Search
Close this search box.

#14 – BlackRock žene Bitcoin nahoru

bitcoin-etf-crypto-nl

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc. 

Červen se na kryptoměnových trzích nesl ve znamení pozitivní nálady. Cena nejsledovanější kryptoměny Bitcoin se v druhé půlce června přehoupla přes hranici 30 tisíc dolarů za jednu minci a od té doby se zde drží. Stejně jako v předchozích měsících i tentokrát celková tržní kapitalizace celého kryptoměnového trhu kopírovala vývoj Bitcoinu a ohodnocení celého trhu se tak mírně zvýšilo na 1,2 bilionu dolarů.

BlackRock plánuje bitcoinové ETF. Největší správce aktiv na světě požádal o povolení spustit bitcoinový burzovně obchodovaný fond. BlackRock žádost o zřízení spotového bitcoinového ETF podal k americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Ta přitom v minulosti už zřízení několika podobných fondů odmítla. V týdnu po oznámení se s žádostmi o vlastní bitcoinová ETF přidali i další velcí správci aktiv a to investiční firmy WisdomTree a Invesco. Tyto informace byly pro investory pozitivní zprávou, na což reagovala i cena Bitcoinu. V týdnu po oznámení vzrostla cena Bitcoinu o více než 10 % a od té doby se drží nad hranicí 30 tisíc dolarů za jednu minci. V Evropě i jiných státech již bitcoinové fondy fungují, pomocí tzv. ETP můžete do kryptoměn investovat i vy v rámci naší služby Portu Crypto

Americký regulátor žaluje Binance a Coinbase. Americká Komise pro cenné papíry (SEC) zažalovala největší kryptoburzu Binance za to, že údajně porušovala federální zákony týkající se cenných papírů. Později se také přidala žaloba na burzu Coinbase, které měla jednat jako neregistrovaná burza a makléř. Cena Bitcoinu na oznámení reagovala menšími propady, k žádné větší prodejní horečce však nedošlo. To značí, že investoři do kryptoměn stále častěji vidí rozdíl mezi problémy konkrétních firem podnikajících v této oblasti a samotnými kryptoměnami. 

Bitcoin dosáhl 50% dominance na trhu. Takzvaná dominance Bitcoinu je jednoduchá metrika, která říká, jak velké procento z celkové tržní kapitalizace kryptoměn připadá na Bitcoin. Právě toto číslo se po dvou letech zvýšilo nad 50 %. Dominance Bitcoinu vzrostla od listopadu 2022 o více než 10 p.b. To je z velké části způsobeno tím, že investoři se čím dál častěji uchylují k Bitcoinu v reakci na krizi způsobenou pádem FTX a v souvislosti s kroky regulátorů, jako je americký SEC.

bitcoin-dominance

Na oběd za Bitcoin. Česká platební aplikace Qerko, která umožňuje zákazníkům platit naskenováním QR kódu, spustila možnost zaplatit za útratu Bitcoinem. Ve více než tisícovce českých restaurací tak teď můžete zaplatit kryptoměnou. Firma zatím funkci platby Bitcoinem skryla, aby získala zpětnou vazbu od členů bitcoinové komunity a fanoušků krypta, je ji ale možné aktivovat pomocí následujícího návodu.

Na Slovensku se sníží zdanění kryptoměn. Nový slovenský zákon má stanovit, že daň ze zisku z prodeje virtuální měny bude po roce držení dosahovat 7 % a dojde tak k výraznému snížení zdanění. V současnosti se sazba pohybuje od 33 do 39 %. Za prodej kryptoměn nově také neplatíte ani cent, pokud s nimi nakoupíte například na Alze nebo si koupíte kávu, a to až do výše 2400 eur ročně, tedy necelých 57 tisíc korun. Mimochodem časový a hodnotový test lze uplatnit i v Česku, je k tomu ale nutné kryptoměny nakoupit a posléze prodat pomocí ETP, které využíváme třeba v Portu Crypto

Vývoj kryptoměn za poslední měsíc


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investujte do tematických srategií

Představujeme tematické investování

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující