Search
Close this search box.

Investoři míří na rozvojové trhy – je to příležitost?

Největší pozornost investorů je z historického i současného pohledu upřena na trhy ve Spojených státech. Historie akciového trhu má v této zemi obrovskou tradici a na tamních burzách se obchodují největší společnosti na světě. Popularita zejména velkých technologických společností označovaných zkratkou FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Alphabet) vyhnala ceny amerických indexů do vysokých výšin a spousta investorů hledá investiční příležitosti na jiných trzích. Těmi mohou být akcie na trzích rozvíjejících se zemí, takzvaných emerging markets.

Po dekádě zaostávání za Amerikou mají nyní rozvíjející se trhy zlepšující se vyhlídky. Dle analýzy Allianz Global Investors budou rozvojové ekonomiky těžit v příštím roku z fiskálních stimulů, rychlejšího zotavení z pandemie (zejména Čína) a také slabšího dolaru, který dělá zahraniční aktiva levnější pro americké investory. Například čínský index CSI 300, který zahrnuje tři sta největších společností z Číny, má výnos od počátku roku 13,6 %, čímž překonává americký index S&P 500 s výnosem 7,3 %.

Emerging markets jsou plné nejen internetových společností, ale také firem z oblasti zdravotní péče, které nejsou ještě tak rozvinuté, jako americké společnosti, a mají k dispozici velký trh, na kterém mohou růst. Nižší je v případě emerging markets například hodně sledovaný ukazatel poměru ceny akcií ku čistým ziskům na akcii (P/E – price-to-earnings ratio). Trh emerging markets jako celek je nyní trhem oceněn na cca 15,5 násobek očekávaných zisků za příštích 12 měsíců oproti 22násobku očekávaného P/E, za který investoři oceňují americký index S&P 500. Rozvojové akciové trhy se tak jeví značně „levnější“.

Podle dat o tocích investorského kapitálu, které poskytuje EPFR Global, byl v posledních týdnech zaznamenán zvýšený příliv nových peněz ze strany retailových investorů právě na rozvojové akciové trhy.
V případě investování do rozvojových trhů je klíčová jejich selekce. Portu nabízí investici do ETF Amundi MSCI Emerging Markets Asia anebo iShares Emerging Markets IMI (součástí diverzifikovaných portfolií Portu i v rámci nabídky instrumentů do vlastních strategií), který je diverzifikovanější. Obě tyto ETF umožňují participovat zejména na budoucím růstu Asie, kde žije zhruba 60 % světové populace. Geografické rozložení druhého zmíněného instrumentu je následovné:

Země jako Čína, Taiwan nebo Korea vstupovaly do epidemie v dobré fiskální kondici a také se s virem dokázaly vypořádat lépe než rozvinuté trhy v USA nebo Evropě. Díky digitalizaci a vývoji léků rostly zejména akcie zdravotního a technologického sektoru. Preference Asie je podpořena odpovědí Číny na současnou krizi. Ta se nepustila do znovubudování ekonomiky skrze investic do silnic, přístavů a mostů, ze kterých profitovala většina zemí po globální finanční krizi. Místo toho začíná budovat novou soběstačnou ekonomiku založenou na 5G, cloud computingu a infrastruktuře zdravotní péče, která podporuje domácí podniky stejně jako v případě Taiwanu nebo Koreje.

Největší pozici (7,72 %) má v tomto ETF společnost Alibaba. Jedná se o největší společnost v Číně s naprosto dominantním postavením na trhu. Na velmi rostoucím trhu cloud computingu má Alibaba tržní podíl 50 %. V porovnání s americkým Amazonem roste Alibaba rychleji (tržby rostou tempem 30 % ročně a růst čistého zisku byl dvojnásobný v porovnání s minulým fiskálním rokem), působí na větším trhu a jeho akcie jsou daleko levnější (měřeno výše zmíněným P/E poměrem). Finančně technologická divize Alibaby firma Ant Group, která je největším start-upem na světě, očekává, že v rámci svého prosincového uvedení na burzu získá od investorů až 35 miliard dolarů, což by z ní udělalo největší IPO v historii. Mezi společnosti s největším zastoupením v tomto ETF patří dále Tencent, Taiwan Semiconductor Manufacturing a Samsung – to všechno jsou společnosti s velkým potenciálem postavit se svým významem po bok těch největších technologických společností z USA.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Krok za krokem

Portu Krok za krokem

Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu!

Jak začít investovat

Jak začít investovat?

Mluví se kolem vás o investicích či rostoucí inflaci a máte pocit, že se o investování chcete dozvědět

Portu Podcast - rozhovor

Rozhovor s investorkou Michaelou

„Pracovat v padesáti jenom na částečný úvazek a živit se také z výnosů investic? To by bylo ideální,

Představení účtu DIP

Představení nového Důchodového účtu DIP

V úterý 23. ledna proběhl webinář na téma Důchodového účtu (DIP) na Portu. Během webináře jsme obecně představili strukturu DIP účtu, jeho podmínky a výhody. Zároveň jsme provedli srovnání s tradičním Doplňkovým penzijním spořením a ukázali, jak si Důchodový účet na Portu založit.