Search
Close this search box.

Jak na Portu úspěšně investovat?

portu-uspesne-zhodnocovat

Finanční trhy jsou volatilní. Proto se každému investorovi může stát, že se jeho portfolio dostane do červených čísel. Taková situace hrozí především v případě, že jste do své investice vložili peníze jednorázově. V tom případě jste totiž mohli trefit vrchol investiční horečky a trhy se od té doby mohly propadat. 

Na začátku je třeba zopakovat, že výkyvy hodnoty vaší investice jsou normální. Nevyhýbají se ani investicím v Portu. Naše služba totiž byla vytvořena pro dlouhodobé a pravidelné investování. Jelikož v Portu využíváme výhod pasivního investování, není naše platforma vhodná pro krátkodobé spekulace. 

Investice na Portu

Co tedy musíte udělat pro to, aby byla vaše investice na Portu úspěšná? Investování ve skutečnosti nemusí být složitá věda. Stačí splnit následující podmínky a držet se daných zásad. Díky tomu se s velkou pravděpodobností můžete v budoucnu těšit na plody své práce.

Investujte dlouhodobě

Prvním krokem k tomu stát se úspěšným investorem, je rozhodnutí, že budete investovat dlouhodobě. Důvod je jednoduchý. Trhy v dlouhém období vždy rostou. Bylo tomu alespoň tak vždy v minulosti. A ačkoliv bychom vždy měli pamatovat na to, že historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, můžeme s velkou pravděpodobností říci, že tomu tak bude i nadále. Krátkodobé propady by vás poté neměly děsit, lepší je se na ně dívat jako na investiční příležitost.

Dlouhodobé investice vám také umožňují využívat výhody složeného úročení. To znamená, že vaše investice generují zisky a tyto zisky se opět investují, což vede k exponenciálnímu růstu v průběhu času. Krátkodobé investování navíc může být emocionálně náročné, protože náhlé výkyvy na trzích mohou vyvolat paniku, která způsobí impulzivní rozhodnutí. Dlouhodobý horizont vám umožňuje lépe oddělit investiční rozhodnutí od momentálních emocí.

vykonnost-indexu-SandP500

Stanovte si cíle

Správné stanovení cílů je při investování klíčové z několika důvodů. Cíle vám pomáhají určit směr vašeho investičního úsilí a poskytují motivaci k dlouhodobému růstu a plánování. V opačném případě byste mohli investovat bez jasného směru nebo strategie, což by mohlo vést k rozhodnutím založeným na impulsech a emocích.

Vaše cíle by také měly být pokud možno konkrétní. Díky tomu dokážete lépe měřit úspěch svých investičních rozhodnutí. Můžete pravidelně vyhodnocovat, zda jste na správné cestě k dosažení svých cílů. 

V Portu se snažíme vás ke stanovení cílů nasměrovat. Doporučujeme proto si vaše Portu Portfolio pojmenovat po vašem investičním cíli. Pokud si investujete na penzi, co třeba název Portfolio na důchod? V případě, že využíváte Dětské účty nabízí se třeba „Janě na vysokou školu“. Představivosti se ale meze nekladou a doporučujeme být kreativní. Nezapomeňte si také nastavit cílovou částku, i díky tomu budete mít cíl, který vás bude motivovat k pravidelné investici.

Využijte slev

Možná vás to překvapí, ale to, jaké za investování platíte poplatky, může mít velký vliv na celkový výsledek investice a v konečném důsledku může být rozhodující v tom, jestli se vám podaří splnit finanční cíle. Doporučujeme si dát pozor především na možné vysoké vstupní poplatky. 

Navíc i přestože je nějaký produkt označený jako „zdarma“, nemusí tomu tak být. Poplatek se třeba může skrývat v tzv. spreadu při směně korun za jinou měnu, kterou za vás provede broker. Pozor si taky dejte třeba na možné výstupní poplatky za výběr peněz. 

V Portu chceme být v tomto naprosto transparentní. Proto u nás nenajdete žádné vstupní ani výstupní poplatky nebo skryté poplatky za konverzi měn. U nás platíte pouze poplatek z celkové hodnoty majetku, který pro vás spravujeme. Ten si navíc můžete snížit díky slevovému programu až o 40 %. Pokud si zafixujete období, po které u nás budete investovat, bude to pro vás ještě levnější! 

slevy-portu-srovnani-poplatky

Pamatujte, že investování je individuální a mělo by být založeno na vašich cílech, toleranci k riziku a finanční situaci. Investujte proto s rozumným plánem, držte se vzpomínaných zásad a s velkou pravděpodobností tak dosáhnete svých cílů.

Podrobný návod, jak používat Portu, najdete v našem článku Portu Krok za krokem.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

SPO Pilulka

Jan Sýkora: Proč WOOD & Company věří v budoucnost Pilulky i při SPO?

Pilulka zveřejnila spolu s výsledky za rok 2022 rozhodnutí valné hromady o navýšení základního kapitálu formou úpisu nových akcií. V rámci sekundární veřejné nabídky akcií, která bude probíhat ve dvou kolech, má společnost záměr získat 200 až 250 milionů korun.