Search
Close this search box.

#11 – Bitcoin za milion dolarů

cryptocurrencies

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc. 

V březnu sektor kryptoměn pokračoval v pozitivním trendu ze začátku roku. Ceny nejvýznamnějších kryptoměn prudce rostly poté, co se do problémů dostalo několik amerických i evropských bank. Nedůvěra v tradiční bankovnictví stála za zvýšenou poptávkou po aktivech, které nejsou s tímto tradičním sektorem pevně spjaty. Cena Bitcoinu tak mezi 10. a 20. březnem vyskočila o téměř 40 %. Ostatní velké kryptoměny v březnu také posílily, celková kapitalizace kryptotrhu se vyšplhala na 1,2 bilionu dolarů a od začátku roku vyrostla o více jak 50 %.

krypto-brezen-2023

Bitcoin za milion dolarů. Podnikatel, investor a bývalý technický ředitel společnosti Coinbase Balaji Srinivasan si myslí, že Bitcoin bude 17. června stát jeden milion dolarů. Proč? V Americe prý dojde k hyperinflaci a americký dolar tak ztratí většinu své dnešní hodnoty. Pokud by se měla Balajiho teorie o hyperinflaci amerického dolaru vedoucí k hyperbitcoinizaci naplnit, zvýšila by se tržní kapitalizace kryptoměny z dnešních zhruba 549 miliard na přibližně 19,3 bilionu dolarů. Už víte, jakou barvu bude mít vaše Lamborghini?


Binance pod palbou. Největší kryptoburza na světě Binance čelí žalobě od amerického úřadu CFTC. V USA oficiálně působí odnož Binance pojmenovaná Binance US, jenže ta smí tamním klientům poskytovat omezené služby a produkty ve srovnání s mezinárodní platformou Binance. Burza ale měla americkým zákazníkům pomáhat omezení obcházet, podporovat je ve využívání VPN a umožnit tak přístup na „velkou“ Binance. Firma také měla vědět o tom, že její služby využívají teroristické organizace. Burze hrozí obří pokuty a zákaz činnosti v USA. Investoři v reakci na to vybrali z Binance aktiva v hodnotě 1,6 mld. dolarů. Ceny nejvýznamnějších kryptoměn Bitcoinu a Etherea ale reagovaly jen menšími propady. BNB, nativní token burzy, po zprávách odepsal 5 %, od začátku roku je ale téměř 30 % v plusu.


Zakladatel Terra (LUNA) Do Kwon zatčen. Jihokorejský spoluzakladatel a CEO společnosti Terraform Labs se sídlem v Singapuru měl být zadržen v Černé Hoře. Kwon byl na útěku několik měsíců poté, co byl obviněn ze zločinů jak ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) tak jihokorejských úřadů za údajné zosnování multimiliardového podvodného schématu. Obvinění souvisejí s jeho údajnou rolí při kolapsu tokenu Terra Luna Classic (LUNC) v hodnotě 40 miliard dolarů a stablecoinu TerraClassicUSD (USTC) loni v květnu. Tržní kapitalizace kryptoměn v březnu poprvé prolomila hranice, pod které během loňského kolapsu propadla, se zatčením Do Kwona se tak pomyslný kruh snad uzavírá.


Pravidelné investování vítězí. Bitcoin od začátku roku vystoupal o více než 70 %, přesto má ale ke svým maximům z listopadu 2021 ještě daleko. I u kryptoměn ale platí, že investovat pravidelně a dlouhodobě se vyplatí. Možné to je díky strategii Dollar Cost Averaging (DCA). Pokud byste se rozhodli začít do Bitcoinu investovat 10. listopadu 2021 při ceně 69 tisíc dolarů za Bitcoin, pokud byste od té doby investovali pravidelně, byli byste díky DCA v zisku. Kumulativně jsou i naši investoři na Portu Crypto v zelených číslech, což dále dokresluje důležitost pravidelného investování.

btc-dca

Poslední česká banka odstřihla kryptoslužby. České krypto směnárny a ostatní společnosti z tohoto odvětví se potýkají s dalším “necíleným” a “nediskriminačním” opatřením. Poskytovatelé čelí hromadným uzavírání účtů u Equa Bank. Banka, známá pro vstřícnější přístup ke kryptoměnám, mění svůj postoj o 180 stupňů po loňském převzetí Raiffeisenbankou. 

Klientů Portu Crypto se tento krok netýká, jelikož s námi investujete do kryptoměn přes regulované ETP instrumenty. Ani tak nevidíme podobné překážky pro české služby rádi. Situaci dobře popsal ekonom Dominik Stroukal. Dominik byl i hostem našeho podcastu, pokud jste ho ještě neslyšeli, rozhodně doporučujeme! 

Pes místo ptáčka. Twitter se po převzetí Elon Muskem rychle mění. Poslední novinkou je nahrazení ikony modrého ptáčka obrázkem Dogecoinu, což vyhnalo cenu této silně spekulativní kryptoměny o 30 % nahoru. Zda se jedná o nezištný vtípek, nebo propracovaný „pump & dump“ krok ze strany Elona necháme na vašem uvážení. Mezitím můžete na Twitteru sledovat @Portucz, kde publikujeme krátké zprávy ze světa financí i kryptoměn.  

Kryptoměnová velmoc Indie. V Indii je 5x více uživatelů kryptoměn než v USA a podle některých zpráv by mohl počet uživatelů v zemi vzrůst na více než 150 milionů. Druhá nejlidnatější země světa je totiž zemí zaslíbenou finančním technologiím (FinTechu), v zemi s 5. největší ekonomikou na světě jsou velmi oblíbené třeba mobilní platby. Pokud by adopce kryptoměn v Indii pokračovala podle odhadů, bude více než polovina globálním trhu s kryptoměnami připadat právě na Indii.

brezen-krypto-trh-2023

Vývoj kryptoměnového trhu od začátku března 2023

Co nového v Portu?


Již v sobotu 15. 4. se ve Zlíně koná blockchainová konference Block 23, kde mimo jiné vystoupí Jakub Valníček, projektový manažer Portu Crypto, s přednáškou zaměřenou na vznik kryptoměn a jejich vliv na svět tradičních financí. Rádi se tam s vámi uvidíme!


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její celková hodnota zvedla

Investorka Zuzana

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými je na mateřské