Search
Close this search box.

Portu Krok za krokem

Portu Krok za krokem

Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu! Aby pro vás byl tento začátek co nejsnadnější, ukážeme vám několik důležitých věcí, které vám pomohou stát se zkušeným investorem na Portu.

V tomto článku si vysvětlíme:

 1. První vklad a obchodní dny
 2. Co najdu na Souhrnu
 3. Základní zásady investování a Portu magazín
 4. Jak v Portu investujeme
 5. Slevové programy pro dlouhodobé investory
 6. Jak funguje Peněženka
 7. Z jakých investičních produktů mohu vybírat?
 8. Netradiční investiční příležitosti
 9. Začínáme investovat s Portu – video návod

1. První vklad a obchodní dny

Začneme u toho, co se děje s vašimi penězi, které vložíte do Portu. Kdy začnou pracovat? K zainvestování peněz dochází během Obchodních dní, které probíhají zpravidla dvakrát týdně. Během nich dochází k nákupům cenných papírů podle rozložení vaší investice. Po přihlášení do Portu vpravo nad grafem vždy vidíte datum nejbližšího Obchodního dne a proklikem se dostanete i na celý kalendář. 

Od momentu zainvestování se začne hodnota investice vyvíjet. Bude každý den střídavě růst nebo klesat, podle toho, jak se mění ceny na burze.

Tip pro vás

Nejlepších výsledků dosahují pravidelní investoři. Doporučujeme nastavit si trvalý příkaz do Portu ve vašem internetovém nebo mobilním bankovnictví, abyste na zasílání peněz nemuseli myslet. Více zde.

V daný Obchodní den se zainvestují vždy všechny vklady, které přijdou do 8. hodiny ráno. Změny v investici uvidíte kolem 18. hodiny večer.

2. Co najdu na Souhrnu

Po prvních nákupech se začíná investice vyvíjet. Vývoj její hodnoty můžete sledovat na Souhrnu nebo pokud máte investic více, na jejím detailu. Hodnoty se aktualizují každý den a jsou přepočteny do korun aktuálním kurzem ČNB

Nebuďte překvapení, pokud hned v prvních dnech začne hodnota investice skákat nahoru nebo dolů. Je to přirozené, tak investice fungují. Investování je dlouhodobá záležitost a nárůstů a poklesů zažijete ještě mnoho. 

1 – celkový výnos vašich investic

2 – datum nejbližšího Obchodního dne

3 – volba časového rozpětí grafu

4 – volba zobrazení grafu (absolutně, nebo relativně v procentech)

Níže na Souhrnu pak najdete vaše jednotlivé investice a možnost zakládat další. Můžete i přecházet na detail každé z nich, kde naleznete například konkrétní složení investice a různé typy výnosů. 

1 – variabilní symbol investice pro zasílání vkladů

2 – přechod na detail investice

3 – založení nové investice

Tip pro vás

Hodnota cenných papírů se v  čase mění a krátkodobě může kolísat oběma směry. Pokud tedy vidíte investici nějaký čas v záporu, není důvod k panice. Důležité je držet se svého investičního plánu, dlouhodobě totiž trhy rostou.

Chytrý investor ví, že dlouhodobé investice není nutné sledovat příliš často. Nadměrné sledování svádí k chuti investice měnit nebo upravovat a to, jak ukazují studie, výsledky spíše nezlepší.

3. Základní zásady investování a Portu magazín

Dále se podíváme na 5 nejdůležitějších zásad chytrého investora. Podíváme se také, kde hledat další informace o investování nebo aktuální novinky ze světa trhů a financí.

5 zásad, které dodržuje každý chytrý investor:

 1. investuje pravidelně a dlouhodobě
 2. rozkládá, tedy diverzifikuje riziko
 3. nespekuluje, nesnaží se časovat trh
 4. drží se plánu a nepanikaří při poklesech
 5. propady vnímá jako příležitost

Pokud byste se chtěli začíst více, doporučujeme náš magazín. Tam najdete desítky článků, které vás provedou základy investování a přiblíží detailní informace o produktech i dění v Portu. Začít můžete například článkem o tom, proč je výhodné investovat i v dobách kolísavých trhů nebo jak při investování zaručeně neprodělat.

Tip pro vás

Shrnutí aktuálního dění a zajímavostí nejen ve světě investic najdete v našem zpravodajském newsletteru, ten vám každý pátek přistane ve vaší emailové schránce. Pokud vám nechodí, zkontrolujte spam nebo se přihlaste v patičce našeho webu zde.

Sledujte Portu také na YouTube nebo Spotify, kde zveřejňujeme videa a podcasty s členy našeho týmu i zajímavými hosty nad aktuální tematikou.

4. Jak v Portu investujeme

Podíváme se, jak v Portu přistupujeme k investicím, sestavujeme a řídíme naše portfolia.  

V Portu věříme tomu, že pro drtivou většinu lidí, kteří si chtějí pravidelně odkládat peníze po řadu let, je nejvýhodnější tzv. pasivní investování. Ukazují nám to nejen výzkumy a studie, ale i naše mnohaleté zkušenosti. Proto pasivní přístup využíváme i u našich Portfolií na míru

Co pasivní přístup k investování znamená?

Portfolia skládáme tak, aby svým vývojem kopírovaly světový akciový a dluhopisový trh. Používáme k tomu široce rozložené ETF, které v sobě obsahují tisíce akcií a dluhopisů naráz — napříč regiony i sektory. Tím člověk těží z dlouhodobého růstu trhů jako celku.

U našich portfolií v souladu s pasivním přístupem k investicím nespekulujeme. Nesnažíme se predikovat, čemu se bude dařit nejlépe, ani portfolia často přeskupovat. Do budoucnosti totiž nevidí nikdo a tato snaha o tzv. časování trhu se nevyplácí. Drtivá většina těch, kteří se o něj totiž snaží (více jak 90 %), nedokáže dlouhodobě a konzistentně dosahovat lepších výsledků než trh jako celek.

Co od pasivního investování čekat?

Pasivně spravované portfolio vývoj trhu kopíruje, nesnaží se jej překonat ani v časech dobrých ani špatných. Tedy když trh roste, bude růst i hodnota portfolia. Když trh naopak klesá — je krize, válka, nebo třeba pandemie — klesá i hodnota portfolia. 

Má smysl v takové době dělat v portfoliu překotné změny? Ne, protože to by znamenalo realizovat ztrátu a zkoušet předvídat, čemu se bude od toho momentu do budoucna dařit lépe. Tedy začít časovat trh a dělat správu spíše aktivní. A to, jak již víme, není cesta, které bychom věřili.

Nikomu, ani nám samotným, se na propady nekouká příjemně. Ovšem víme, že nejlepší strategie je dále se držet svého plánu a investovat pravidelně. 

Nárůstů i propadů zažije každý investor za svůj život mnoho. Případné poklesy naopak vnímáme jako vhodnou příležitost pro investování, protože lze nakoupit levněji — ve “slevách”. Portfolio bude totiž kopírovat trhy, které dlouhodobě rostou.

Porovnání krátkodobé a dlouhodobé výkonnosti indexu S&P 500

Pozn.: Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích. Investice na kapitálových trzích nejsou bez rizika.

Pro koho pasivní investování funguje nejlépe?

Své ovoce portfolia Portu sklízí ten, kdo k nim i pasivně přistupuje — využívá je pro dlouhodobé uložení peněz a investuje pravidelně. Pasivní investování může být někdy trochu nuda, ale zodpovědný investor neinvestuje kvůli zábavě, ale hlavně kvůli dlouhodobým výnosům. 

Pro uložení prostředků na kratší dobu se může více hodit například Investiční rezerva. Ta využívá úročenou hotovost a její hodnota tolik nekolísá. 

Jaký investiční přístup zvolíte u vašich vlastních strategií nebo ostatních investic je samozřejmě na vás. Je však dobré mít na paměti, že snaha o nadprůměrné výnosy a překonávání trhů vychází dlouhodobě a konzistentně jen mizivé části investičních profíků.

Tip pro vás

Pokud by vás o pasivním investování zajímalo více, můžete si na blogu přečíst náš článek o pasivním investování nebo článek o srovnání výkonnosti pasivního a aktivního přístupu.

5. Slevové programy pro dlouhodobé investory

Ukážeme si, jak můžete ušetřit, když budete investovat dlouhodobě a odpovědně. Tedy vkládat peníze pravidelně, držet se plánu a nepanikařit.

Pravidelnost a dlouhodobost je v investování to vůbec nejdůležitější a my vás v tom chceme podpořit. Můžete proto využít slevový program, a tím snížit poplatek až o 40 %. Stačí si u své investice nastavit fixované období. V případě potřeby můžete prostředky vybrat i před uplynutím období fixace, pouze vám bude u vybírané částky zpětně doúčtován poplatek do jeho plné výše. Nemůže se tak stát, že byste na tom byli hůře, než pokud si slevu vůbec neaktivujete. 

Jak si u jednotlivých investic nastavit slevu zobrazuje následující obrázek. Více si přečtěte také zde.

1 – menu

2 – sekce Poplatky

3 – volba délky fixovaného období a slevy

4 – aktivace slevy

Tip pro vás

Abyste se nemuseli o nic starat, nastavte si ve svém internetovém bankovnictví trvalý příkaz. Nezapomeňte u trvalého příkazu uvést správný variabilní symbol, aby se vám peníze připisovaly přímo do vaší investice. 

6. Jak funguje Peněženka

Tentokrát nahlédneme více pod pokličku Portu a ukážeme také, k čemu funguje Peněženka.

U Portu vždy víte, co se s vašimi penězi děje. Pokud vás zajímají detaily ohledně transakcí, které u vás probíhají, najdete je v sekci Transakce a peníze

1 – stav Peněženky najdete v menu

2 – možnost převádět peníze z Peněženky do investic

3 – transakce a převody peněz

4 – transakční historie

Peněženka je místo, kde můžete držet hotovost u Portu a mít ji tak připravenou k investování. Je sdílená pro všechny platformy Portu, Portu Gallery a OpPORTUnity. Využít ji můžete například k tomu, abyste jednorázově převedli peníze z vašeho bankovního účtu na Portu, a až následně je rozmisťovali mezi vaše jednotlivé investice. 

Tip pro vás

Pokud zapomenete u vkladu uvést variabilní symbol, připíšeme vám prostředky do Peněženky, kterou najdete v menu i  sekci Transakce a peníze. Vklady z Peněženky můžete převést do vaší investice kliknutím na tlačítko Vybrat/převést a my je následně zainvestujeme.

7. Z jakých investičních produktů mohu vybírat?

Projdeme si jednotlivé produkty, abyste věděli, na co se hodí a kdy je zvolit. Pro každý investiční záměr je totiž vhodná jiná investice a my vám pomůžeme vybrat přesně to, co hledáte.

Mezi základ každého investora patří:

Portfolia na míru 

Váš základní stavební kámen pro dlouhodobé zhodnocování peněz. Portfolio sestavené odborníky, o které se nemusíte vůbec starat ať už jste začínající, nebo pokročilý investor. Všechna portfolia nabízíme také v ESG variantě.

Dětské účty

Máte děti? Začněte jim pravidelně odkládat peníze za nejvýhodnějších podmínek na trhu. Začněte co nejdříve, poděkují vám. 

Investiční rezerva

Uložte krátkodobě volné peníze s výhodným úročením 6,5 % p.a. a mějte je kdykoliv k dispozici. Nebo je postupně převádějte do investic. Máte zájem o úročení vašich peněz v eurech? I tuto variantu si můžete zvolit.

Pokročilejším investorům nabízíme

Tematické investování

Tematické balíčky zaměřené na trendy oblasti, které vám jsou blízké, pro doplnění vašeho základního portfolia.

Vlastní strategie

Chcete rozšířit své investice o vybrané akcie nebo sektory, kterým věříte? Sestavte si vlastní strategii.

Portu Crypto

Máte chuť v malé míře investovat i do bitcoinu nebo třeba etherea? I to zařídíte jednoduše na Portu. 

Tip pro vás

Investic můžete mít založených více, a to dokonce od stejného produktu. Chytrý investor má pro každý svůj investiční cíl (např. důchod, nákup nemovitosti…) založenou samostatnou investici s odlišným investičním horizontem.
Příklad: Investiční rezervu pro volnou hotovost, konzervativnější portfolio na nákup chaty za 5 let a dynamické portfolio na důchod.

8. Netradiční investiční příležitosti

Portu jste již pravděpodobně dobře poznali, zaznamenali jste ale už i na naše další platformy? 

Jsme průkopníky moderního online investování a nabízíme pestrou paletu investičních příležitostí. Pokročilejším investorům, kteří chtějí doplnit své portfolio, umožňujeme například investovat do předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou nebo se podílet na zajímavých investičních příležitostech na českém trhu. A právě k tomu slouží platformy Portu Gallery a OpPORTUnity.

Investice do sběratelských předmětů, jakými jsou například historické vozy, alkohol nebo umění, vám přinášíme na Portu Gallery.

Investiční příležitosti, jako jsou například vstupy firem na pražskou burzu, vám přinášíme pomocí platformy OpPORTUnity.

Účty na Portu Gallery a OpPORTUnity si můžete založit přes váš Portu účet, jak ukazuje obrázek níže.

1 – vaše iniciály

2 – založení účtu na opPORTUnity a Portu Gallery

Tip pro vás

Peněženka je sdílená pro všechny naše platformy a prostředky tak můžete jednoduše využít k investici na jakékoli z nich.

9. Začínáme investovat s Portu – video návod

Shrnutí všech nejdůležitějších funkcí a možností Portu jsme pro vás také připravili v obsáhlém videu na našem YouTube.

Na závěr

Doufáme, že vám tyto informace pomohou k lepší orientaci na naší platformě a ke snadnějšímu vstupu do světa investic. Nezapomeňte, že vůbec nevadí, pokud některá složitější témata pochopíte až časem. I ve světě investic platí, že nejdůležitější je začít.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Více portfolií v jednom účtu Portu

Žhavou novinkou Portu je možnost přidávat další portfolia. Kromě základního portfolia, které si klienti vytvoří už v průběhu