Search
Close this search box.

Pozor na korporátní dluhopisy malých firem

V posledních letech se do popředí zájmů mezi investičními produkty dostaly podnikové dluhopisy, lákající nové investory na často vysoké výnosy i kolem 7-9 % ročně. Ačkoliv se jedná o dluhopisy, nelze je považovat za bezpečné nebo dokonce garantované investice. Není dluhopis jako dluhopis. Za téměř „bezrizikové“ se v literatuře často považují dluhopisy státní (např. ty americké). Riziko, že by americké vládní dluhopisy nebyly splaceny je téměř nulové a zde skutečně můžeme hovořit o „garantované“ investici. U ostatních dluhopisů to tak není a u korporátních dluhopisů malých firem nebo startupů už vůbec ne.

Důkazem, že se jedná o velmi rizikovou investici, je množství nesplacených dluhopisů za posledních několik měsíců – namátkou jde o společnosti Zoot, Arca Capital, Regal Group nebo Isoline. Spousta dalších firem je nyní také v problémech a počet nesplacených korporátních dluhopisů tak bude dále narůstat.

Díky současné politice centrálních bank zde máme prostředí, ve kterém existuje nemalý počet státních dluhopisů nesoucí výnos, který začíná znaménkem mínus. V tomto srovnání tak korporátní dluhopis, slibující výnos ve vyšších jednotkách procent, působí velmi atraktivně. Pokud se však nabídka jeví na první pohled velmi výhodně, měli by být investoři zvlášť obezřetní. Investice do jednotlivých podnikových dluhopisů není pro většinu drobných investorů vůbec vhodná.

Jelikož je korporátní dluhopis vlastně půjčka společnosti, investor nákupem jejich dluhopisů získává právo, aby mu emitent dluhopisů splatil jistinu spolu s dohodnutými úroky (kupóny). Investor tedy dobrovolně přijímá pozici věřitele, zatímco emitent dluhopisů se stává jeho dlužníkem.

Problémem je, že u řady neznámých firem investor těžko rozezná, zda jsou dluhopisy vydávány za účelem dalšího rozvoje byznysu, který je schopen potřebu budoucích splátek úroků a jistiny krýt. Nebo dokonce zda se nejedná o cílené okradení.

Je-li firma totiž zdravá, finančně schopná a má perspektivní plán růstu, ve většině případů jí ráda půjčí peníze banka. Čím hůře na tom společnost je, tím horší podmínky (úrok a výši úvěru) půjčky firma dostane. Často ji také banka odmítne úplně a takovým firmám pak nezbyde než vydávat korporátní dluhopisy s vyšším výnosem pro zaujetí investorů a nést s tím spojené budoucí vyšší úrokové náklady.

V podstatě zde platí rovnice – čím vyšší úrok, tím méně kvalitní společnost a zpravidla vyšší riziko nesplacení. Nezapomínejme, že výnos je vždy odměnou za riziko. Myslet si, že mohu získat třeba 10% úrok bez rizika je bláznovství.

Jak již zaznělo  v úvodu, korporátní dluhopis rozhodně není bezriziková investice. Riziko, že nekvalitní společnosti nebudou schopny splácet své závazky je vysoké. (Např. ze studie společnosti CRIF – Czech Credit Bureau vyplývá, že v roce 2018 bylo v Česku vyhlášeno celkem 649 bankrotů obchodních společností). Opravdu kvalitní korporátní dluhopisy (ty s dobrým ratingem, jako jsou dluhopisy ČEZu, bank apod.) nesou sice nižší výnos, ale také s nimi podstupujete výrazně nižší riziko. Přeci jen krach společnosti ČEZ je méně pravděpodobný než třeba krach společnosti Regal Burger provozující pár restaurací. Problém však je, že drobný investor k nim často nemá přístup, protože požadované nákupní objemy jsou příliš vysoké.

Nepodceňujte riziko nesplacení jistiny

Investice do podnikových dluhopisů není ani nijak pojištěna. V případě nesplacení jistiny či úroků (kupónů) se nelze obracet na Garanční systém finančního trhu. Navíc, bonitu (schopnost splatit své závazky) emitenta není ze zákona oprávněna posuzovat Česká národní banka. Ta pouze ověřuje, že prospekt příslušné dluhopisové emise splňuje všechny zákonem stanovené formální náležitosti. Rovněž je potřeba kriticky přistupovat k „analýzám“ zprostředkovatelů emisí těchto dluhopisů (tj. obchodníci s cennými papíry, ratingové agentury, apod.). Analýzu bonity emitenta si musí provést každý investor sám, protože na ní závisí návratnost vložených prostředků.

Když korporátní dluhopisy, pak diverzifikovaně

Přistupujte k investicím do korporátních dluhopisů obezřetně. Určitě není například vhodné investovat větší část vašich volných prostředků do dluhopisu jedné malé společnosti. Snažte se vybrat jen kvalitní dluhopisy silných, větších firem a co nejvíce diverzifikovat. Pokud už chcete investovat do jednoho dluhopisu, proveďte si řádnou analýzu společnosti – a pokud nechcete věnovat čas této analýze nebo nemáte dostatek znalostí, nevěšte hlavu. Daleko lepší strategií bude v tomto případě nákup diverzifikovaného dluhopisového ETF, které zahrnuje několik set i tisíc dluhopisů velkých globálních společností. Investice se tak rozloží mezi mnoho velkých firem a i případný úpadek jedné z nich nijak výrazně neovlivní cenu celého ETF. Investujte zodpovědně.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Ikona jménem Alfa Romeo

Od začátku do krásných 50. let, aneb jaká Alfa Romeo by měla být základem slušné sbírky klasických automobilů?