Search
Close this search box.

#18 – Bitcoin stále vede

portu-crypto

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc.

V říjnu trhy znovu potvrdily, že kryptoměny už se nevyvíjí stejným směrem jako tradiční investiční aktiva. Vyčnívala především nejstarší kryptoměna – Bitcoin. Jeho cena za říjen vzrostla o úctyhodných 28 % a překročila hranici 35 tisíc dolarů za jednu minci. Bitcoin tak navýšil svou dominanci mezi kryptoměnami a jeho tržní hodnota tvoří více než 50 % z celkového ohodnocení kryptoměnového trhu. Tržní kapitalizace celého kryptoměnového trhu se poté zvýšila na 1,28 bilionu dolarů.

krypto-trh-final

Bitcoin stále vede. Za růstem ceny Bitcoinu za uplynulý měsíc stojí především čím dál častější spekulace, že americký SEC schválí bitcoinové ETF společnosti BlackRock nebo bitcoinové ETF dalších velkých správců majetku. To by otevřelo cestu k Bitcoinu pro obrovské množství dalších investorů. V říjnu se bitcoinové ETF od BlackRocku objevilo v depozitním a clearingovém centru, což může předznamenávat jeho schválení. Podle některých analytiků toto ETF následuje všechny kroky typické těsně před schválením produktu pro prodej na burze. 

Další halving se blíží. V kryptoměnové komunitě se čím dál více mluví o příštím bitcoinovém halvingu. Při halvingu se odměna za těžbu Bitcoinu každé čtyři roky snižuje o polovinu. Když se sníží odměna za těžení, měla by se v návaznosti na to snížit i nabídka nových Bitcoinů. Další halving sice nastane až v březnu 2024, ty předchozí byly ale spojeny s růstem ceny Bitcoinu. Očekávání jsou tak znovu vysoká a pomalu tlačí cenu kryptoměny nahoru. Poslední halving by měl nastat v roce 2140, kdy by se množství Bitcoinů v oběhu mělo dostat na teoretické maximum v počtu 21 milionů kusů. 

Tokenizované zlato. Britská banka HSBC představila platformu využívající technologii distribuované účetní knihy k tokenizaci vlastnictví fyzického zlata. Banka vytvoří digitální reprezentaci zlata svých klientů uloženého v londýnských trezorech. Jeden token na platformě HSBC pro tokenizaci zlata odpovídá 0,001 trojské unce. S tokenizovaným fyzickým zlatem mohou následně institucionální investoři a HSBC obchodovat prostřednictvím nově vzniklé platformy, zatímco zlato je bezpečně uloženo v trezorech. 

Ferrari přijme kryptoměny. Kryptoměny jsou čím dál rozšířenější, po celém světě už je vyzkoušelo asi 420 milionů lidí, tedy přibližně 5 % populace. Možnost přijímat platbu za zboží nebo službu v kryptoměnách tak umožňuje čím dál více firem. Nově tak plánuje přijímat Bitcoin, Ether a stablecoin USDC třeba výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari. Možnost platby kryptem bude nejprve dostupná v USA, firma ale plánuje brzy otevřít tuto možnost i v Evropě. Podle zástupců Ferrari to „pomůže navázat kontakt s lidmi, kteří nejsou nutně našimi klienty, ale mohli by si Ferrari dovolit“.

Zakladatel FTX odsouzen. Porota soudu uznala zakladatele kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda vinným z jednoho z největších podvodů v historii USA. Hrozí mu tak až 115 let za mřížemi. SBF svými kroky připravil statisíce zákazníků o miliardy dolarů. FTX byla druhou největší kryptoměnovou burzou na světě, po jejím pádu v listopadu 2022 se ceny prakticky všech kryptoměn propadly na mnohaletá minima, od té doby se ale pozvolně vzpamatovávají. 

Terorismus se kryptem nefinancuje. Kryptoměny jsou často zatracovány, protože jejich anonymita může vést k tomu, že jsou přes ně financovaní teroristé. Článek Wall Street Journal nedávno přišel s tím, že Hamás a palestinský Islámský džihád obdržely přes krypto přes 130 milionů USD. Toho se hned chopili někteří politici mající na krypto dlouhodobě spadeno. Možná ale mohli trochu vážit slova. Podle následné analýzy společnosti Chainalysis mělo jít na účet teroristů jen 450 tisíc USD. Společnost Elliptic dokonce popisuje, že Hamás a další teroristé naopak krypto přestávají přijímat. Jejich účty na burzách jsou totiž rychle blokovány a stíháni jsou následně i jejich sponzoři.

heatmap-rijen-krypto

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflation rate

Dvouciferná inflace

Český statistický úřad dnes vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání