Search
Close this search box.

Jak funguje nemovitostní fond WOOD & Company Realitní – OPF?

OPF WOOD & Company Realitní

Pro mnoho Čechů je investice do realit tou první volbou. Nemovitostní složka v portfoliu dobře diverzifikuje riziko a současně je schopna dlouhodobě výkonnostně porážet inflaci. Není ovšem realita jako realita. Investování do nemovitostí má určitě své výhody, na druhou stranu s sebou nese i řadu úskalí. Připravit se musíte na často vysoké počáteční náklady, nízkou likviditu nebo počítat s náklady na údržbu a správu nemovitosti. 

Pokud někdo chce investovat do nemovitostí, ale rád by minimalizoval rizika a nevýhody, které jsou s tradičními investicemi do realit spojeny, nabízí se i alternativa v podobě realitních fondů. Ty nemusí být orientovány na tradiční rezidenční bydlení, ale mohou investovat i do komerčních nemovitostí. Příkladem takové investice je i otevřený podílový fond od WOOD & Company, dostupný úplně každému. 

Sektor komerčních realit, na který se zaměřuje tento fond, je pak zajímavý jak kvůli dlouhodobému růstu hodnoty nemovitostí, tak i atraktivnímu příjmu z nájmu (roste v čase díky inflačním doložkám).

Představení fondu WOOD & Company Realitní – OPF

Fond WOOD & Company Realitní – OPF je spravovaný týmem zkušených portfolio manažerů skupiny WOOD při zachování regulatorních požadavků určených primárně pro retailové zákazníky. Tento tým je stejný jako u fondu kvalifikovaných investorů WOOD Real Estate SICAV a oba fondy investují po boku do stejného portfolia nemovitostí. 

S ohledem na svou velikost bývaly investice do komerčních realit běžným investorům dlouho nedostupné. To ale tento fond mění díky možnosti participovat na růstu tohoto sektoru již od 100 Kč. Investovat lze například pravidelně, každý měsíc. Při výběru nových nemovitostí k akvizici investiční tým dbá na precizní analýzu trhu a využívá své desítky let zkušeností.

Investice fondu se zaměřují na nemovitosti v oblasti kancelářských budov a obchodních center v České republice, Polsku a na Slovensku. Cílová struktura segmentů kanceláře / obchodní centra je 50 % / 50 %. 

Mezi plánované investice patří zejména nákupní centra Galerie Harfa v Praze nebo bratislavský Aupark. Mezi kancelářskými budovami se pak jedná například o pražské Hadovka Office Park, Greenline a Green Point nebo bratislavský Lakeside Park.

Jak probíhají nákupy a prodeje

Obchodní proces u realitního fondu probíhá oproti tradičním obchodním dnům u dalších produktů Portu odlišně. Pokyny k vkladům i výběrům můžete zadávat průběžně celý měsíc, zpracovány jsou ale vždy hromadně jednou měsíčně. 

Zasláním nebo převodem peněz do investice s realitním fondem se automaticky vytvoří pokyn pro jeho nákup. Pokyn k jeho prodeji se pak zadává jako Jednorázový převod na bankovní účet nebo jinam na Portu. Aby se pokyny zpracovaly při obchodování následující měsíc, musí být přijaté před pravidelnou měsíční uzávěrkou, která je zpravidla 3 pracovní dny před koncem měsíce. Pokyny zadané po uzávěrce budou zpracovány až o měsíc později. Datum uzávěrky lze vždy nalézt v kalendáři obchodních dnů.

Příklad: Pokyn zadaný 11. 6. bude zpracován při obchodování v červenci. Pokyn zadaný 29. 6. (po červnové uzávěrce) bude zpracován při srpnovém obchodování.

Jak se stanovuje hodnota podílových listů?

Cena podílových listů, za kterou jsou realizovány nákupní a prodejní pokyny, se stanovuje jednou měsíčně vždy k poslednímu dni v měsíci. Určena je však zpětně, a to okolo 20. dne následujícího měsíce, jakmile je známé nové ocenění majetku ve fondu (nejpozději pak 50 dnů po konci měsíce). Hodnota podílového listu je stanovena na základě nezávislého znaleckého posudku fondem držených nemovitostí. Aktualizace hodnoty podílových listů je náročný a přísně regulovaný proces, který podléhá kontrole depozitáře fondu.

Příklad: Cena, za kterou dojde ke zpracování vašeho pokynu zadaného před uzávěrkou v červnu, bude určena okolo 20. července.

Jak dlouho trvá nákup podílových listů nebo výběr prostředků?

Vlastnictví podílového listu se nabývá (při nákupu), respektive pozbývá (při prodeji), vždy k 1. dni měsíce následujícího po tom, ve kterém jste zadali pokyn. Cena, za kterou dojde k nákupu, respektive prodeji, je však známa až se zpožděním cca 20 dnů po začátku měsíce. Pokud fond nakupujete, kolem tohoto dne zjistíte, kolik kusů jste skutečně nakoupili a za jakou cenu. Pokud fond naopak prodáváte, očekávejte peníze nejdříve kolem 20. dne měsíce následujícího po zadání požadavku na výběr. Jakmile je hodnota známa, dojde zpravidla do 2 dnů (max. však 30 dnů) k vyplacení peněz na vaši peněženku u Portu.

Příklad: Pokyny zadané do uzávěrky v červnu jsou realizovány k 1. červenci za cenu určenou okolo 20. července.

Je investice do realitního fondu pro mě?

Komerční nemovitosti mohou nabízet velice zajímavý investiční potenciál, který je nyní díky otevřenému podílovému fondu od WOOD & Company dostupný úplně každému. Tento realitní fond je určen konzervativním i dynamickým investorům, kteří chtějí doplnit své portfolio o nemovitostní složku bez starostí spojených s jejich správou. Navíc se hodí pro jednorázové i pravidelné investice. Může se tak jednat o zajímavý diverzifikační prvek pro investora investujícího do klasických tříd aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy nebo komodity, ať už napřímo nebo pomocí ETF.

Jsou investice do komerčních nemovitostí základem portfolia? 🏘️


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu vs. Podílové fondy

Podílové fondy se stávají čím dál tím populárnější investiční variantou mezi veřejností, a v tomto článku si probereme,