Search
Close this search box.

Dominik Stroukal – K čemu a proč vznikly kryptoměny?

Dominik Stroukal Krypto

Co jsou to kryptoměny a jak se z elektronických peněz stala perspektivní investice? Hostem našeho prvního podcastu o kryptoměnách byl Dominik Stroukal, hlavní ekonom Platební instituce Roger a autor první české knihy o Bitcoinu. Dominik se kryptoměnami zabývá téměř od jejich vzniku a dívá se na ně jak z investičního, tak i akademického pohledu. Vyučuje na několika předních ekonomických vysokých školách a stal se také odborným garantem Indexu investiční gramotnosti. V rozhovoru jsme se zaměřili na to, jak a proč kryptoměny vznikly, jaký je jejich skutečný přínos a v čem spočívá jejich investiční potenciál.

To, co bylo na Bitcoinu v začátcích zajímavé, byl právě ten příběh. Kdo je Satoshi Nakamoto? Proč Bitcoin vytvořil? Bylo to jako detektivka, když se novináři snažili popsat, jaká je jeho motivace, proč je v prvním bloku zapsaná zpráva o zachraňování bank, proč tady bude jenom 21 milionů bitcoinů…

Video s Dominikem Stroukalem a Jakubem Valníčkem

„Jednou by se Bitcoin klidně mohl stát všeobecným prostředkem směny, protože má všechny dobré vlastnosti, které peníze mají mít, aby vydržely staletí. Dokáže se díky konsenzu vyvíjet a reagovat na změny ve světě,“ říká Dominik Stroukal. Na Bitcoin se přitom nedívá jenom jako na novou formu peněz nebo investici, ale zkoumá ho také z akademického pohledu a vynechat přitom nemůže ani aspekt zábavy. Za svůj první bitcoin si koupil pivo, tehdy to byl takový underground, lidé si zkoušeli, co to umí a jak to funguje.

Hodně investorů očekává, že se bitcoin stane běžným platidlem, ale přitom ho k platbám nevyužívají a jenom je drží s očekáváním růstu jeho hodnoty. Jak se s tímto rozporem srovnávají investoři do kryptoměn? „Lidé mají tendenci utrácet peníze, které se znehodnocují rychleji. Proč bychom utráceli něco, co se znehodnocuje pomaleji, když máme možnost využívat víc měn najednou?“

Má smysl investovat do kryptoměn? „Bitcoin se už institucionalizuje, baví se o něm také velké firmy, ale pořád je to ještě divoký západ. Přiznejme si, že si dokážeme představit, že bitcoin v blízké době vyletí na desetinásobek nebo spadne na desetinu. Nebylo by to pro nás takovým překvapením, kdybychom si udělali pár transakcí a viděli, jak to funguje. Proto je před investováním dobré si reálně vyzkoušet, jak kryptoměny fungují, udělat si pár transakcí (zajít si třeba na kávu) a zkusit si fungování aplikací. Potom člověk zjistí, jestli je to pro něho zajímavé.“

Celý rozhovor také jako Podcast

Už brzy pro vás spustíme také službu Portu Crypto, jednoduché investování do kryptoměn a blockchainových technologií.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením.
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů.
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

chlap

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod.

Tyranie složených nákladů

Vysoké poplatky spojené s investováním jsou nepřítelem dlouhodobého investora. Stejně jako v případě výnosů z investic se v