Search
Close this search box.

Jak se v poslední době daří investicím do luxusu?

Nejcennější láhev skotské whisky. Nejdražší Ferrari 250 GTO. Nejdražší modrý diamant. Dokonce i nejdražší meč. V roce 2023 hlavní aukční domy dosáhly řady rekordních prodejů. Zdá se, že to byl výjimečný rok pro investice do luxusu, ale nejnovější výsledky indexu luxusních investic Knight Frank sledujícího výkonnost deseti populárních kategorií odhalují méně pozitivní obrázek. Investoři ale nemusí smutnit, protože výkyvy zkrátka k investování patří. Důležitý je dlouhodobý investiční horizont, ve kterém se investicím do luxusu velmi daří. Index luxusních investic Knight Frank za posledních 10 let vzrostl o 100 %.

Detailní pohled ale odhaluje, že situace není zdaleka tak beznadějná. Některé ztráty jsou podle expertů pouze důsledkem mírně opadající euforie.

Dobrým příkladem je whisky, které se loni dařilo nejméně. Rok 2023 byl pro whisky náročným rokem, kdy se Knight Frank Luxury Whisky Index propadl o téměř 9 %. Zatímco 50 nejméně výkonných lahví se znehodnotilo o 26 %, zbývajících 50 lahví vzrostlo o 5 %, z toho 20 vzrostlo o úctyhodných 20 %. Podle expertů se jedná o další důkaz, že znalosti jsou stále rozhodující při výběru správné značky, lahví a palíren.

V posledních letech byl o sudy s whisky nebývalý zájem, což se odráželo i na indexu Knight Frank. Investoři i spekulanti nakupovali ve velkém a kvalitních sudů s whisky byl nedostatek. Po událostech v loňském roce (inflace, válka, energie) zájem lehce opadl a trh celkově spíše stagnoval. Věříme, že po zklidnění situace se obchody opět nastartují a v roce 2024 bude pokračovat zhodnocování směrem nahoru.

Co se týče aut, tak guru Dietrich Hatlapa, zakladatele Historic Automobile Group, je rovněž optimistický. „Hodnota indexu HAGI Top v roce 2022 vzrostla o 22 %, takže ústup o 6 % není zas tak špatný.“ Poznamenává, že je normální, že silná výkonnost jiných investičních tříd v roce 2023, jako jsou akcie, apetit sběratelů mírně utlumila. „Jedná se o velmi malý trh, takže stačí jen malá změna v portfoliu a ukáže se její velký vliv.” Nebylo to ale tak jednoznačné. Některé značky, jako BMW (+9 %) a Lamborghini (+18 %), které oslovují mladší sběratele, se v roce 2023 tomuto trendu vyhnuly a vzrostly.

Rok 2023 nebyl z hlediska růstu hodnoty klasických automobilů obecně žádná hitparáda (některé zdroje zmiňují pokles až 7 %). Segment sběratelů klasických automobilů zažívá srážku s realitou tím, jak se ceny mnoha klasických automobilů vracejí po letech historického vzestupu zpět k zemi. Experti z odvětví mají i dobré zprávy. Shodují se, že trh je zdravý a silný a rozhodně ho čeká další růst. Je stále více mladých lidí, kteří „dozrávají“ do sběratelství klasických automobilů, a ti budou společně se zaběhnutými sběrateli trh tlačit dál. Zkrátka a dobře, aut se prodává víc a trh se zvětšil, ale to neznamená, že v určitých ohledech nezabral za ruční brzdu.

V roce 2023 se prodávaly extrémně vzácné kusy za extrémní ceny. Na 32 různých aukcích se prodalo 1 119 automobilů a 2 001 různých automobilových předmětů.

Nejcennějším Ferrari, které se kdy prodalo, se stalo jedinečné Ferrari 330 LM/250 GTO v úpravě od karosárny Scaglietti, které samotná stáj Ferrari používala k závodění.

Kabelky, které před několika lety indexu vévodily, rovněž oslabily. Sebastian Duthy z AMR, který poskytuje data pro několik sledovaných tříd aktiv, říká, že kabelky jsou jednou z mála investic do luxusu, která je více ovlivněna maloobchodním trhem. „Sekundární trh s kabelkami sleduje maloobchodní trh více než jakékoliv jiné sběratelské předměty. Pokles akcií předních luxusních značek loni na podzim zdá se vyděsil sběratele, kteří chtěli kabelky nejvyšší kvality.”

Světový trh s vínem čelil v roce 2023 několika výzvám, včetně intenzivní konkurence, měnících se preferencí spotřebitelů, dopadů klimatických změn a ekonomických faktorů, jako je inflace. Tyto výzvy ovlivnily produkci vína a dynamiku trhu a nutily vinaře přizpůsobit se měnícím podmínkám. Trh byl také ovlivněn aktivitami v oblasti fúzí a akvizic, především v regionech, jako je Napa Valley v Kalifornii.

I přesto trh s vínem loni vzrostl o 1 %, podle Knight Frank Fine Wine Icons prochází obdobím cenové korekce po dlouhém období růstu a některá vína od velmi malých výrobců zaznamenala největší pokles. „Lahve za 50 liber často vystřelily na 200 nebo 300 liber, takže pokles trhu je očekávaný,” uvádí Nick Martin z Wine Owners.

Překvapením pro mnohé pozorovatele trhu je skutečnost, že ceny hodinek sledované společností KFLII vzrostly o 5 % a obsadily v žebříčku luxusního zboží třetí místo. Duthy ze společnosti AMR vysvětluje: „Prodeje hodinek ve třech velkých aukčních domech dosáhly v roce 2023 celkem 488 milionů liber, což je oproti roku 2022 mírný nárůst.” To zahrnuje postmileniální hodinky i skutečné vintage kousky, které obvykle přitahují samostatné sběratelské základny. Top 10 nejdražších hodinek vydražených v loňském roce byly znovu vyrobeny nezávislými hodináři jako třeba Philippe Dufour, Roger Smith nebo Richard Mille a Patek Phillipe. Jejich celková hodnota činila 42 milionů liber, což je o 40 % více než v roce 2022.

Dalšího dobrého výsledku s meziročním růstem o 8 % dosáhly šperky. Poptávka po drahých kamenech výjimečné kvality, ikonicky podepsaných a dobových špercích v roce 2023 rostla, uvádí Duthy. Je prý často dotazován, jestli mají mladší sběratelé odlišný přístup než jejich rodiče. Duthy říká, že na šperky má pozitivní dopad vliv hiphopové kultury a neměl by být podceňován zejména proto, že trend mužských hudebních hvězd doplňovat svůj vzhled o šperky stále roste.

Graf výše ukazuje, že i přes mírnou korekci některých kategorií luxusních investic v loňském roce se investicím do luxusu za posledních 10 let dařilo a zhodnotily se všechny kategorie. I přes to, že například whisky loni ztratila 9 %, za posledních 10 let se zhodnotila o 280 %.

Investice do luxusních předmětů nabízejí nejen lákavý investiční potenciál, ale přináší také radost. Potvrzují to například i výsledky průzkumu J&T Banka Art Report 2023, kde většina prodejců umění uvedla, že jejich klienty při nákupu motivuje především emocionální hodnota díla, na druhém místě pak očekávané zhodnocení v budoucnu a na třetím ochrana před inflací.

Pokud byste zvažovali tento typ investice, nemusíte mít na účtě astronomické sumy. Svět luxusních předmětů zpřístupňují moderní online platformy, kde nakoupíte pouze část daného aktiva a nemusíte se o nic starat. Umožňujeme to například na Portu Gallery. O tom, jak se dařilo našim sběratelským předmětům, si můžete přečíst v nejnovějším vydání Element 2023.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme