Search
Close this search box.

Koronovirální panika aneb 5 otázek na Radima Krejčího

Koronavirus a jeho šíření od konce února za masivní mediální podpory nenechává spát vládám, státním institucím, korporacím i obyčejným lidem a razantním způsobem hýbe kapitálovými trhy. Přirozeně toto téma zajímá i nás v Portu a naše klienty. Na několik zásadních otázek jsme se zeptali šéfa Portu, Radima Krejčího.

Jaký má koronavirus dopad na trhy?
RK: Nejprve byla reakce trhů vlažná. S tím, jak se postupně začal virus šířit mimo Čínu, tak začaly kapitálové trhy silně oslabovat. Zaznamenali jsme pokles hlavních akciových indexů až o 15 procent, naopak poptávka po dluhopisech zesílila, což zvýšilo jejich ceny (a tedy snížilo jejich výnosy). Poklesly i ceny komodit, například ropy. Paradoxně relativně málo rostla cena zlata. Na měnových trzích vidíme pokles zájmu o okrajové měny, jako je například česká koruna.
Důvod pro tento vývoj na trzích je, že koronavirus může mít negativní dopad na globální ekonomiku. Propadnou se příjmy z cestovního ruchu, lidé budou méně utrácet v obchodech, což dopadne na výsledky firem a hodnotu jejich akcií. Některé ekonomické efekty jsou pouze dočasné, některé budou mít delší trvání a některé budou eliminovány státními (centrálními) zásahy a podpůrnými opatřeními, jako je třeba snižování úrokových sazeb centrálních bank (americká centrální banka Fed už úroky snížila v úterý) nebo dočasné daňové úlevy. Trh a ekonomika má i určité samočistící mechanismy. Například pokles cen ropy může snižovat náklady firem, a tudíž zlepšovat jejich ziskovost.
Problém vidím spíše vtom, že trhy zareagovaly poněkud panicky. Pokles byl podle mého názoru vyšší, než by měl být s ohledem na známá fakta. To potvrzuje i poskočení amerických akcií zpět vzhůru, kterého jsme svědky tento týden. Od minulého pátku připsal index S&P 500 již opět přibližně 7 %. Trhy však zůstavájí velmi nervózní a kolísavé.

Už máme to nejhorší za sebou a kdy přijde oživení?
RK: Těžko říct, vše bude záviset na šíření koronaviru v Evropě a USA, protože v Číně, zdá se, už se ta první vlna zjevně oslabila. Trhy mohou klidně ještě klesat, ale moc velký prostor dolů už nevidím, nevidím tam racionalitu. Naopak, věřím, že jakákoliv nová zpráva o léku nebo vakcíně by na trhy vnesla optimismus. Prudký růst ale v nejbližší době nečekám, dolů to jde vždy rychleji, než nahoru.
Pokud by přišel další propad, jsem přesvědčen, že by centrální banky a vlády zareagovaly nějakými stimulačními opatřeními, aby podpořily ekonomiky.
A nezapomínejme, že ne vše je pouze o koronaviru, akciové i dluhopisové trhy mohou ovlivnit i letošní prezidentské volby v USA nebo třeba válečné konflikty na Blízkém Východě.

Co by měli investoři v současné situaci dělat? Co děláte vy?
RK: Pokud si představím typického dlouhodobého investora, tak ten by neměl dělat nic. Neměl by se nechat znervóznit a měl by dodržovat svůj dlouhodobý investiční plán. Z dlouhodobého pohledu (tedy 10 a více let) není cena akcií určena sentimentem trhu nebo krátkodobými událostmi, ale ekonomickými výsledky společností. A jaký bude mít koronavir dopad na výsledky Applu v horizontu 10 let? Dnes sice Apple hlásí nedostatek komponent pro výrobu iPhonu a iPadů, protože ty se vyrábí převážně v Číně, ale jak se to projeví v jeho celoročních tržbách, letos, za rok, za pět let? A to je Apple zrovna firma, která dopad koronaviru pocítí, mnoho firem přitom dodávky z Číny vůbec neřeší. Navíc podle posledních zpráv se průmyslové komplexy v Číně začínají znovu postupně otevírat a chrlit zboží.
Já osobně pravidelně investuji na Portu a výkyvy směrem dolů beru jako tržní příležitost k investování ještě dodatečného množství peněz. Tento a minulý týden jsem proto zainvestoval o něco více, než mám nastaveno v pravidelném plánu. Stejně tak jsem poslal extra peníze na Portu investiční účty dětí. Můj investiční horizont je delší než 10 let. Konkrétní akcie, ani komodity jsem si nekoupil, i když mě hned napadly tematické sektory biotechnologie a zdravotnictví.

A můžete prozradit, jak se chovají ostatní investoři na Portu?
RK: Jsem rád, že máme rozumné investory. Většina se jich chová podobně jako já. Zprvu asi překvapeni prudkou reakcí trhů, nicméně po zvážení dostupných informací začali do Portu investovat ještě více peněz. Včera a dnes jsme zaznamenali rekordní množství nových vkladů co do jejich počtu i objemu. Naopak výběrů je minimum.

Jak Portu zareagovalo a jak je připraveno na hlubší krizi, pokud přijde?
RK: Naše investiční komise situaci monitoruje na denní bázi, spolu s analytickým týmem vyhodnocujeme různé globální ekonomické scénáře a jsme připraveni naši hlavní investiční strategii upravit, pokud bude potřeba. V současné době je však trh pod vlivem emocí a méně reflektuje fundamentální fakta. Naše strategie je dlouhodobá, nespekulujeme a neprovádíme krátkodobé nákupy či prodeje. Věříme, že současná koronovirální situace je pouze dočasná a v následujících několika měsících odezní. Proto naši strategii i nadále držíme beze změny.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky – má smysl?

Ceny whisky se v posledních letech šplhají do nebeských výšek, jelikož stále více lidí rádo popíjí tento alkoholický