Search
Close this search box.

Krize na kapitálových trzích nahrává trhu s klasickými automobily

Zatímco ekonomické dopady koronaviru vrhají kapitálové trhy do kolen – německý akciový index DAX během posledních dvou týdnů ztratil od vrcholu již 25 %, americký S&P 500 pak 20 %, tak všichni s napětím očekávali první významější akci také na poli klasických vozů na floridské Amelia Island, která se konala uplynulý víkend. Půjde trh s klasickými vozy také do kolen?

Nicméně, než se dostaneme k výsledkům z Floridy, připomeňme si nejdříve pohled do historie a srovnání vývoje kapitálových trhů (reprezentovaný indexem S&P 500) a trhu klasických vozů (index HAGI TOP). Podíváme se na vývoj při splasknutí technologické bubliny v roce 2000.

Zatím akciové trhy ztratily 45 procent od vrcholu v roce 1999 a na svou původní úroveň se dostaly opět až v roce 2007, tak trh klasických vozů žádný pokles nezaznamenal a v roce 2007 byl zisk oproti roku 1999 celkem cca 300 procent! A vývoj při finanční krizi v roce 2008?

I tentokrát akcie ztratily 45 % a trvalo jim tentokrát do roku 2013 dostat se na původní úroveň, vlastně tedy na úroveň nejen z roku 2007, ale i z roku 1999. Klasické vozy ani tentokrát ztráty neutrpěly a oproti roku 2007 byly o dalších 150 % výše, oproti úrovni z roku 1999 dokonce celkem o 900 % (díky kumulovanému zhodnocení)!

V minulosti tedy platilo, že propad akciových trhů nejenže se neprojevil negativně na vývoji trhu klasických vozů, ale naopak výprodeje akcií dodaly klasickým vozům vítr do zad a urychlily růst jejich hodnoty. To bylo způsobeno především tím, že hotovost z prodeje akcií byla investována z části právě do klasických vozů jakožto hmotného aktiva, které v čase minimálně uchovává hodnotu a přináší navíc v čase sběratelskou prémii.

Bude se ale historie opakovat i tentokrát v době koronavirózy?

Podívejme se na čísla z Floridy:

Aukce na Amelia Island záhajila aukční síň Bonhams ve čtvrtek 5. března 2020 sice spíše průměrně, 75 % prodaných vozidel za 73 % odhadu. Žádný propadák, ale ani nic, nad čím by se jásalo, 75 % prodejní kvóta byla lehce nad průměr posledních let, 73 % odhadu bylo naopak lehce pod tímto průměrem. Bonhams ale na druhou stranu mají vždy o něco horší vozy než aukční síně Gooding and Co. či RM Sotheby‘s. Tyto dvě aukční síně v pátek a v sobotu 6. a 7. března prodaly 94, resp. 93 % aut za 83 % odhadu. Takto vysoké prodejní kvóty tu už roky nebyly! Takže alternativy, konkrétně klasické vozy minimálně v USA opravdu v době krize opět táhnou!

Tento výsledek způsobily dva faktory, jednak byli prodávající po delší době ochotní prodávat za rozumnější ceny i níže pod odhady, ani 83 % odhadu nebyla úplně nejvyšší úroveň, ale stačilo to na realizaci prodejů téměř všech vozů v pátek i v sobotu. Opět se navíc přidala silnější poptávka kupujících, kteří měli zájem téměř o všechny vozy, nejen různých značek, ale i různého stáří či stavu.

Zatím to tedy vypadá, že krize na kapitálových trzích by se i tentokrát mohla na trhu klasických vozů projevit pozitivně a dodat tomuto trhu nový vítr do zad. Zda se tento trend z Floridy projeví i na starém kontinentu si ale ještě budeme muset počkat o něco déle. Významný veletrh s aukcemi v německém Essenu byl z konce března odložen až na druhou půlku června. Mírně nám napoví 1. dubna aukce sbírky 16 výjimečných vozů v Londýně, ale na reprezentativnější čísla si patrně budeme muset počkat až na začátek května do Monaka.

Oživený trh klasických vozů v posledních týdnech s sebou přinesl i několik atraktivních příležitostí k nákupu, o kterých se již brzy dozvíte více! Tyto příležitosti si totiž rozhodně nenecháváme ujít a připravujeme je především pro vás, naše investory!

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice do sběratelských předmětů jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice do sběratelských předmětů
– Nejste si jistí, zda je pro vás investování na Portu Gallery vhodné? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme