Search
Close this search box.

FinTech review – Součástí digitálního eura bude „omezená“ kontrola a další FinTech novinky

fintech-review-14-04-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Šéfka ECB prozradila, že digitální euro bude mít „omezenou“ kontrolu

Co se stalo:

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová se nedávno stala obětí žertovného telefonátu. V něm omylem prozradila, že evropská digitální měna centrální banky (CBDC), digitální euro, bude mít „omezenou kontrolu“. Digitální euro by se totiž podle toho, co šéfka ECB prozradila, mohlo „omezeně“ používat ke kontrole plateb, které mohou jednotlivci provádět.

Co to znamená:

Žertovný telefonát a z něj plynoucí odhalení se odehrávají v rámci širší diskuse o CBDC a o jejich roli v budoucnosti globálních financí. Zatímco někteří odborníci považují CBDC za způsob, jak zmodernizovat a zefektivnit finanční a bankovní systémy, jiní vyjadřují obavy z možné ztráty soukromí a hrozby, že stát bude digitální peníze zneužívat ve svůj prospěch.

Digitálné peníze pod dohledem centrální banky či přímo státu, propojené s digitálním průkazem totožnosti by teoreticky mohly centrální bankc, vládě nebo státu umožnit zmrazit váš majetek, nebo omezit, za co své peníze utrácíte. Instituce spravující CBDC může být schopna zaznamenat a ukládat si informace o každé transakci. To samozřejmě přináší vyhody, jako schopnost snáze odhalit trestnou činnost nebo terorismus. Na druhou stranu, pokud se data o vašich finančních transakcích dostanou do nesprávných rukou, mohou být zneužita.

Další FinTech zprávy

Investice do evropských FinTechů se propadly o 83 %. V prvním čtvrtletí roku 2023 získaly evropské FinTechy od VC investorů 2 miliardy dolarů, meziročně o 83 % méně. Finančně technologické firmy uzavřely 212 investičních kol –⁠ nejmenší počet od čtvrtého čtvrtletí roku 2015.

Poptávka po bankovkách je nejnižší za posledních 20 let. Podle největší komerční tiskárny peněz, firmy De La Rue, je pokles způsoben nejistotou ohledně budoucnosti hotovostních peněz. Tato zpráva zároveň přichází v době, kdy v mnoha zemích klesá používání hotovosti spotřebiteli.

Mastercard spustí vlastní platformu pro mezinárodní platby. Nový nástroj pomůže finančním institucím nastavit mezinárodní platby pro jejich zákazníky –⁠ včetně spotřebitelů a malých a středních podniků –⁠ ve více než 60 měnách na více než 100 trzích.

 

 

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

portu-crypto-nl-17-tiny

#7 – Konec podvodníkům

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém si vysvětlíme, co stálo za jízdou

Co znamená propad čínských akcií?

Čínské akcie prožívají tvrdý pád a z hlediska ocenění se jeví mimořádně lacině. Je to skutečně tak a dokážou se vzpamatovat?

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo předmětem mnohých diskuzí,