Search
Close this search box.

Překonej svůj strach #4 – Investujte bez obav

Žena v Česku začala investovat

Bát se investování je jako mít strach ze tmy. Straší nás jen naše představivost. V obou případech se obáváme něčeho, co na první pohled nevidíme, náš mozek nám ale promítá desítky situací, které nás mohou zaskočit nepřipravené. Přitom víme, že kdybychom rozsvítili, nic strašidelného nenajdeme. Podobné to je s investováním. Jak si rozsvítit ve světě akcií?

Při začátcích s investováním se nejvíce bojíme neznalosti této oblasti, ztráty peněz, podvodů a nedostupnosti investovaných peněz. Nejúčinnějším krokem k překonání těchto strachů je zjistit v čem investování spočívá.

Hrozí vůbec možnost ztráty celé investice?

Co se děje s penězi, které zainvestujete? Nakoupí se za ně kontrétní akcie, dluhopisy, komodity nebo jiná aktiva. Za vaše peníze tedy získáte malé části skutečných firem, surovin atp. Když roste jejich hodnota, roste i hodnota vaší investice. Zkusme se zamyslet nad strachem z toho, že o zainvestované peníze přijdeme. Když například vlastníte malý zlomek společností jako Apple nebo Microsoft, ke ztrátě celé vaší investice by došlo v případě, kdyby tyto firmy zkrachovaly. Myslíte si však, že tyto obrovské firmy, jejichž produkty používá každý z nás, nečekaně skrachují? Není to pravděpodobné. Stejně to je is hodnotou správně diverzifikovaného (rozloženého) portfolia. Je docela jisté, že bude kolísat, ale je velmi nepravděpodobné, že byste o vaše peníze mohli přijít.

Jak se vyhnete podvodům

Skutečné riziko ztráty peněz plyne ze strany finančních podvodníků. Jsou lidé, kteří se víc zajímá o vaše peníze než o jejich zhodnocení. Investujte pouze prostřednictvím společností, kterým skutečně důvěřujete. Vždy si prověřte jejich minulost, zkušenosti jiných investorů a zda mají povolení ze strany národní banky. Jak si společnost prověřit? To naleznete zde!

Nedostupnosti peněz

Dlouhodobé investování si často spojujeme s nedostupností investovaných peněz. To je už naštěstí minulostí. V Portu našim investorům nabízíme pouze ETF a akcie s vysokou likviditou, což znamená, že je investor může kdykoli prodat a peníze mu za pár dní sluší na účtu.

Jak tedy začít investovat beze strachu?

  1. Vždy mějte stranou odloženou finanční rezervu, kterou nikdy neinvestujete.
  2. Vytvořte si přehled v příjmech a výdajích např. pomocí aplikace Spendee (3 měsíce Premium účtu bez poplatků)
  3. Vyhněte se spekulativním investicím (kryptoměny, dluhopisy malých firem, …).
  4. Své peníze vkládejte pouze do portfolií a aktiv, u kterých jste přesvědčeni, že budou dlouhodobě prosperovat i v případě, kdy by jejich hodnota dočasně klesla.
  5. Investujte jen peníze, které minimálně 3 roky neplánujete využít.
  6. Svou investici si rozložte do menších částek a investujte pravidelně.
  7. Potom už jen stačí neopakovat chyby ostatních.

Nejčastějším důvodem ztrát při investování jsou emoce. Strach ze ztráty peněz a přílišný optimismus při úsilí o maximální výnosy. Jak tyto emoce udržet na uzdě? Před začátkem s investováním musíte počítat se 2 věcmi:

  • hodnota vaší investice bude kolísat (růst i klesat),
  • nedokážete nakupovat a prodávat jen v nejlepších momentech.

 

Většina lidí začíná investovat v době, kdy trhy rostou. Brzy ale zažijí také pokles trhu a pokles hodnoty jejich investice. Když podlehnou strachu a odprodají své portfolio pod jeho původní hodnotou, realizují ztrátu. To je častou chybou začátečníků. Zkušení investoři při poklesu trhů dále pravidelně investují, protože v daný moment mohou nakupovat za výhodnější ceny.

Dlouhodobost snižuje riziko i strach

Čím delší investiční horizont zvolíme, tím pravděpodobnější je, že vaše investice bude v plusových číslech. Pravděpodobnost kladného zhodnocení investice do známého S&P 500 po 3 letech je například. 83,7 %, po 10 letech až 94,2 % a po 20 letech 100 %. Znamená to, že kdykoli mezi lety 1926 až 2022 byste do S&P 500 zainvestovali a počkali 20 let, v každém případě by výsledná hodnota byla vyšší než ta původní.

Jak tedy překonat svůj strach?

Nejúčinnějším způsobem k překonávání strachu je porozumění tomu, čeho se vlastně bojíme. Tento článek může sloužit jako váš první krok při překonávání strachu z investování. Nejúčinnější pomůckou je následně postupné vzdělávání se o základních principech investování. Ověřeným ale poměrně náročným zdrojem znalostí je kniha Inteligentní investor.

Přívětivějším zdrojem informací je náš blog a naše sociální sítě. Jeden z nejlepších odrazových můstků do světa peněz naleznete u Rozbitého prasátka. Jednoduché rozhovory o složitých tématech vám nabídne Vojta Žižka a o kryptoměnách se dozvíte od Kicoma.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme