Search
Close this search box.

Portu Gallery upsala umělecké předměty za 40,9 milionů korun

Online investiční galerie Portu Gallery za 4 roky od svého založení upsala už 26 uměleckých předmětů v celkové hodnotě 40,9 milionů korun. Ve svých sbírkách má unikátní díla od světoznámých autorů jako Toyen, Kupka, Warhol nebo Banksy. Část své umělecké sbírky zpřístupnila veřejnosti v rámci Prague Art Weeku v Hauch Gallery.

Portu Gallery, první online investiční galerie, se v letošním roce poprvé zapojila do kulturního programu v rámci Prague Art Weeku ve dnech 21.–24. září. V karlínské Hauch Gallery představila výběr unikátních uměleckých předmětů ze své sbírky pod názvem Phantoms of Portu Gallery. Výběr obrazů, soch a skleněných plastik spojovalo téma tajemna, magie a démonů. Ke zhlédnutí byla díla od Františka Drtikola, Jiřího Načeradského, Matyáše Chocholy, Jana Vytisky, Alessandra Mendiniho, Reného Roubíčka, Martina Janeckého nebo Radky Bodzewicz. „Tato díla mají v naší sbírce zvláštní místo, svým způsobem nás očarovala, a i když to nebyla láska na první pohled, o to více si dnes jednotlivých autorů ceníme a jsme rádi, že jsme je do sbírky Portu Gallery zařadili,“ říká Martin Jaroš, šéf Portu Gallery. Podle Jaroše byla výstava divácky úspěšná, v průběhu čtyřech dnů se přišlo podívat přes 300 návštěvníků.

Nestihli jste výstavu Portu Gallery v rámci Prague Art Weeku? Podívejte se na video ochutnávku z celé akce:

Portu Gallery umožňuje široké veřejnosti investovat do unikátních předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou, a to již od jedné koruny. Tím, že si investoři nekupují celý předmět, ale pouze jeho část, se mohou podílet na výnosu velmi atraktivních položek, které by pro drobné investory byly jinak nedostupné. Umělecká díla jsou jedním z řady segmentů, které se na Portu Gallery v rámci úpisů objevují a je o ně vždy velký zájem. Za dobu existence online galerie byla upsáno už 26 uměleckých děl v celkové hodnotě 40,9 milionů korun.

Mezi obrazy, grafikami, sochami nebo uměleckým sklem lze najít díla světoznámých autorů jako Toyen, Andy Warhol, František Kupka, Banksy, Alfons Mucha nebo František Drtikol. Nejdražším upisovaným dílem v hodnotě 3 190 000 korun je grafické album od Kupky s názvem Čtyři příběhy bílé a černé. Největší zájem byl právě o toto dílo, podařilo se jej upsat během pár minut. Nejvíce investorů, a to 521, se podílelo na investici do souboru sítotisků Saint Apollonia od Warhola.

„Investice do uměleckých předmětů je mezi investory dlouhodobě populární. Jde o zajímavou formu diverzifikace portfolia, kdy se investor může podílet na nákupu předmětu, se kterým souzní, má k němu nějakou emoční vazbu, je například od jeho oblíbeného autora. V nejbližších týdnech nabídneme na Portu Gallery investorům další atraktivní úpisy umění, například obraz od současného českého malíře Jana Vytisky nebo skleněnou plastiku od českého skláře Martina Janeckého. Nedávno jsme spustili úpis obrazů od Františka Drtikola. Zároveň připravujeme opravdu unikátní úpis, který odstartuje na konci října. Zatím bohužel nemohu ani naznačit, ale určitě se bude na co těšit,“ doplňuje Jaroš.

Prague Art Week v letošním roce opět představil to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění.  Festivalový program se odehrál ve více než třech desítkách vybraných institucí a prostorech věnovaných umění. Diváci mohli navštívit vernisáže, komentované prohlídky, zúčastnit se performancí a doprovodných programů předních pražských muzeí.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptonight

#16 – První prohra SEC?

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Jindřich Halabala a jeho nadčasový design

Jindřich Halabala sehrál velmi důležitou úlohu při formování moderní bytové kultury v Československu. Nepochybně patřil k nejzajímavějším osobnostem