Search
Close this search box.

FinTech Review – Instagram ve světě NFT a zlaté Bitcoin City

bitcoinové mesto

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. ČNB zahájí intervence na devizovém trhu. Bankovní rada České národní banky na mimořádném měnovém zasedání rozhodla kvůli výraznému oslabení kurzu koruny z posledních dní zahájit intervence na devizovém trhu. Podle ČNB je cílem nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu koruny v situaci, kdy je vysoká inflace. Banka zároveň po dobu intervencí pozastavila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.
  2. Instagram vstupuje do světa NFT. Instagram začne v průběhu května testovat digitální sběratelské předměty a umožní tvůrcům a sběratelům zobrazovat NFT tokeny na jejich profilech. Jedná se zřejmě o „NFT předskokana“ před využitím v dalších aplikacích a Metaverzu společnosti Meta. Při uvedení na trh budou podporované kryptopeněženky Rainbow, MetaMask a Trust Wallet. Později je budou následovat peněženky od Coinbase, Dapper a Phantom.
  3. Technologické trhy padají. Na finančních trzích řádí bouře, ze které zatím nejhůř vycházejí technologické a softwarové společnosti společně s kryptoměnami. Americký index Nasdaq, obsahující především velké technologické firmy, se za posledních šest měsíců propadl o 28 procent, 15 procent pak ztratil jen za poslední měsíc. Na technologickou averzi doplatil i Apple, který ztratil pozici nejhodnotnější firma na světě, v čele je zpět arabský ropný a plynový gigant Aramco.
  4. Creditas válí za velkou louží. Investiční skupina Creditas slaví úspěch v zámoří. Její technologický startup Lifeliqe získal v americké Nevadě, kde pomáhá státu mírnit ekonomické dopady covidové pandemie, grant ve výši tří milionů dolarů (přes sedmdesát milionů korun). Lifelique s projektem uspěla ve Státech v rámci vládou podporovaného projektu SANDI, která stojí za rozvojem zaměstnanosti – umožňuje za použití interaktivního obsahu ve 3D či virtuální a rozšířené realitě rekvalifikaci pracovníků.
  5. El Salvador představil model Bitcoin City. Prezident Salvadoru Nayib Bukele představil návrh města jako vystřiženého z vize utopické budoucnosti. Model Bitcoin City je vytvořený ze zlata, město se na kruhovém půdorysu rozvíjí kolem centrálního náměstí. Součástí města mají být také monumentální stavby, převýšené prostranství s výhledem na vulkán, letiště a komerční i rezidentní zóny. Za návrhem města stojí jeden z nejvýznamnějších mexických architektů současnosti Fernando Romero, zakladatel studia FR-EE.
  6. Inflace je nejvyšší za 30 let. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin.  Inflace v dalších měsících podle analytiků překoná i patnáct procent. ČNB tak podle nich bude ještě zvyšovat sazby.
  7. Na Ukrajinu míří první české obranné bariéry z 3D tiskárny. Žďárská společnost ICE Industrial Service vytváří pomocí 3D tisku městský mobiliář. Po vpádu Ruska na Ukrajinu se ovšem pracovní náplní stal tisk obranných bariér Tištěné prvky od firmy ICE by měly ustát palbu z ručních zbraní i zásah raketometem. Časem mají posloužit i jako základ obnovy zničených domů.
  8. Češi do konce dubna nakoupili kryptoměny za 1,5 miliardy korun. Češi za první čtyři měsíce letošního roku nakoupili kryptoměny za zhruba 1,5 miliardy korun, což je zhruba o polovinu méně než ve stejném období loni. Za duben se objem obchodů pohyboval okolo 400 milionů Kč, tedy zhruba stejně jako v březnu. Stále převládá bitcoin a ethereum. Budoucí vývoj bude podle expertů vedle konfliktu na Ukrajině záviset na růstu inflace nebo dalších krocích amerického Fedu.
  9. Laboratorně vypěstované maso podpořil světový akcelerátor. Do brněnského startupu Mewery specializujícího se na laboratorní pěstování masa z živočišných buněk investoval americký akcelerátor Big Idea Ventures (BIV), vůbec nejaktivnější investiční fond v oblasti foodtechu na světě. Jedná se zatím o investici v řádu milionů korun, BIV ale chystá další a větší investiční kolo, kterého se mohou kromě něj účastnit i další investoři. Ambicí Mewery je vyvinout v laboratoři plnohodnotné maso, které bude chutí konkurovat masu ze zemědělského chovu.
  10. Bitpanda přináší staking pro 11 kryptoměn. V aplikaci společnosti Bitpanda, jejíž obchodní platforma poskytuje burzu kryptoměn či komodit a cenných papírů, je nyní k dispozici tzv. staking. Ten investorům umožní vydělat až 27 % APR (z ang. „Annual Percentage Rate“, roční procentuální sazba) na 11 kryptoaktivech. Neexistují přitom žádné blokační ani warm-ups období, pouze týdenní odměny a pasivní příjem pro držitele kryptoměn. Ze strany komunity byl velmi žádanou funkcí, může být totiž výnosný pro ty, kteří chtějí sázet konkrétní kryptoměny.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

portu-crypto

#28 – Ethereum ETF zklamaly

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto pojmem představíte. Tak