Search
Close this search box.

SingularityU Czech Summit: Pro širokou veřejnost bude použití Roboadvisory nejlepší, nejlevnější a nejefektivnější způsob investování

V Praze dnes druhým dnem probíhá mezinárodní konference SingularityU Czech Summit, jejíž hlavním tématem jsou inovace a vliv moderních technologií na lidský život. Experti na umělou inteligenci, biotechnologie a medicínu, mobilitu, kryptoměny, ale například i obnovitelné zdroje představují nejnovější vývojové trendy v různých odvětvích. Známá citace od Abrahama Lincolna o tom, že nejlepší cesta, jak předpovědět budoucnost je ji vytvořit, je krédem celé konference a v tomto vizionářském duchu se nesly i všechny prezentace. Portu se této konference účastnilo také a nejvíce nás zajímala oblast financí. Co během vystoupení v této sekci zaznělo?

Inovace ve financích

Frank Schwab, spoluzakladatel německého FinTech fóra a expert na bankovnictví, zahájil své vystoupení konstatováním, že tento sektor v posledních 20 letech nebyl moc inovativní. Vstupem nových startupů se ale tento trend mění a tradiční banky jsou v ohrožení. Inovace ve finančnictví se totiž zaměřují především na automatizaci procesů a minimalizaci potřeby lidské práce. Tím snižují náklady a umožňují účtovat nižší poplatky, což je pro klasické banky velkou hrozbou.

Příkladem tohoto trendu je třeba oblast investování a vznik takzvaných robo advisory platforem. Celý proces získání investičního doporučení i založení účtu a reálného zainvestování je automatizovaný a online, což dělá službu dostupnou každému během několika minut. Podle Schwaba bude pro širokou veřejnost robo advisory tou nejlepší, nejefektivnější a nejlevnější cestou, jak investovat své peníze.

Jiným příkladem hrozby pro tradiční banky mohou být společnosti, které dokáží splnit klientskou potřebu rychleji a bez ohledu na to, co je například za den. Vyřídit běžný úvěr u tradiční německé banky na 1 milion EUR trvá přibližně 36 týdnů. Díky crowdfundingové platformě jej fotbalový klub Hertha BSC z Berlína získal v sobotu odpoledne, kdy jsou banky zavřené, za méně než 10 minut od svých fanoušků.

V budoucnu budou lidé požadovat takové banky nebo bankovní platformy, které jim umožní ovládat všechny služby, které chtějí využívat, z jednoho místa. Uložit peníze na osobní účet, poslat platbu, vyřídit půjčku i spořit na důchod. Díky technologiím, jakou jsou například API, to bude možné. Mnoho specializovaných poskytovatelů se může propojit dohromady a klientům nabídnout kompletní balíček služeb ovladatelný z jediné aplikace.

Klíčovou finanční službou však budou i nadále platby. Banky musí budovat svou klientskou základnu především kolem této služby a ostatní přidávat a nabízet postupně. Příklad si prý mohou brát ze společnosti Pay Pal, jejíž tržní kapitalizace v porovnání například s Deutsche Bank je již dnes trojnásobná.

Budoucnost v Blockchainu

Další dva řečníci se věnovali vlivu blockchain technologií na společnost a globální problémy. Nathana Sharma ze Singularity university představila blockchain jako nástroj umožňující lidem spolupráci na zcela nové úrovni a zmínila i několik příkladů využití blockchain technologie. Lze díky ní například snížit náklady v mezinárodní dopravě až o třetinu digitalizací administrativní zátěže nebo vypátrat, z jaké farmy přesně pochází kontaminovaná potravina, během několika vteřin – proces, který dříve trval potravinovému řetězci Walmart přes 7 dní. Blockchain pomáhá například i v uprchlických táborech v Sýrii, kde jej využívají k identifikaci lidí žádajících o humanitární pomoc naskenováním oční duhovky.

Tomáš Marada následně vyzdvihl, že hlavní přidaná hodnota blockchain technologie je v jeho schopnosti zajistit decentralizovaný, necenzurovatelný a současně jediný zdroj pravdy. Posteskl si však, že bitcoin a blockchain začalo velmi brzy používat příliš mnoho lidí, kteří mu nerozumí. Podle něj by bylo dobré, nechat technologii ještě pár let odležet a pracovat na jejím zdokonalování.

Čeho přesně se však v budoucnu dočkáme a jaké dopady technologie budou mít je složité odhadnout. Jisté ale je, že musíme – slovy Davida Robertse ze začátku konference – očekávat neočekávatelné.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak

Makléř – 4. díl: První klient

Ondra vycházel z domu v sedm ráno a před sedmou večer se nevracel. Přesto sklízel jen neúspěch. Portfolio manažeři zaměstnaní

Legenda jménem Ferrari

Ať už se o klasické či moderní automobily zajímáte hloubkově, okrajově nebo vůbec, se značkou Ferrari prostě přijde