Posledních 5 měsíců na trzích bylo kvůli rozšíření viru covid-19 extrémně kolísavých – jak se říká „volatilních“. V polovině února se americký index S&P 500 nacházel na svých rekordních úrovních. V březnu jsme však zaznamenali nejrychlejší propad v historii kapitálových trhů o 30 %. Tento sešup trval pouhých 22 dní a překonal i výprodeje během Velké hospodářské krize v roce 1929. Obchodování na newyorské burze se muselo několikrát pozastavovat, aby se tlumila panika investorů. Následně trhy zaznamenaly nejlepší 3denní rychlý růst (tzv. „rally“) od roku 1930.
Není divu, že někteří investoři cítí nejistotu ohledně budoucího vývoje a my obavy lidí chápeme. Nikdo nevlastní křišťálovou kouli, aby mohl predikovat budoucnost v krátkém horizontu, ale můžeme vycházet z historického vývoje chování trhů v minulosti. Z té by se dalo odhadovat vyšší volatilitu v budoucnosti, což by ale pro dlouhodobého investora nemělo mít vliv na jeho investiční strategii. Měnit strategii kvůli obavám z neznámého tedy podle nás není na místě.
Historická perspektiva
Historie ukazuje, že tržní propady obvykle nejsou „hladké“ – trhy pouze neklesají než dosáhnou dna a pak zase pouze nerostou. Zpravidla se při poklesech jedná o hrbolatou jizdu dolů s několika „falešnými návraty“ směrem nahoru. Těžko tak lze říci, zda trhy již pomyslného dna dosáhly, nebo ještě ne, a jaký bude další vývoj.
Společnost Wealthfront analyzovala všechny tržní propady větší 30 % v období od Velké deprese. Analýza ukazuje, že historicky jsme během takového jednoho propadu byli svědky v průměru 7,1 krátkých tržních rally (růstů větších než 5 % od lokálního minima), než akcie dosáhly svého úplného dna. Průměrná rally pak dosahovala dokonce hodnoty 11,67 %.
Propady o 30 % a větší na indexu S&P 500 a průběžné alespoň 5% rally před dosažením tržního dna:
Zdroj: data Bloomberg, Portu, Wealthfront
Za bližší zkoumání stojí poslední velký tržní propad, během letošní koronavirové krize. Během relativně krátkotrvajícího propadu vyrostl index o cca 5 a více procent celkem čtyřikrát. Nejvíce o 9,3 % a v průměru o 6,5 %. Následující graf průběh této krize názorně ilustruje.
Propad S&P 500 během koronavirové krize (19.2. – 25.3.2020)
V živé paměti má mnoho investorů určitě i propad během finanční krize ze závěru roku 2007. Tehdy trhy dosáhly dna až v březnu 2009. Během tohoto rok a půl dlouhého období stoupal trh o 5 % a více v celkem devíti případech, než nakonec nalezl tržní dno. Průměrná výše těchto rally činila 10,87 % a ta největší byla až 24,22 %.
Co z toho plyne pro drobné investory? Především nesnažit se v krátkodobém období odhadnout pohyb trhu a časovat vstupy do pozice. Je to nemožné, i když je to náplň práce mnoha portfolio manažerů a dalších profesí. Dokázat si to můžeme na snaze Mezinárodního měnového fondu předpovídat krize v ekonomice.
Britský ekonom Andrew Bridgen nasbíral data, která ukázala, že od roku 1988 (do roku 2019) došlo ve 194 zemích světa k celkem 469 recesím. Mezinárodní měnový fond jich ve své každoroční jarní publikaci (IMF’s World Economic Outlook) správně předpověděl čtyři. V následně upravené verzi na podzim předcházejícího roku, než ve kterém recese nastala, MMF správně predikoval dalších 13 recesí. Jeho úspěšnost správných předpovědí byla tedy 3,6 %. Až když byla recese doslova „za rohem“, dokázal MMF svou úspěšnost trochu zvýšit. Výsledek snah o předpovídání pohybů na trzích má podobnou úspěšnost a ke zprávám analytiků o jejich budoucím vývoji je potřeba přistupovat se stejnou rezervou, jako k předpovědi počasí.
Volatilita je vlastnost, ne chyba
Krátkodobá volatilita trhů je nezbytná součást dlouhodobého investování. Současná rally, která trvá od konce března 2020, může ještě přetrvat, stejně tak se ale můžeme dočkat další korekce. Z dlouhodobého hlediska však malé hrboly, jako v uvedeném grafu, nic neznamenají, jelikož v dlouhém období mají trhy zhruba ze dvou třetin času tendenci růst a tak tomu bude s největší pravděpodobností i v budoucnu. S tímto vědomím na paměti by zvýšená volatilita, která přinese krátkodobý propad trhů, měla být pro dlouhodobé investory vítaná příležitost, jak nakoupit cenné papíry za nižší ceny. Pro někoho, kdo bude investovat dalších 30 let, je radovat se z neustále rostoucích cen akcií, jako radovat se z natankované nádrže při rostoucích cenách benzínu. Na té sice vydělal, ale zbytek života již bude tankovat za dražší a dražší ceny. Proč není pro investora nejlepší, když ceny pouze rostou, popisujeme v tomto článku. Na volatilitu se tak nemusíme dívat jen z negativního pohledu. Díky korekcím přínáší nižší ceny, které jsou přítelem dlouhodobého investora v pravidelnými vklady.
——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.