Search
Close this search box.

10 nejlepších koníčků, které vás nevyjdou draho

sázení kytek

Jedno z oblíbených českých přísloví říká, že každá sranda něco stojí. U koníčků to však platit nemusí. Nemusíte sbírat umění, ani se plavit přes oceány na své plachetnici. To, že vaše hobby nestojí miliony, neznamená, že je o něco horší. Hlavní podstatou každého koníčku je to, že vás musí bavit.

V tomto článku se zaměříme na koníčky, které vás nebudou stát téměř nic a v některých případech na nich dokonce můžete vydělat.

Čtení

Čtení je králem mezi levnými koníčky. Za cenu průkazu do knihovny získáte přístup k tisícům různých děl. Čtením knih je možné se nejen bavit, ale i vzdělávat.

Zatímco zajímavá detektivka vás napne na desítky hodin, průvodce zahrádkářstvím vás naučí novou schopnost na celý život. A to je pravé kouzlo literatury. Ať už se chcete něco naučit, zasmát se a nebo prožít hororový zážitek, knihy vám mají vždy co nabídnout.

Zahradničení

Zahradničit lze draze. Můžete vyrazit do zahrádkářství a nakoupit to nejdražší, na co narazíte. Možná ještě zábavnější je ale zahradničit levně. Snažit se udržet své rostliny na živu a v ideálním případě si užívat plody, které vám poskytnou.

Pěstování rostlin může mít různé podoby. Pokud bydlíte ve městě a nemáte k dispozici zahradu, neznamená to, že jste odsouzeni k životu bez rostlin. Pěstovat můžete na balkoně nebo klidně uvnitř svého bytu. Sbírka kaktusů může být stejně zábavná jako třešňový sad. Najděte si to co vás baví, ponořte se do knih a začněte zahradničit.

Fotografování

Se stále zlepšujícími se foťáky na telefonu není těžké pořídit pěknou fotku. Dobrý foťák ještě nedělá dobrého fotografa. Naučte se základní pravidla focení, trénujte se svým telefonem a pokud vás to bude bavit a půjde vám to, můžete se posunout o úroveň výš.

Lepší fotoaparát pořídíte za cenu okolo 15 tisíc. Ještě méně zaplatíte za fotoaparát, který byl již nějakou dobu používaný. Pokud vám focení půjde a stále častěji uslyšíte, že vaše fotky vypadají pěkně, můžete si díky vašim fotkám dokonce vydělat peníze.

Prodávat je můžete na zahraničních fotobankách. Čím více a čím lepší fotky vystavíte, tím většího pasivního příjmu můžete dosáhnout. Pokud hledáte něco akčnějšího, fotit za peníze jde cokoliv. Svatby, portréty, nemovitosti, a nebo ještě lépe něco unikátního, čemu se příliš lidí nevěnuje.

Vaření

Vaření, pečení, smažení. Nemuset se spoléhat na mražená jídla a jídla z restaurací je něco, co vám bude šetřit peníze v průběhu celého života. Pokud s vařením úplně začínáte, nemusíte se bát. Není to žádná věda. Začít můžete s nudlemi, nebo rýží.

Nejlepší na vaření je fakt, že každým novým jídlem, které uvaříte, se viditelně zlepšujete. Na rozdíl od mnoha jiných koníčků, ve vaření můžete excelovat již po několika týdnech a své úspěchy můžete pozorovat na vlastní žaludek.

Cvičení

Nemusíte kvůli cvičení utrácet tisíce za posilovny. Začít můžete tak, že zařadíte drobné aktivity do vašeho každodenního života. Brzy zjistíte, že tak kam byste dřív jeli autem, můžete dojet i na kole. Pokud jezdíte autobusem, zkuste vystoupit o zastávku nebo dvě dříve a kousek dojít pěšky.

Přes malé změny můžete dojít k změnám větším. Každé ráno můžete udělat pár cviků a brzy uvidíte, že se cvičení stane nedílnou součástí vašeho dne. Cviky na každý den naleznete například na stránce Darabee.com, která je zcela zdarma.

Nakládání/Ukládání jídla

Zpracování jídla na pozdější využití vám ušetří nejen peníze. Ať už jsou vaše důvody jakékoliv – šetření přírodních zdrojů, úspora místa a nebo právě úspora peněz, konzervování jídla se může stát zajímavým koníčkem.

Jestli se rozhodnete jídlo nakládat, mrazit a nebo třeba sušit je na vás. Hlavní výhodou je fakt, že z jídla, které nestihnete spotřebovat včas, můžete vytvořit jídlo s dlouho trvanlivostí.

Kempování

Kempováním ušetříte nejen za hotel a drahé restaurace, ale především si užijete spoustu zábavy.

Kempování totiž není jen nepohodlné spaní ve stanu. Kempování je možnost nadýchat se čerstvého vzduchu, nasbírat dříví na vlastnoručně zapálený oheň a užít si chuť čerstvě upečeného špekáčku z ohně.

Kempování je ale hlavně možnost jak ušetřit na dovolené, kterou díky sníženým nákladům můžete naplánovat na více dní a nebo na místo o kterém by se vám v hotelu mohlo jenom zdát.

Geocaching

Sbírání tzv. kešek je koníček ke kterému vám stačí účet na webu Geocaching.com a chytrý mobilní telefon. Dávno pryč jsou doby, kdy byl geocaching zálibou několika vyvolených, kteří si mohli dovolit (často drahé) GPS navigace.

Díky Geocachingu poznáte místa, na které by vás jinak ani nenapadlo vyrazit. Stejně tak můžete podle rozmístění kešek naplánovat výlet po zajímavostech daného regionu.

Deskové hry

Ačkoliv samotné deskové hry nejsou zrovna levnou záležitostí, často se vám podaří nalézt staré hry, které jste hráli v dětství. Stejně tak můžete nakoupit levnější hry z druhé ruky, které vám vydrží až do konce života.

Brzy zjistíte, že deskové hry nejsou pouze zábavou pro nejmenší, ale že si je můžete užít v jakémkoliv věku.

Sběratelství

Sbírat můžete prakticky cokoliv. Nemusíte se držet tradičních témat, jako jsou známky nebo mince.

Vyberte si něco, co vás baví a čemu třeba jen trochu rozumíte. Pokud rádi cestujete, můžete sbírat pohledy. Pokud raději objevujete nová piva, můžete sbírat pivní tácky nebo klidně pivní lahve. Možnostem se meze nekladou.

 

Pokud najdete koníčky, které lze provozovat levně, nebo úplně zdarma, bude to mít pozitivní efekt i na vaše finance. Nezapomeňte si proto na našem blogu přečíst, co dělat s penězi navíc.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#23 – Velryby se probouzí

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Jak investovat s Portu

Co všechno v Portu nabízíme? Stručný přehled našich služeb

Jsme první česká investiční robo-advisory platforma, přes kterou může kdokoli jednoduše, nízkonákladově a efektivně investovat. Naší vizí je nabídnut lidem to nejlepší místo pro zhodnocování peněz a dosahování jejich finančních cílů.