Search
Close this search box.

Jak funguje dělení akcií?

stock split

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto pojmem představíte. Tak jako rozkrojíte jablko, může firma rozkrojit své akcie.

Je jedno zda společnost své akcie rozdělí na 2, 3, či třeba 20 částí. Každá z těchto částí bude mít pouze poloviční, třetinovou, případně dvacetinovou hodnotu. Není možné, aby společnost rozdělila své akcie na 3 části a každá z nich měla poloviční hodnotu. Matematika je v tomto případě neúprosná.

Vystává tak důležitá otázka. Proč firmy své akcie dělí? Jaký smysl má administrativa, která firmě nepřinese žádný zisk?

Štěpení akcií

Rozdělování akcií je pro firmu prospěšné z několika důvodů. Tím hlavním je snížení ceny za jednu akcii. Každá společnost má omezené množství akcií, které může investorům nabídnout. Pokud se společnosti daří, stoupá i jejich hodnota. To samozřejmě firma vidí ráda, přesto to má i svá úskalí. Obzvláště u společností, které se na burze pohybují již delší dobu, může hodnota akcí narůst příliš vysoko. Takovéto akcie se stávají hůře dostupnými pro menší investory, jelikož si je nemohou dovolit. Může tak dojít k poklesu likvidity neboli poklesu množství zobchodovaných kusů za den, což je pro firmu nežádoucí.

Podívejme se například na společnost Apple. Ta své akcie začala v roce 1980 prodávat na hodnotě 22$ za jednu akcii. A i přesto, že cena za jednu akcii je aktuálně téměř desetinásobná, mohla by být mnohem vyšší.

Akcie společnosti Apple totiž prošly hned čtyřmi štěpeními, z nichž v posledním (v roce 2014) se každá akcie rozdělila dokonce na 7 nových. Bez těchto štěpení by se jedna akcie společnosti Apple prodávala za cenu okolo 8 000$. A kolik drobných investorů by si za takovou cenu akcii koupilo, že?

Akcie jen pro bohaté

Nákup akcií na burze není tak jednoduchý jako investování s Portu. V drtivé většině případů není možné koupit pouze frakci akcie a investoři je mohou kupovat jedině v celku.

Představte si stavbu diverzifikovaného portfolia ve chvíli, kdy každá akcie stojí desítky, či dokonce stovky tisíc korun. Méně bohatým investorům zbývá v takové chvíli snížit diverzifikaci svého portfolia, případně nakupovat akcie jiné (levnější) firmy.

A to je přesně situace, které se v našem příkladu chce společnost Apple vyhnout. Jejím cílem je lákat nové investory a ne je od nákupu odrazovat.

Podobnou strategií se řídí většina firem. V světě akcií však narazíme i na výjimky. Jednou z nich je společnost Berkshire Hathaway, za kterou stojí nikdo jiný, než legendární Warren Buffett.

Původní akcie třídy A se aktuálně obchodují na ceně převyšující 300 000 USD za kus. Warren Buffet byl vždy proti jejich dělení, protože věřil v to, že vyšší cena odradí spekulanty a naopak přiláká investory se zájmem o dlouhodobější držbu akcií.

Stoupající cena se však přeci jen vymkla kontrole a společnost Berkshire Hathaway byla nucena vydat akcie třídy B, které mají aktuálně 1 500x nižší hodnotu. S nimi se pojí také podstatně nižší hlasovací právo.

Dělení a Portu

V případě že investujete s Portu, o dělení akcií se nemusíte příliš zajímat. Vámi vložené peníze jsou investované skrze ETF. Nákupem jednoho cenného papíru tak získáte frakce akcií stovek různých společností.

Tím to však zdaleka nekončí. I ETF, se kterými Portu obchoduje, mají často ceny v stovkách dolarů. S výjimkou miliónových portfolií by nebylo možné, aby naši klienti obchodovali pouze s celými jednotkami. Klientská portfolia by kvůli tomu ztrácela svou diverzifikaci.

Portu frakce

Desetinná čárka pro nás není žádné tabu. V klientských portfoliích pracujeme s frakcemi cenný papírů. Nevadí nám je rozdělit až na desetitisíciny a díky tomu jsme schopni našim klientům nabídnout plně diverzifikovaná a pravidelně rebalancovaná portfolia.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu nikdy negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby riziko. O pojmu

Finanční předsevzetí pro rok 2024

S novým rokem máme příležitost stanovit si nové cíle. Ty mohou mít různou podobu. Co takhle dát si finanční předsevzetí, která budete dodržovat?