Search
Close this search box.

Fintech review – PSD2 v české praxi a lepší ochrana evropských zákazníků

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bitcoin pokračuje v růstu, výrazně ho ale převyšuje jeho kontroverzní klon (E15.cz). Poté, co americká derivátová burza CME spustila obchodování s opcemi na bitcoin, překonala kryptoměna 8 500 dolarů. Procentuálně vyšší nárůst zažívá Bitcoin SV, kopie bitcoinu, za kterou stojí Australan Craig Wright. Alternativní kryptoměna je však velice kontroverzní, stejně jako sám Wright, a někteří ji považují za podvod.
  2. Fio už odesílá platby okamžitě. Umí to devět bank (Peníze.cz). Koncem minulého roku uměla Fio banka přijímat okamžité platby, od tohoto týdne definitivně podporuje i jejich odesílání. Služba není bankou zpoplatněna, pokud cílová banka umí okamžité platby přijímat, je tak automaticky odeslána každá platba.
  3. Youtubeři vysází 20 milionů stromů po celém světě. Začnou v poničené Kalifornii, Keni a Jižní Indii (CzechCrunch.cz). Influenceři z iniciativy Team Trees minulý rok chtěli vybrat dvacet milionů dolarů na vysazení dvaceti milionů stromů. Teď musí sklidit, co… Vlastně naopak, zasadit, co sklidili. Sázení stromů za vybraných 21,5 milionu dolarů, které se podařilo vybrat od půl milionu dárců z celého světa, má trvat do roku 2022.
  4. DPP zveřejnil data o odjezdu autobusů ze zastávek (ČeskéNoviny.cz). V současnosti jsou informace dostupné jen na webu kdymitojede.cz. Během následujících týdnů by data měly začít využívat i externí vyhledávače spojů, například IDOS.
  5. Nová pravidla na ochranu spotřebitele – jak ovlivní e-shopy a jejich zákazníky? (Lupa.cz). Rozsáhlý a dobře strukturovaný článek shrnuje dopady nové evropské směrnice New Deal for Consumers. Ta vznikla za účelem posílení ochrany evropského spotřebitele, mimo jiné v důsledku aféry Dieselgate, kdy automobilka Volkswagen ochotně odškodňovala americké zákazníky, zatímco v Evropě byly s kompenzací problémy.
  6. E-shop na elektronické dálniční známky za 400 milionů. Stát dodavatele vybral bez soutěže (SvětChytře.cz). Za 401 milionů korun bude e-shop po dobu čtyř let provozovat Asseco Central Europe. Elektronické známky nahradí fyzické od začátku příštího roku, minimálně ze začátku budou v nabídce stejné doby platnosti za stejnou cenu.
  7. Stav multibankingu v ČR (FintechCowboys.cz). Díky směrnici PSD2 můžou klienti bank teoreticky připojovat účty více bank do jednoho internetového bankovnictví. V současnosti však službu nepodporují zdaleka všechny banky. Článek přehledně ukazuje, co jednotlivé banky umožňují, a odhaduje, kam bude multibanking dále směřovat.
  8. Česká spořitelna nově umožňuje spravovat hypotéku přes George (Měšec.cz). Přes George nově můžou klienti zažádat o hypotéku, upravit výši splátek, zaplatit mimořádnou splátku nebo třeba změnit účet, ze kterého hypotéku splácí. Do budoucna chce Česká spořitelna do George přidávat další nadstandardní funkce, které klientům ušetří cestu na pobočku, například správu úvěrů nebo penzijních produktů.
  9. Equa bank spustí Apple Pay, dokončila testování (Peníze.cz). Apple Pay bude Equa oficiálně podporovat hned, jak služba zakomponuje další vlnu nováčků. To by se mělo stát do týdne. V tomto pololetí by se mělo Apple Pay začít fungovat i klientům Banky Creditas, neví se však, kdy přesně banka podporu chystá.
  10. Hodnota matky Googlu překročila bilion dolarů (Novinky.cz). Tržní kapitalizace společnosti Alphabet překročila hranici bilionu dolarů. Stala se tak teprve pátou společností v historii, která této hodnoty dosáhla.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Makléř – 23. díl: Epilog

Největší makléřská firma v Praze se nečekanou finanční operací na hraně zákona znovu dostala do rukou spoluzakladatele Arnolda

Dlouhodobý investiční produkt Portu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) plánuje využít až třetina Čechů

Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice.