Search
Close this search box.

Fintech review – Krypto-filantropie a výsledky Airbnb

Fintech review – Krypto-filantropie a výsledky Airbnb

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Tesla nečekaně končí s bitcoiny. Elon Musk je kvůli dopadu na životní prostředí přestane přijímat i nakupovat (CzechCrunch.cz). Vztah Elona Muska s kryptoměnami je zajímavá horská dráha. Nedlouho poté, co automobilka Tesla ohlásila, že bude přijímat platby v bitcoinech, Musk zcela otočil a řekl, že bitcoin je málo šetrný k životnímu prostředí. Bitcoin reagoval propadem pod 50 tisíc dolarů a možná se nabízí otázka, zda nejde jen o další Muskův experiment s chováním kryptoměnového trhu.
  2. Prazdroj a Qerko společně zvyšují bezpečí hostů i obsluhy v restauracích (Fintree.cz). Plzeňský Prazdroj přivede mobilní QR platby od Qerka do 1500 českých restaurací. Qerko v současnosti funguje ve 400 restauracích, půjde pro něj tedy o slušné rozšíření. Prazdroj akci marketingově podpoří tím, že k pivu zaplacenému přes Qerko přidá druhé zdarma.
  3. mBank chystá nové internetové bankovnictví. Říká, že ke všemu důležitému vás dostane na dva kliky (Živě.cz). Pro internetové bankovnictví mBank to bude první zásadní změna od roku 2014. Web projde modernizací, bude responzivní a všechny zásadní funkce zpřístupní na dvě kliknutí.
  4. Zaloto plánuje skoncovat s předraženými úvěry na automobily (FintechCowboys.cz). Nová služba funguje od dubna 2021. Na základě formuláře přiřadí systém zájemci o financování vozu nejvhodnějšího specialistu. Už během prvního měsíce registruje Zaloto Auto zájem v řádu stovek poptávek.
  5. Indická centrální banka odrazuje úvěrové instituce od obchodů s kryptoměnami (ČeskéNoviny.cz). Podle agentury Reuters vyzvala centrální banka neoficiálně finanční instituce, aby přerušily vazby s burzami a subjekty, kteří s kryptoměnami obchodují. Podobnou snahu už jednou centrální bance znemožnil indický nejvyšší soud.
  6. ČSOB vypne přímé bankovnictví na starších systémech (Peníze.cz). Od začátku června přestane fungovat internetové bankovnictví ČSOB na starších systémech a internetových prohlížečích. Konkrétně se jedná například o Windows XP a Chrome 49. Ve všech případech se jedná o více než pět let starý software, na který přestaly vycházet bezpečnostní aktualizace.
  7. Airbnb nadále ekonomicky ‚krvácí‘ kvůli pandemii. Firma ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na více než miliardu dolarů (Lidovky.cz). V prvním čtvrtletí hospodařila společnost se ztrátou takřka 25 miliard Kč (1,17 mld. dolarů). Meziročně je to nárůst na více než trojnásobek. Tržby se naopak mírně zvýšily.
  8. Buterin daroval parodické kryptoměny za více než miliardu dolarů na boj s covidem v Indii (Lupa.cz). Vitalik Buterin, zakladatel kryptoměny Ethereum, daroval zhruba 1,2 miliardy dolarů v „meme coinu“ Shiba Inu charitativnímu fondu India COVID-Crypto Relief Fund. Jde o jeden z největších individuálních filantropických počinů vůbec.
  9. Apple čelí v Británii žalobě kvůli cenám v obchodě App Store (Aktuálně.cz). Podle žaloby účtoval Apple téměř 20 milionům britských zákazníků příliš vysoké ceny. Podle žaloby je 30procentní poplatek pro vývojáře příliš vysoký a hlavně nezákonný. Apple by podle žaloby měl odškodnit všechny britské majitele chytrých telefonů iPhone a tabletů iPad.
  10. Goldman Sachs: Rotace je teprve v polovině, těchto pět akciových sektorů bude dále překonávat průměr trhu (InvestičníWeb.cz). Podle Lou Millera z Goldman Sachs bude přesun peněz z růstových titulů ještě nějakou dobu pokračovat. Místo nich doporučuje vybírat tituly z odvětví financí, průmyslu, energetiky, zbytného spotřebního zboží a služeb a také základních materiálů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Robo-advisory ve světě

Investování prostřednictvím robotických poradců je trendem 21. století. Důvodů existuje hned několik. Nízkonákladovost, bezpečnost či

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich pravidelných výdajích vám