Search
Close this search box.

Finanční předsevzetí pro rok 2024

S příchodem nového roku přichází ideální příležitost pro lidi, kteří neinvestují, aby začali. Nestačí však jen začít. Je třeba vybrat správný investiční produkt a stanovit si dlouhodobou investiční strategii. Ještě předtím si však musíte udělat pořádek ve svých osobních financích. Vaše budoucí já vám jistě poděkuje.

1. Udělejte si pořádek ve svých osobních financích

Než začnete investovat, je důležité mít „čistý štít“, tj. mít splacené závazky, které zbytečně zatěžují váš rozpočet. Nemáme na mysli hypotéku nebo velký úvěr s dlouhou dobou splatnosti. Mluvíme především o krátkodobých dluzích nižší hodnoty nebo závazcích vůči rodině, přátelům či komukoli jinému. V rámci optimalizace osobních financí však může být na místě i snížení výdajů na nepotřebné položky, jinými slovy šetření. Pokud to situace dovoluje, měl by člověk být schopen ušetřit alespoň 10 až 20 % svého měsíčního příjmu.

2. Vytvořte si solidní finanční rezervu

S čistým štítem zjistíte, že můžete odkládat více peněz. Dalším krokem je logicky vytvoření solidní finanční rezervy. Pohotovostní fond nebo finanční rezerva slouží jako pojistka vašich osobních financí, protože funguje jako ochranný štít proti neočekávaným událostem. Ty mohou mít různou podobu. Zdravotní problémy, různé opravy, ztráta zaměstnání nebo jakékoli vyšší výdaje. Prostě jak už to v životě bývá, vždycky se něco přihodí.

A jak vysoká by měla být finanční rezerva? To je individuální, ale obecně se pohybuje v rozmezí 3 až 6 měsíčních platů. Záleží samozřejmě na výši platu a pravidelných výdajích, ale také na životní situaci. Více jsme se tématu finanční rezervy věnovali v našem samostatném článku.

3. Naučte se základy investování

Pokud máte vyřešené osobní finance a vytvořenou finanční rezervu, jediné, co vám může stát v cestě, je strach z neznámého. Tento pocit je na místě, protože jste jistě slyšeli o různých případech, kdy lidé přišli o své peníze.

Hned na začátku je však třeba říci, že mnoho lidí, kteří vás přesvědčili, že investovali a neuspěli, ve skutečnosti pouze spekulovali. Rozdíl mezi investováním a spekulací je značný. Ale ani spekulace nemusí být hlavním důvodem neúspěchu. Proto doporučujeme naučit se základy, například 7 pravidel investování, kterými by se měl řídit každý investor, nebo jak úspěšně zhodnocovat peníze.

4. Nastavte hlavu

Bez alespoň základních znalostí světa investování je člověk náchylný k základním chybám, které jsou především psychologického rázu. Má tendenci obávat se dočasných propadů na finančních trzích. V případě červených čísel se pak člověk může vyděsit a své investice uzavřít, zatímco z historie víme, že takové situace jsou pro investory naopak spíše příležitostí. Jedná se o základní psychologickou obrannou reakci organismu.

Investoři by si však měli uvědomit, že pravděpodobnost kladného zhodnocení investice se s časem zvyšuje, protože čas si s investorem pohrává. Na základě historických údajů z vývoje nejznámějšího akciového indexu S&P 500 víme, že po 1 roce je 75% pravděpodobnost, že náhodný investor bude v zisku. Po 5 letech je to 89 %, po 10 letech 94 % a v historii nenajdete den, kdy byste investovali a nebyli v zelených číslech po 20 letech. Přitom jsme zažili mnoho těžkých období, jako byla velká deprese, světové války, ropné šoky, dotcomová bublina, finanční krize nebo pandemie kovidů.

Dalším velmi důležitým pravidlem úspěšného investování je pravidelnost a dlouhodobost. I malé částky, pokud jsou pravidelné a dlouhodobé, dokážou díky složenému úročení zázraky. Úročí se nejen vklady investora, ale i dosažené výnosy. Světové akciové trhy dosahují již zhruba sto let průměrného výnosu něco málo přes 8 %. Pokud bychom stejné zhodnocení počítali i v následujících letech a investovali 40 let, výsledná částka by činila až 3 491 008 Kč, zatímco investovaná částka by byla pouze 480 000 Kč.

Pokud bychom investovali na kratší dobu, výnos by byl stále velmi atraktivní, ale nižší. Proto je velmi důležité začít investovat – co nejdříve.

5. Začněte investovat

Pokud jste si nastavili osobní finance, rezervu, znáte alespoň základy investování a rozhodli jste se investovat dlouhodobě, zbývá už jen jediné začít investovat.

Vytvořte si jasný investiční plán, který zohlední vaše finanční cíle, časový horizont a toleranci k riziku. Je důležité se tohoto plánu držet a nereagovat impulzivně na krátkodobé výkyvy na trhu. Investiční plán by měl být flexibilní a přizpůsobitelný podle toho, jak se mění vaše osobní situace nebo finanční cíle.

A prostřednictvím koho investovat? V současné době panuje mezi odborníky shoda, že pro běžné lidi je nejvhodnější formou investování pasivní investování, které dlouhodobě překonává aktivní pasivní investování. Pasivní investování, které představují ETF, je nejlevnější a nejdiverzifikovanější strategií.

To je také cílem nás v Portu. Jednoduchým způsobem zpřístupňujeme svět investování běžným lidem, a to již od 500 Kč měsíčně. Lidem nabízíme několik možností:

  • Portfolio na míru - pro každého investora na základě jeho tolerance k riziku
  • Odpovědné investování - pro investory, kterým záleží na environmentálních a sociálních aspektech investice.
  • Dětské účty - pro investory, kteří myslí na budoucnost svých dětí
  • Investiční rezerva - místo, kde si každý investor může vytvořit finanční rezervu
  • Vlastní strategie - pro pokročilé investory, kteří chtějí rozšířit své portfolio o vlastní vybrané ETF nebo akcie
  • Tematické strategie - pro pokročilé investory, kteří chtějí rozšířit své portfolio o vybrané strategie, jako jsou technologie, udržitelnost, zdravotní péče, dividendové, růstové nebo hodnotové akcie
  • Kryptoměny - pro investory, kteří chtějí rozšířit své portfolio o nejnovější trend v investování - kryptoměny.
  • Důchodový účet - Moderní investiční produkt vám pomůže zajistit se na důchod výhodně a podle svého.

6. Investujte pravidelně

Ano, již jsme nastínili téma, že při investování je klíčová dlouhodobost a pravidelnost. Domníváme se však, že stojí za to zdůraznit pravidelnost ještě jednou, abyste plně pochopili, proč je tak důležitá.

Pravidelnému investování bez ohledu na to, co se děje na finančních trzích, se také říká "dollar-cost averaging". Tato strategie spočívá v investování stejné částky v pravidelných intervalech bez ohledu na stav trhu. Tímto způsobem může investor snížit dopad volatility trhu na své investice. Pokud trhy rostou, je to v pořádku, protože vaše investované částky se zhodnocují. Pokud trhy klesají, je to opět dobré, protože za stejnou částku můžete nakoupit více investičního aktiva.

Jinými slovy, představte si, že historicky víte, že ceny potravin pravidelně rostly (nemusíte si to moc představovat, protože je to fakt a tento jev se nazývá inflace). Pokud ceny potravin na několik měsíců nebo dokonce let klesnou, přestanete je kupovat? Ne, když víte, že po nějaké době ceny opět vzrostou. Naopak jste rádi, že máte možnost nakupovat levněji, a tak je to i s investováním. Propady na trhu představují slevy.

A to, že finanční trhy dlouhodobě rostou, je stejný fakt jako rostoucí spotřebitelské ceny (inflace).

Vývoj akciového trhu od roku 1900 prošel mnoha obtížemi, ale vždy následně rostl.

7. Vzdělávejte se

Rozhodně nemusíte být odborníkem na finance a investování, abyste v nich byli úspěšní. Od toho jsme tu my. Ale určitě není na škodu mít přehled o tom, jak finanční svět a investice fungují. Tyto informace vás přinejmenším utvrdí v potřebě dlouhodobého a pravidelného investování. Pomohou vám také vyvarovat se nejčastějších chyb při investování.

Závěr

Finanční předsevzetí pro nový rok jsou pro začínající investory skvělou příležitostí, jak posílit své investiční dovednosti a zlepšit své finanční výsledky. My v Portu vám budeme po celou dobu vaší investiční cesty průvodcem a oporou, na kterou se můžete spolehnout.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Růstové sektory

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených