné pušky AK-47 chce vstoupit na trh elektromobilů se svým bizarním modelem CV-1. Vsadit chce na silný motor schovaný pod retro karoserií. Dojede až 350 km a z nuly za na sto zrychlí za šest sekund.
  3. Saifu je jen jedno. Česká spořitelna musela stáhnout aplikaci z Google Play. Slovo Saifu (které v japonštině znamená peněženka) si pro svůj produkt zvolili hned 2 firmy. Ačkoliv Česká Spořitelna svůj produkt pojmenovaný Saifu již stihla představit veřejnosti, musela ustoupit společnosti Paymaster. Ta pod stejným jménem vyvíjí vlastní produkt a na jméno má ochranou známku.
  4. Další útok Ryanairu na peněženky cestujících. Za příruční zavazadlo chce až 10 eur. Od listopadu budou cestující moct na palubu letadel Ryanair pouze s malou taškou. Tu dají už pouze pod sedadlo před sebou. Nebo alespoň pokud chtějí ušetřit. Za komfort v podobě zavazadla nad hlavou zaplatí 6 až 8 eur. Za umístění v zavazadlovém prostoru dokonce 10. Ryanair nečeká že jim tento krok přinese další zisky a jediným důvodem je urychlení odbavování cestujících.
  5. Praha spouští nový dopravní systém PID Lítačka. Od pondělí bude možné nahrát kupóny přes e-shop. Od 27. srpna se mohou cestující z Prahy a okolí těšit na velké změny. Změny se dotknout tří milionů cestujících nejen z Prahy, ale i celých středních Čech. Dlouhodobé kupóny půjdou nahrát nejen na zelenou Lítačku, ale nově i na platební kartu, či In Kartu. Od začátku roku půjde kupón nahrát i do mobilní aplikace a v MHD se tak obejdete bez kartiček.
  6. Uber začal v Česku rozvážet také jídlo. Služba Uber Eats ode dneška funguje v Praze. Uber vstoupil na rozvozový trh v Praze. Startuje s více než 100 restauracemi v okolí centra Prahy a doručuje 7 dní v týdnu od 11 do 23 hodin. Konkurovat chce dovozem jídla do půl hodiny a online sledováním svých objednávek. Za doručení si Uber účtuje 49 Kč bez ohledu na velikost objednávky.
  7. Naučil Čechy pít Red Bull. Teď se manažer Šimon Čapek pokusí o totéž se „superjídlem“ Mana. Šimon Čapek po 18 letech opustil svojí pozici ve společnosti Red Bull a pokusí se Čechy naučit jíst Manu. Firma pravidelně zdvojnásobuje obrat a zkušeného markeťáka potřebuje především kvůli expanzi do zahraničí.
  8. Téměř polovina Čechů by chtěla pětihodinovou pracovní dobu. Pětina by ráda i maséra na pracovišti, ukazuje průzkum. O pětihodinovou pracovní dobu by stálo 45 procent Čechů. Z netradičních benefitů je zkrácení pracovní doby nejžádanější. Kolem 40 procent Čechů by ocenilo možnost čerpat neomezeně dovolenou.
  9. Podnikání na venkově se odráží ode dna, ukazuje analýza. Devět z deseti podnikatelů na venkově jsou OSVČ bez zaměstnanců. Firem z více než 10 zaměstnanci jsou na venkově jen 2 procenta. Dařit se podnikatelům začíná především v obcích nad 500 obyvatel.
  10. Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je? V den spuštění státních hypoték se mluvilo o enormním zájmu. Články o frontách na levný úvěr zaplnily přední stránky novin. Přesto dnes ještě třetina peněz zbývá. Problémem je hranice 1,2 milionu korun, který nestačí na koupi bytu ve většině velkých měst.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme