Search
Close this search box.

FinTech review – Londýnská burza plánuje tržiště běžící na blockchainu a další FinTech novinky

fintech-review-09-08-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Londýnská burza plánuje nové tržiště běžící na blockchainu

Co se stalo:

Londýnská burza už rok pracuje na obchodní platformě založené na blockchainu, která by měla nabízet tradiční finanční aktiva. Technologii blockchainu chce využít ke zvýšení efektivity držení, nákupu a prodeje finančních aktiv a využít digitální technologie k vytvoření úhlednějšího, hladšího, levnějšího a transparentnějšího procesu. Burza nechce sama vytvářet žádnou vlastní kryptoměnu.

Co to znamená:

Například na současných akciových burzách se většinou obchoduje pouze v pracovní dny v obchodní hodiny, naopak třeba Bitcoiny lze díky blockchainu odesílat i přijímat téměř okamžitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Tržiště využívající blockchain by tak mohlo zpřístupnit obchodování v neomezený čas.

Vedoucí nového projektu londýnské burzy zdůraznil, že v záměru nejsou zahrnuty žádné kryptoměny. Celý proces by měl být také patřičně regulován. Burza by chtěla projekt spustit v rámci jednoho roku, v současnosti již jedná s regulačními orgány, několika jurisdikcemi a také s britskou vládou a ministerstvem financí.

Další FinTech zprávy:

Americký úřad se zaměřil na Apple kvůli přístupu k NFC čipu. Apple Pay je jediná platební služba, která může využívat na iPhonech technologii NFC „tap and go“ pro platby v obchodech. To se nelíbí bankám a dalším poskytovatelům platebních služeb, Apple tak totiž brání konkurenci ve vývoji jejich vlastních aplikací. Technologický gigant za to už je vyšetřován Evropskou komisí, nově nevidí pozitivně tuto praktiku ani americký Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů.

V kryptoměnových podvodech letos ukradena 1 miliarda dolarů. Podvodníci získaly od obětí jen za srpen více než 45 milionů dolarů. Největší podvod co do objemu prostředků je spojený s kryptoměnou Pepecoin, při něm bylo ukradeno více než 13 milionů dolarů.

Bezpečnostní díra v systému newyorského metra umožňuje sledovat cestující. Systém bezkontaktních plateb v metru umožňuje lidem s údaji o platební kartě cestujícího zobrazit historii jeho cest. Pro zobrazení těchto informací není nutné mít účet s PIN kódem nebo heslem. Místo toho stačí zadat údaje o dané kartě. Funkce funguje i pro Apple Pay a Google Pay, a to přesto, že v případě placení telefonem obchodníci používají tokenizované číslo karty.

Platby pomocí čísla mobilního telefonu se blíží. Česká národní banka zveřejnila pravidla pro placení pomocí znalosti pouze mobilního telefoního čísla. Takzvané platby na kontakt by měly odstartovat 30. října. Maximální výše jedné takové platby bude 5000 korun. Jedná se o dobrovolnou možnost – ne náhradu klasických převodů na číslo účtu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte

Je čas koupit Lancii?

Italská značka Lancia má velmi bohatou historii a vždy byla inovátorem, překvapujícím svět neotřelými technologickými

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý vzkaz – „Never

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se