Search
Close this search box.

FinTech review – Google zakáže aplikacím pro půjčky přístup ke kontaktům a další FinTech novinky

fintech-review-04-06-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Google zakáže aplikacím pro osobní půjčky přístup ke kontaktům uživatelů

Co se stalo:

Aplikace, které poskytující osobní půjčky, nebudou mít od konce května na operačním systému Android přístup k externímu úložišti telefonu, fotografiím a videím, kontaktům, přesné poloze a protokolům hovorů. Google k tomu uvádí, že mezi finanční produkty a služby počítá ty, které se týkají správy nebo investování peněz a kryptoměn, včetně personalizovaného poradenství.

Co to znamená:

Tato změna vstoupí v platnost 31. května. Za rozhodnutním stojí nejnovější zprávy, podle kterých někteří lidé, kteří získali úvěr prostřednictvím mobilních aplikací, byli obtěžováni vymahači dluhů. Vymahači totiž údajně získali přístup k osobním kontaktům dlužníků a o nesplacených dluzích informovali jejich přátele a rodinu. V extrémnějších případech vymahači používali upravené obrázky, aby zadlužené osoby ještě více zastrašili a znepokojili.

Tyto případy byly časté třeba v Indii a Keni. Společnost Google nejprve reagovala tím, že po upozornění orgánů činných v trestním řízení a centrálních bank zablokovala tisíce aplikací pro osobní půjčky v Google Play. Společnost také zavedla pravidla pro zákaz nelicencovaných aplikací pro půjčky v obchodě s aplikacemi pro Android. Google byl v minulosti kritizován za to, že nepřijal důrazná opatření proti predátorským úvěrovým aplikacím. Nejnovější opatření se tak snaží tyto problémy řešit.

Další FinTech zprávy

Bloomberg představil vlastní AI program. BloombergGPT zkombinuje umělou inteligenci a FinTech. Bloomberg terminál je již více než čtyřicet let zdrojem dat z finančních trhů. Díky tomu Bloomberg získal nebo vyvinul velké množství vlastních datových sad. BloombergGPT tak má dobré předpoklady stát se předním nástrojem pro finanční výzkum a analýzu.

Salvador zrušil daně pro technologické firmy. Salvador, první země, která zavedla Bitcoin jako zákonné platidlo, se rozhodla zrušit veškeré daně z technologických inovací. Tento krok probíhá souběžně se zřízením salvadorského Národního úřadu pro bitcoiny (ONBTC), známého také jako „úřad pro bitcoiny“.

Americká vláda prodá přes 40 tisíc Bitcoinů. Vláda prodá zbytek Bitcoinů, zabavených hackerovi Jamesi Zhongovi, kterého úřady obvinily z krádeže virtuálních aktiv z tzv. Silk Road. Kdyby je vláda prodala v těchto dnech, mohla by si přijít na asi 1,1 miliardy dolarů.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu BETA – a co dál?

Pokud odebíráte náš newsletter, případně jste nás právě objevili a rozhodli se zaregistrovat, určitě jste

Rozhovor s investorem Pavlem

Rozhovor s investorem Pavlem

Pavel má s investováním zkušenosti již z dřívější doby, plané sliby ho ale na dlouhou dobu odradily. Protože