Search
Close this search box.

Jsme svědky druhého největšího růstu v dějinách amerického trhu

Globální akciové trhy v tomto týdnu dosáhly na nová maxima, když běsnění hurikánu Irma po sobě zanechalo méně škod, než se původně očekávalo, a investoři zůstávali chladnokrevně klidní i po dalším severokorejském testu balistické rakety.

Hlavní americké akciové indexy S&P 500, Dow Jones Industrial a Nasdaq si v tomto týdnu připisují nárůsty o 1,5 %. Index S&P 500 přitom už ve středu překonal své srpnové maximum, takže současný býčí trend se stává druhým nejmohutnějším rally v dějinách amerického akciového trhu. Od svých minim z března roku 2009  S&P 500 index již totiž narostl o  bezmála 270 procent. Pro připomínku, neochvějné prvenství si i nadále uchovává rally z období 1987-2000, během kterého index S&P narostl o více než 600 procent. Z druhé strany mince nutno dodat, že právě tato tržní euforie přerostla v nechvalně známé splasknutí internetové bubliny v období 2000-2003, hlavní akciové indexy ztratily bezmála 50 % své hodnoty a technologický Nasdaq propadl o 75 %.

Graf: Vývoj indexů S&P500, Dow Jones a Nasdaq

Co se týče korporátních zpráv, nesledovanější událostí minulého  týdne se stalo dlouho očekávané představení nových produktů firmy Apple. Ačkoliv nové tři iPhony jistě zahřály u srdce nejednoho „jablíčkáře“, investoři oznámkovali prezentaci Applu mezitýdenním poklesem akciií o 1,8 %. Škarohlídi zřejmě podotknou, že Apple nepřišel s ničím převratným a v podstatě jen dohnal technologický náskok levnějších konkurentů. Osobně bych však nepodceňoval zručnost marketingových stratégů Applu a skálopevnou oddanost uživatelů. Akcie Applu během letních měsíců  v očekávání představení nových produktů narostly o téměř 15 %. Vybírání zisků tudíž není nijak překvapivé a případný další pokles zřejmě bude opět považován za nákupní příležitost.

Graf: Vývoj akcií Apple za poslední měsíc

Komoditním trhům v tomto týdnu dominovala ropa, která zaznamenala bezmála 5procentní mezitýdenní nárůst na úroveň 50 dolarů/barel v reakci na zprávy od Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která zvýšila odhad růstu světové poptávky po ropě pro letošní rok na 1,6 mil. barelů denně z předešlých 1,5 mil. barelů, což může vést k rychlejšímu než očekávanému poklesu celosvětových zásob ropy. Cena zlata v tomto týdnu sestoupila z dlouhodobých maxim (-1,6 %) v souvislosti se zklidněním geopolitické situace. Svůj několikaměsíční růstový trend pravděpodobně ukončila i měď, která pod vlivem oznámeného nárůstu zásob a sérii negativních komentářů analytiků renomovaných bank v mezitýdenní bilanci zkorigovala o téměř 6 %, od začátku roku však stále ještě připisuje více než  17% nárůst.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Možnosti výpočtu výnosu portfolia

Pro každého investora je důležité mít možnost sledovat vývoj svého portfolia, aby mohl posoudit, jestli se jeho investice