Search
Close this search box.

Jana Brodani – Jak se vyvíjí investiční prostředí?

Jana Brodani Portu rozhovor

Do našeho Portu Podcastu přijala pozvání Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT), která od roku 2009 rovněž zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA (European Fund and Asset Management Association).  Mezi její dlouhodobé aktivity patří také vzdělávání ohledně investování, snaha o zavedení účtu dlouhodobých investic a podpora žen v businessu. Jana se v loňském roce stala i ambasadorkou Indexu investiční gramotnosti, který vzdělává a měří investiční gramotnost Čechů.

Jak lidé chápou koncept dlouhodobého investování a jak jsou schopni odlišit investování a spekulaci? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru.

Video s Janou Brodani a Annou Kortusovou

Vysoká inflace, dle Brodani, nutí lidi začít víc přemýšlet nad svým majetkem – vysoké ceny energií, nemovitostí a spotřebního zboží přivádí stále více lidí k investování. „Investování se za posledních 15 let neskutečně změnilo. V posledních letech ohromně roste obliba investování a snižuje se i věk investorů. Změnil se také styl investování – lidé už se nebojí investovat do více dynamických aktiv,“ říká v rozhovoru Jana Brodani. V porovnání se západními zeměmi máme ohledně investování ještě co dohánět. V České republice mají domácnosti pouze 15% svých finančních aktiv zainvestovaných v akciích či dluhopisech – v zahraničí je běžné, že mají domácnosti i 30% svých finančních prostředků v investicích.

Celý rozhovor také jako Podcast

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením.
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů.
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme