Search
Close this search box.

Představení strategie: Technologický pokrok

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků si představíme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.

Technologický pokrok aneb inovátoři (nejen) ze Silicon Valley

Zdá se, že rychlost vývoje nových technologií roste v posledních 150 letech exponenciálně. A s touto investiční strategií můžete na stále rychlejším pokroku vydělat i vy. Pojďme se podívat, do čeho přesně investujete ve strategii Technologický pokrok:

Americký IT sektor je ve strategii zastoupen akciovým ETF iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS. Investujete skrze něj do desítek špičkových amerických IT společností, mezi něž se řadí třeba Microsoft, Apple, Visa či PayPal. IT sektor tvoří 33 procent strategie.

Americká biotechnologie a farmacie má v Technologickém pokroku čtvrtinový podíl. Jejím reprezentantem je akciové ETF Invesco NASDAQ Biotech UCITS. Z mnoha pokrokových společností, které jsou v tomto fondu obsaženy, stojí za zmínku třeba Intrexon, který se snaží skrze úpravu DNA vytvořit jablka, která nezhnědnou, ale taky třeba vyléčit rakovinu. Amicus Therapeutics se zase soustředí na léčbu vzácných nemocí, kterým z důvodu malého trhu není věnována dostatečná pozornost, a díky společnosti Illumina je sekvenování lidského genomu možné víc než stokrát levněji než před deseti lety.

Automatizace a robotika ve formě akciového ETF iShares Automation & Robotics UCITS má ve strategii 20% zastoupení. Běžnému smrtelníkovi bude asi nejbližší společnost Garmin, která kromě GPS navigací pro každodenní použití nabízí i komplexní navigační systémy letadel. Najdeme tu i Qualcomm, společnost, jejíž čipy pravděpodobně máte ve svém chytrém telefonu.

Kybernetická bezpečnost tvoří zbylou pětinu strategie. Akciové ETF L&G Cyber Security UCITS se chlubí nejvyšším tříletým výnosem ze všech instrumentů, které ve strategiích nabízíme. Za poslední tři roky narostla jeho cena o více než 70 procent. S takovými výnosy se pojí i vyšší volatilita, a kybernetická bezpečnost proto není sektor pro konzervativního investora. A jaké společnosti v tomto instrumentu najdeme? CyberArk zajišťuje bezpečnost dat více než polovině společností na seznamu Fortune 500, bezpečnostní služby KeyW se týkají rovnou celých národů třeba v boji proti terorismu.

Ta procenta ale nějak nevychází. Do stovky chybí dvě, která v každé strategii, stejně jako v běžných portfoliích, Portu nechává v hotovosti. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.

Technologický pokrok není pro každého. Každou chvíli se tahounem svého sektoru může stát jiná společnost, navíc i experti budou většinou rozumět jen svému oboru, je tedy těžké posuzovat kvalitu celého širokého spektra technologických společností. Jisté však je, že tu najdeme největší světové společnosti, včetně těch s tržní kapitalizací přes bilion dolarů (Apple, Microsoft). Pokud věříte, že lidstvo svůj rychlý technologický vývoj udrží, možná dokonce ještě zrychlí, a nebojíte se kolísavějších sektorů, tato strategie si určitě zaslouží vaši pozornost.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vývoj trhu s klasickými vozy

Trh s klasickými automobily je dynamické, komplexní a v neposlední řadě dost složité prostředí. Navíc

Představení strategie: Rozvojové trhy

Představení strategie: Rozvojové trhy

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených