Search
Close this search box.

Představení strategie: Zdraví především

Představení strategie: Zdraví především

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.

Představení strategie: Asie – Pacifik
Představení strategie: Odpovědná budoucnost
Představení strategie: Akciové nebe
Představení strategie: Technologický pokrok
Představení strategie: Světová špička

Zdraví především – protože delší život znamená delší investiční horizont

Zdravotnictví prochází v posledních staletích jednou revolucí za druhou. Za posledních sto let vzrostla střední délka života o několik desítek let, z velké části díky drastickému snížení kojenecké úmrtnosti, ale i proto, že díky modernímu zdravotnictví dokážeme léčit mnoho chorob, které doprovází stáří. A protože inovace nejsou zadarmo, pohybuje se ve zdravotnictví nemalé množství peněz. Tak proč nepřispět na jeho vývoj, když se na tom dá slušně vydělat? Ve strategii najdete následující instrumenty:

Inovativní zdravotnictví obsahuje pečlivě vybrané společnosti, které se výrazně podílejí na vývoji zdravotnictví. Společnosti jsou váženy relativně rovnoměrně, největší váha je tu 1,29 procenta, nejnižší pak 0,54 procenta. Většina firem sídlí ve Spojených státech, ve fondu jsou dále společnosti z celého světa – nezanedbatelný podíl tu drží Jižní Korea, Japonsko či země EU. Z EU je tu mimo jiné belgická Galapagos NV, kterou najdeme dokonce na čtvrtém místě podle váhy, přičemž zbylých devět z top 10 jsou společnosti americké. Ta vyvíjí léky proti Crohnově nemoci či cystické fibróze. K tomu využívá adenoviry, kterými dokáže upravovat široký výběr lidských buněk.

Biotechnologie a farmacie zahrnuje přes 200 amerických společností zařazených do biotechnologického indexu NASDAQ. Ty se kromě inovací ve zdravotnictví zabývají například bioinženýrstvým či aplikací biotechnologií v zemědělství. V čele stojí farmaceutická společnost Gilead Sciences, která se specializuje na vývoj antivirotik, kterými léčí mimo jiné například HIV. Seattle Genetics se zase věnuje léčbě rakoviny za použítí monoklonálních protilátek. Nevíme, co to znamená, ale léčba rakoviny je šlechetný cíl.

Stárnoucí populace sice zní jako velice specifické téma, z celé strategie však obsahuje největší rozsah sektorů. Jak jsme si řekli v úvodu článku, střední délka života roste, a s ní i průměrný věk. Tento instrument těží z rostoucí kupní síly starší části populace. Kromě zdravotnictví, které fondu dominuje (41% expozice), tu tak najdeme společnosti z oborů pojišťovnictví, turismu či prodeje nemovitostí a obytných vozů. Přibližně polovina jich sídlí ve Spojených státech, zbytek na všech dalších kontinentech kromě Antarktidy, která stále čeká na otevření své první burzy cenných papírů. Vzhledem k zaměření strategie si v tomto článku představíme společnost, která se k ní tematicky hodí: Sarepta Therapeutics vyvíjí léky na širokou škálu chorob, od virových onemocnění po rakovinu. Jejich popis je tak komplikovaný, že se ho raději nebudeme pokoušet překládat do češtiny.

I při investici do této strategie nechává Portu dvě procenta v hotovosti, stejně jako je tomu u všech dalších strategií a portfolií. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.

Investice do zdravotnictví dává smysl. Přece jenom, peníze jsou vždy až na prvním místě, dokud nám nejde o zdraví. A touto cestou možná podpoříte společnost, jež vyvine lék, který vám jednou zachrání život. A i kdyby ne, aspoň na zdravotnictví můžete vydělat peníze, je to určitě šlechetnější, než vydělávat na cigaretách nebo zbraních.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu vs. Podílové fondy

Podílové fondy se stávají čím dál tím populárnější investiční variantou mezi veřejností, a v tomto

Top 3 podle Zuzany Mory

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top