Search
Close this search box.

Jsme svědky druhého největšího růstu v dějinách amerického trhu

Globální akciové trhy v tomto týdnu dosáhly na nová maxima, když běsnění hurikánu Irma po sobě zanechalo méně škod, než se původně očekávalo, a investoři zůstávali chladnokrevně klidní i po dalším severokorejském testu balistické rakety.

Hlavní americké akciové indexy S&P 500, Dow Jones Industrial a Nasdaq si v tomto týdnu připisují nárůsty o 1,5 %. Index S&P 500 přitom už ve středu překonal své srpnové maximum, takže současný býčí trend se stává druhým nejmohutnějším rally v dějinách amerického akciového trhu. Od svých minim z března roku 2009  S&P 500 index již totiž narostl o  bezmála 270 procent. Pro připomínku, neochvějné prvenství si i nadále uchovává rally z období 1987-2000, během kterého index S&P narostl o více než 600 procent. Z druhé strany mince nutno dodat, že právě tato tržní euforie přerostla v nechvalně známé splasknutí internetové bubliny v období 2000-2003, hlavní akciové indexy ztratily bezmála 50 % své hodnoty a technologický Nasdaq propadl o 75 %.

Graf: Vývoj indexů S&P500, Dow Jones a Nasdaq

Co se týče korporátních zpráv, nesledovanější událostí minulého  týdne se stalo dlouho očekávané představení nových produktů firmy Apple. Ačkoliv nové tři iPhony jistě zahřály u srdce nejednoho „jablíčkáře“, investoři oznámkovali prezentaci Applu mezitýdenním poklesem akciií o 1,8 %. Škarohlídi zřejmě podotknou, že Apple nepřišel s ničím převratným a v podstatě jen dohnal technologický náskok levnějších konkurentů. Osobně bych však nepodceňoval zručnost marketingových stratégů Applu a skálopevnou oddanost uživatelů. Akcie Applu během letních měsíců  v očekávání představení nových produktů narostly o téměř 15 %. Vybírání zisků tudíž není nijak překvapivé a případný další pokles zřejmě bude opět považován za nákupní příležitost.

Graf: Vývoj akcií Apple za poslední měsíc

Komoditním trhům v tomto týdnu dominovala ropa, která zaznamenala bezmála 5procentní mezitýdenní nárůst na úroveň 50 dolarů/barel v reakci na zprávy od Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která zvýšila odhad růstu světové poptávky po ropě pro letošní rok na 1,6 mil. barelů denně z předešlých 1,5 mil. barelů, což může vést k rychlejšímu než očekávanému poklesu celosvětových zásob ropy. Cena zlata v tomto týdnu sestoupila z dlouhodobých maxim (-1,6 %) v souvislosti se zklidněním geopolitické situace. Svůj několikaměsíční růstový trend pravděpodobně ukončila i měď, která pod vlivem oznámeného nárůstu zásob a sérii negativních komentářů analytiků renomovaných bank v mezitýdenní bilanci zkorigovala o téměř 6 %, od začátku roku však stále ještě připisuje více než  17% nárůst.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do nemovitostí

Jak investovat do komerčních nemovitostí?

Do Portu podcastu jsme pozvali investičního manažera OPF Realitní WOOD & Company Jana Kolba. Zajímalo nás, jaká je strategie fondu, kam jdou investované peníze, ale také to, jak se vlastně kupuje obchodní centrum na miliardy EUR.