Search
Close this search box.

Plánujete hypotéku? Bude asi víc záležet na vašem věku

Říká se, že věk je jen číslo. To jistě ano, ale v blízké době se může leccos změnit. Primárně pro každého, kdo si plánuje pořídit vlastní bydlení na hypotéku. „Magickou“ věkovou hranicí se totiž s vysokou pravděpodobností stane 36 let. Na co se tedy připravit?

LTV 100 hypotéka jen pro mladší ročníky

Na stole již nějaký čas leží novela zákona o ČNB, která obsahuje novinku ve formě zmírnění podmínek pro žadatele o poskytnutí hypotéky na bydlení na základě věkové hranice. Konkrétně se jedná o mladé lidi ve věku do 36 let. Zájemci by se podle uvedené úpravy mohli od banky dočkat úlev v oblasti úvěrových ukazatelů. Zpět by se mohly pro omezenou skupinu žadatelů vrátit „Stoprocentní“ hypotéky s LTV 100 (loan-to-value / výše úvěru k hodnotě nemovitosti). Mladí by také mohli na splácení úvěru vynaložit větší část svého příjmu (až 50 %) a získat i celkově vyšší hypotéku (až 10násobek čistého ročního příjmu).

Jedním z důvodů pro tento krok je podpořit zvýšení dostupnosti vlastního bydlení pro mladé. Pořídit si dnes například v Praze vlastní byt – s průměrnou cenou 5,5 mil Kč – je pro člověka v začátcích profesní kariéry skoro nemožné. Mladé rodiny tak řeší nutnost bydlení pronájmy, které i tak často atakují jejich finanční limity. Podobná situace panuje i v několika dalších českých velkých městech.

Neřešit věk a zkusit investovat

V současnosti patří hypotéka k jednoznačně nejrozšířenějším způsobům, jak získat přístup k vlastní nemovitosti. Co však dělat v situaci, kdy toužíte po bytě nebo domě, ale podle navrhované novely by se na vás už začalo vztahovat věkové omezení? Nebo z nějakých důvodů na hypotéku zatím nedosáhnete či nemáte těch potřebných 20 % ceny nemovitosti. Nebo snad ani hypotéku nechcete?

Jednou ze zajímavých možností je zkusit investovat. Zhodnotit svoje finanční prostředky způsobem, kterému už přichází na chuť větší množství lidí i v ČR. Lze tak získat finanční prostředky na pořízení nemovitosti – částečně (jako základ pro hypotéku) i celkově, včetně dalších případů (rekonstrukce, pozemek, druhé bydlení apod.).

Jak lze vydělat na investování

Začít investovat může v současné době již opravdu každý, nejen bohatý nebo kvalifikovaný investor. Online investiční platforma Portu.cz demokratizuje šanci velmi zajímavého zhodnocení finančních prostředků pro všechny věkové (18+) i příjmové kategorie investorů. Vezměme si například za základ onen „magický“ věk 36 let pro navrhované lehčí podmínky hypotéky. Pokud začnete investovat od 18 let, na počátku vložíte 1000 Kč a měsíčně budete investovat částku 3000 Kč, tak do svých šestatřicátin můžete očekávat hodnotu portfolia (v případě neutrálního scénáře – mediánu – Portu portfolia s rizikovým profilem 5) za 18 let bezmála jednoho milionu (983 564 Kč). Vidíme to z projekcí očekávané hodnoty portfolia Portu na obrázku níže.

 

Očekávaná budoucí hodnota portfolia Portu s rizikovým profilem 5

Je na každém. jakým způsobem dosáhne svých životních i finančních cílů. A nemusí to být jen otázka pořízení bydlení. Pokud se vydáte „cestou investic“, samozřejmě s přibývající pracovní praxí poroste mzda a následně i příležitost na vyšší pravidelné měsíční investice a celkový výnos. Váš vysněný byt nebo dům tak může být zase o kus blíž.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Výše zobrazený model očekávaného budoucího vývoje hodnoty investice je vytvořen s pomocí historických dat cenných papírů a instrumentů, ze kterých se skládá portfolio odpovídající zvolenému rizikovému profilu. Křivky v grafu simulují odhad čisté hodnoty investice (po odečtení poplatků a nákladů na kurzové zajištění) v různých variantách pravděpodobnosti a v různém časovém horizontu. Metodika výpočtu je založena na předpisu EU PRIIPS.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 28

Portu Rychlovka – Díl 28

Minulý pátek jsme vám opět v jediném videu shrnuli aktuální dění na trzích, novinky na Portu a také

Portu běží naplno a vylepšuje

V tomto týdnu spustilo Portu plný provoz pro neomezený počet klientů. Po ukončení testovací fáze, ve které se k

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového