Search
Close this search box.

FinTech Review – Z univerzity na globální trh a stovky miliard na charitu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Čeští drobní investoři jsou odolní. 93 % z nich drží investice nebo nakupuje při poklesu. Pouze 7 % českých investorů během nedávných výprodejů na akciových trzích prodalo své investice, 63 % pevně drželo stávající a 30 % využilo této příležitosti k dalšímu nákupu. Investoři zvýšili expozici vůči komoditám a kryptoměnám (16 %), zahraničním akciím (14 %) a hotovosti (10 %).
  2. Největší česká firma zformovaná na univerzitě míří na globální trh. GeneSpector uspěl se svou diagnostikou covidu a má obrat přes 600 milionů. Umí ale pomoct i s dalšími nemocemi. Jde o společnost, která se zformovala na vysoké škole a pak se osamostatnila. Hodlá dostat do světa nejen rychlou diagnostiku dýchacích onemocnění, ale pomoct i s onemocněním ledvin nebo testovat kondici střev. V prvních měsících letoška oslavila rok a půl svého fungování a obrat 500 milionů korun.
  3. Na Palmovce bude sídlit kosmická agentura EU. Agentura má pod sebou projekty jako je satelitní a navigační projekty Galileo, EGNOS nebo Copernicus. EUSPA dnes sídlí u Strossmayerova náměstí, tamější sídlo ale už instituci nedostačuje.
  4. Bill Gates převádí desítky miliard na charitu„Tento měsíc převedu na svou nadaci 20 miliard dolarů,“ napsal Gates na své webové stránky. Rozhodl se urychlit plán na převod svých prostředků na humanitární účely. Výsledkem Gatesova daru bude, že už v roce 2026 bude moct nadace Billa a Melindy Gatesových ročně hospodařit s rozpočtem devět miliard dolarů (v přepočtu více než 200 miliard korun), nyní to je přes šest miliard dolarů ročně. Bude to tak zdaleka největší nezisková organizace světa. Kromě Gatesových je jejím hlavním mecenášem Warren Buffett (zatím daroval polovinu všech zdrojů).
  5. Inflace trhá rekordy. Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zrychlil na 9,1 % (nejvyšší úroveň od 1981), v Česku na 17,2 % (nejvyšší úroveň od 1993) a na Slovensku na 13,2 % (nejvyšší úroveň od 2000).
  6. Maďarsku dochází benzín. Nízké ceny pohonných hmot vedou k vyšší spotřebě. Vláda Viktora Orbána zakročila proti vysoké inflaci tím, že zastropovala ceny benzínu a nafty na 480 forintech za jeden litr, což je zhruba 29 českých korun. „Staví nás to před otázku, jak dlouho v tom ještě lze pokračovat,“ prohlásil generální ředitel společnosti MOL, která provozuje největší síť čerpacích stanic v Maďarsku. Řidiči mohou za den natankovat maximálně 50 litrů pohonných hmot. Vedení firmy navíc nevyloučilo, že se tento limit může ještě snížit.
  7. Afrika se bouří. Růst cen pohonných hmot i základních potravin kvůli válce na Ukrajině vyvolává v mnoha afrických zemích protesty, které jsou stále intenzivnější. Na rozdíl od evropských zemí ale nemají tamní vlády takové možnosti nebo nejsou ochotné pomáhat lidem různými balíčky sociálních opatření. Demonstrace kvůli růstu cen benzinu a potravin se konaly v posledních týdnech mimo jiné v Ghaně, Sieře Leone, Mosambiku i v Jihoafrické republice. Krize, kterou odstartovala omezení za pandemie covidu-19 a letos ji dále prohlubuje válka na Ukrajině, zhoršuje i politické nepokoje v Senegalu či Súdánu.
  8. Ownest umožní bydlet v nájmu a zároveň ve vlastním. Zájemcům koupí jimi vybraný byt a dá jim pět let na to připravit se na jeho financování pomocí hypotéky s využitím předkupního práva. Do té doby mohou v bytě bydlet za běžné tržní nájemné a chovat se „jako doma“. Celkové měsíční náklady včetně peněz měsíčně určených na budoucí akontaci přitom budou výrazně nižší než současná splátka hypotéky.  Mladí si tak budou moci bez zvýšeného rizika pořídit až o dvě třetiny hodnotnější nemovitost – tedy namísto garsonky rovnou třeba byt pro budoucí rodinu.
  9. Čeští právníci se spojují, aby startupy ušetřily za nesmyslné výdaje. Při převzetí startupu investorem se byznysová dohoda musí přepsat do „právničiny“, co vyjde i na stovky tisíc korun, které platí přímo startup, což zejména při raných a nízkých kolech není zanedbatelná částka. V zahraničí je běžnou praxí, že pro takové případy existuje jednotná dokumentace pro celý trh. A právě o vytvoření takového standardu se nyní snaží i čeští právníci.
  10. Poslední dny nominací Startup Awards. Pošlete svůj nejoblíbenější startup (např. Portu) do finále. Neděle je posledním dnem, kdy je možné nominovat své favority do ceny popularity Startup Awards.

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat

Portu Rychlovka - Díl 28

Portu Rychlovka – Díl 28

Minulý pátek jsme vám opět v jediném videu shrnuli aktuální dění na trzích, novinky na