Search
Close this search box.

FinTech review – BBVA podepsala smlouvu s OpenAI a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

BBVA zpřístupňuje zaměstnancům ChatGPT ve velkém

Co se stalo:

Španělská bankovní skupina BBVA zvyšuje využití umělé inteligence. Jako první evropská banka uzavřela smlouvu s OpenAI, což umožní tisícům jejích zaměstnanců používat ChatGPT. Zavádí 3 000 licencí ChatGPT Enterprise s cílem zvýšit produktivitu a efektivitu procesů a podpořit inovace. Společnost OpenAI se také zavázala poskytovat školení a nejnovější aktualizace pro své pokročilé jazykové modely, které jsou základem ChatGPT. Společnost BBVA uvedla, že díky úzké spolupráci s OpenAI zajistí maximální užitečnost využití AI.

Co to znamená:

Banka už začala vydávat licence ve svých španělských centrálách a brzy s tímto procesem pokračuje i v dalších klíčových zemích, kde působí. Každý nový účet bude doprovázen povinným školením. Cílem je zajistit, aby všechny oblasti a oddělení banky měly přístup k ChatGPT, tedy aby každý projekt zahrnoval zaměstnance s touto licencí.

Dále chce také prozkoumat bezpečným a odpovědným způsobem, jak může generativní umělá inteligence díky svým schopnostem vytvářet text a obrázky a zpracovávat informace a dalším funkcím urychlit procesy, zvýšit produktivitu a podpořit inovace.

Další FinTech zprávy

PayPal staví reklamní platformu, která využívá zákaznická data pro lepší cílení reklam. Najal Marka Grethera z Uberu, aby vytvořil personalizovanou platformu, která zlepší výkon reklam a nabídne tak spotřebitelům atraktivní nabídky. Platforma PayPal Advanced Offers umožňuje obchodníkům oslovit zákazníky na základě jejich nákupů. Diego Scotti z PayPalu věří, že tato platforma se stane nezbytným marketingovým kanálem pro všechny obchodníky.

Visa a Mastercard souhlasily zaplatit 197 milionů dolarů k urovnání hromadné žaloby o umělém navyšování poplatků za výběry z bankomatů. Visa zaplatí 104,6 milionů dolarů a Mastercard 92,8 milionů dolarů, přičemž dohoda čeká na schválení soudu. Nabídka přišla po odmítnutí odvolání těmito společnostmi Nejvyšším soudem USA. V roce 2021 tři banky – Bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo – urovnaly podobné nároky za 66 milionů dolarů. Visa a Mastercard také čelí dalším dvěma žalobám od uživatelů nebankovních bankomatů a majitelů nezávislých bankomatů.

JP Morgan zaplatí 100 milionů dolarů k urovnání vyšetřování americké komise pro terminované obchodování s komoditami CFTC. To zjistilo nedostatečné monitorování miliard klientských objednávek mezi lety 2014 a 2021. Problém vznikl kvůli nesprávné konfiguraci datových kanálů, což zabránilo správnému monitorování obchodních dat. Banka přiznala některá obvinění a CFTC jí udělila pokutu 200 milionů dolarů, ale snížila ji o 100 milionů díky předchozím urovnáním. JP Morgan uvedla, že problém sama identifikovala a přijala nápravná opatření.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme