Search
Close this search box.

Inflace už není téma. Akciové trhy v první polovině roku táhlo nahoru hlavně nadšení kolem AI

financni-trhy

První polovina roku 2023 se na akciových trzích nesla ve znamení býčí nálady, kterou ale postupně narušilo několik událostí. Krach několika bank ani obavy z recese však investory neodradily. Naopak klesající inflace a nadšení z nových technologií, a to hlavně z umělé inteligence, přinášely na akciové trhy optimismus.

Trhy v USA

Americkým akciovým trhům se od začátku roku daří. Nejsledovanější akciový index S&P 500 vzrostl od začátku roku o 16,38 %. Jeho výkonnost však zastínil technologický index Nasdaq Composite, který si v první polovině letošního roku připsal už 32,74 %. Akciové indexy tak postupně odmazávají ztráty, které si připsaly v minulém roce. Děje se tak navzdory očekáváním ze začátku roku. Tehdejší vyhlídka možné recese tlačila ceny akcií dolů, investory také vyděsily krachy několika amerických bank, konkrétně Silicon Valley Bank, Signature Bank a First Republic Bank. Trhům ale vlila optimismus do žil klesající inflace, a také znovu probuzené nadšení z technologických firem – hlavně těch zabývajících se umělou inteligencí (AI).

Investory může těšit klesající inflace. V květnu růst spotřebitelských cen v USA klesl na 4,0 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. Jádrová inflace, která nezahrnuje vliv cen potravin a energií se také snížila, a to na hodnotu 5,3 %. K cílové hodnotě inflace ve výši 2 % je to však stále daleko. Americká centrální banka (Fed) tak sice na svém červnovém zasedání ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu v pásmu 5 až 5,25 %, k dalšímu zvyšování ještě pravděpodobně dojde. Fed tak rozhodně boj s inflací nepovažuje za vyhraný. Přesto už úrokové sazby nejsou takové téma jako dříve a investoři už pomalu začínají vyhlížet snižování.

Největší vliv na dosavadní úspěch amerických indexů v letošním roce mají rozhodně akcie technologických společností, speciálně pak ty zabývající se umělou inteligencí. Akcie výrobce čipů Nvidie vzrostly od začátku roku o 195,51 %, akcie Microsoftu, který vlastní populární ChatGPT, o 42,14 % a Alphabetu, mateřské firmě Googlu o 34,31 %. Daří se i akciím dalších technologických firem. Meta si v tomto roce připsala 130,06 %, Amazon vzrostl o 51,9 % a Tesla získala už 142,16 %.  Akcie společnosti Apple od začátku roku získaly 55,09 % a firma se tak stala první veřejně obchodovanou společností, která uzavřela obchodní den s tržní kapitalizací nad 3 biliony dolarů.

Trhy v Evropě a Asii

Zahanbit se nenechaly ani evropské akcie. Index Euro Stoxx 50 letos zatím vzrostl o 14,08 %. Dobře je na tom také německý index DAX 40, který v červnu dosáhl na své nové historické maximum a za celý půlrok si připsal 14,77 %. Evropa se stejně jako USA potýká s vysokou inflací, jak v USA tak i v Evropě se daří inflaci snižovat. V eurozóně klesla v červnu inflace na 5,5 %, je tak na nejnižší úroveni od ledna 2022. Klesající inflace spolu s optimismem spojeným se zvládnutím energetické krize investory potěšily. Oproti tomu britský akciový trh reprezentovaný indexem FTSE 100 se nadále potýká s problémy a za prvních šest měsíců roku odepsal 0,3 %.

Výhercem prvního půlroku na akciových trzích se stává Japonsko. Tamní index Nikkei 225 zazářil, když vzrostl o 29,06 % a dosáhl na nejvyšší hodnoty za posledních 33 let. Daří se mu díky slabšímu jenu, ochotě japonských firem znovu investovat do inovací a zpětným odkupům akcií japonskými společnostmi. Zmínit je také třeba legendárního investora W. Buffetta, který věří japonské ekonomice, ta je mimochodem stále 3. největší ekonomikou světa. Na druhou stranu situace v Číně je velmi odlišná. Index Hang Seng se propadl na nejnižší úroveň od finanční krize v roce 2009, v první polovině letošního roku ztratil 6,1 % své hodnoty. Investoři se od druhé největší ekonomiky odvracejí kvůli jejímu pomalému zotavování z pandemie, geopolitickému směřování a omezování vývozu západních technologií.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce

brexit

Půl roku do Brexitu. Co bude dál?

Rok 2016 byl průlomovým nejen pro Velkou Británii, ale i celou Evropskou unii. Spojené království si, poněkud překvapivě,

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak poznáte, že už

holka s nákupem

Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je příliš složitá a rozmanitá na to, aby se dala popsat (byť sebesložitějším) ekonomickým modelem. Ačkoliv