Search
Close this search box.

Fed úrokové sazby nezměnil. Inflace v USA v květnu 3,3 %

Americká centrální banka (Fed) na svém středečním zasedání v souladu s očekáváními trhy nepřekvapila a ponechala úrokové sazby na stávajícím rozmezí 5,25 až 5,5 %. Fed se při rozhodování o sazbách nenechal ovlivnit ani tlakem některých amerických senátorů, kteří lobovali za snížení sazeb. Americká centrální banka ale zůstává nezávislá a chce jít tvrdě za svým cílem znovu nastolit cenovou stabilitu pomocí meziroční inflace ve výši 2 %. 

Centrální bankéři naznačili, že úrokové sazby mohou zůstat vyšší, než se dříve uvádělo. Nová prognóza zveřejněná po dvoudenním zasedání ale naznačila mírný optimismus, americká inflace je i nadále na cestě zpět k 2% cíli Fedu, což umožní určité uvolnění politiky ještě v tomto roce.

Meziroční inflace v USA v květnu klesla na 3,3 %, což bylo o 0,1 p. b. méně než v dubnu. Odhady přitom počítaly s květnovým meziročním růstem cen ve výši 3,4 %. Pozitivní květnová zpráva o inflaci by tak mohla Fedu dodat sebevědomí a začít připravovat půdu pro snižování sazeb v následujících měsících. Pokud by byla příznivá i data o červnové inflaci, Fed by mohl překvapit a poprvé sazby snížit už na červencovém zasedání. Jako nejpravděpodobnější se však v současnoti jeví první snížení v září. Akciové trhy tyto zprávy potěšily a americký akciový index S&P 500 ve středu uzavřel na nové rekordní hodnotě.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#24 Bitcoinový halving za námi

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Kde všude s Portu investujete?

V předchozích článcích jsme se bavili o tom, že portfolia budou globálně diverzifikovaná, a že nákupem ETF vlastníte velké