Search
Close this search box.

Nejzajímavější novinky v oblasti ETF na Londýnské burze

ETF

Na trhu s ETF se stále něco děje a jinak tomu není ani na Londýnské burze. Jen během září se největší britská burza rozšířila o 12 nových burzovně obchodovatelných fondů a investorům tak aktuálně nabízí přes 1200 různých ETF. O jaké novinky se jedná a co můžeme očekávat do budoucna? To vše se dozvíte v dnešním článku!

Nejnovější ETF

Mezi 12 novými instrumenty narazíme hned na několik kusů stojících za pozornost. Všechny z nich budeme i nadále sledovat a vyloučit nemůžeme ani to, že se v budoucnosti objeví k nákupu v Portu Strategiích.

iShares $ Treasury Bond UCITS ETF GBP-Hedged (GOVP LN)

Světové největší správce peněz, společnost BlackRock představila své ETF zaměřené na americké státní dluhopisy – reaguje tak na pravděpodobně na rostoucí poptávku po dluhopisových titulech posledního roku. Za letošní rok teklo dokonce 90 % peněž vložených do ETF právě do těch dluhopisových, loni a předloni to nebyla ani jedna třetina. Investoři tím pravděpodobně reagují na aktuální vývoj akciových trhů a hledají spíše konzervativnější tituly. Odlišností nově představeného ETF oproti řadě jiných je měnové zajištění na britskou libru, které investory ochraňuje před výkyvy v kurzu. Ty můžeme s ohledem na nejistý vývoj brexitu očekávat. Vzhledem k zaměření na americké dluhopisy není možné si od ETF slibovat závratné výnosy, jedná se ale o bezpečnou investici zaručující pravidelnou dividendu. Americké státní dluhopisy (pokladniční poukázky) bývají dlouhodobě označovány za jedny z nejméně rizikových investic. Celková nákladovost fondu (TER) je velmi nízká – pouze 0,10% a nadále se tak projevuje trend snižování nákladů na naprosté minimum. Sledovaným indexem fondu je ICE US Treasury Core Bond Index.

Goldman Sachs ActiveBeta US Large Cap Equity UCITS ETF (GSLC LN)

Goldman Sachs Asset Management představil své vůbec první ETF a území Evropy. V praxi se jedná o kopii fondu, který v USA přilákal přes 6,5 miliardy dolarů. Ten sleduje index, který zařazuje firmy podle 4 základních ukazatelů – hodnoty, momenta, kvality a nízké volatility.  I zde narazíme na nízkou nákladovost v podobě TER ve výši 0,14 %. Uvidíme, zda si evropští investoři oblíbí tento fond stejně, jako američtí.

L&G Europe Equity (Responsible Exclusions) UCITS ETF (RIEG LN)

Společnost LGIM spolu s vydavatelem indexů Foxberry spustila ETF sledující Foxberry Sustainability Consensus Europe Total Return Index. Investoři díky tomu mají možnost získat záběr na investice v oblasti životního prostředí, společenské odpovědnosti a corporate governance (tzv. ESG) a zároveň si udržet širokou expozici na vyspělé firmy na evropském trhu. Nákladovost fondu je i zde minimální – 0,16 %.

Lyxor US Curve Flattening 2-10 UCITS ETF (FLTU LN)

Neobvyklý investiční nástroj představil Francouzský vydavatel ETF Lyxor. Fond sleduje Solactive USD Daily (x7) Flattener 2-10 Index, který poskytuje sedminásobnou pákovou expozici na zplošťování americké výnosové křivky mezi 2letými a 10letými dluhopisy. Nákupem fondu tak investor vsází na růst výnosu 2letých amerických stáních dluhopisů a zároveň na pokles výnosu u 10letých. To vše pod silným pákovým efektem, který zvyšuje případný výnos či ztrátu a dělá ETF velmi rizikové. Vydavatel ETF upozorňuje, že se jedná o spekulativní nástroj, který je určen pro profesionální investory a zároveň ho nedoporučuje k dlouhodobějšímu držení. Nákladovost fondu je zde podle očekávání o něco vyšší a za držení investoři zaplatí 0,3 % ročně.

WisdomTree Cloud Computing UCITS ETF (WCLD LN)

Fanoušky moderních technologií nejspíše zaujme nejnovější tematické ETF od společnosti WisdomTree. To se zaměřuje na rychle rostoucí společnosti podnikající v oblasti cloud computingu. pro tento účel sleduje fond BVP Nasdaq Emerging Cloud Index, který se zaměřuje na americké cloudové společnosti, jejichž tržby rostly alespoň o 15 % v každém z uplynulých 2 roků. Cenou za expozici na rychle rostoucí segment je poměrně vysoká nákladovost ve výši 0,40 %.

 

Burzovně obchodovatelné fondy vydávané na Londýnské burze jsou pro nás v Portu zajímavé. Právě zde z několika důvodů vybíráme velkou část ETF, které jsou následně skrze Strategie dostupné pro vás. Pečlivě však ETF před jejich zařazením vybíráme a nabízíme jen kvalitní kusy. Krom spolehlivé společnosti stojící za fondem sledujeme i historický vývoj, objem vložených peněz, tracking error, nákladovost fondu, nakládání s příjmem a mnoho dalších kritérií. V nejbližší době však můžete očekávat hned několik novinek, o kterých vás budeme informovat skrze Facebook či Twitter.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo