Search
Close this search box.

#8 – Shrnutí 2022 na trhu s kryptoměnami

portu-crypto-nl-17-tiny

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru. Rok 2022 si budou investoři nejen do kryptoměn pamatovat jako velmi turbulentní. Právě taková doba ale přináší řadu zajímavých příležitostí. V prvním letošním Crypto newsletteru si proto shrneme ty nejdůležitější událostí ze světa kryptoměn z minulého roku. 

Rok 2021 byl ve znamení růstu a tržní kapitalizace krypto trhu dosáhla až na téměř 3 biliony amerických dolarů. Ani kryptoměny ale nejsou ušetřeny ekonomických cyklů a o rok později se valuace pohybuje kolem 800 miliard dolarů. Důvodem byla jak celková ekonomická situace tak několik skandálů ze světa kryptoměn. 

Kryptoměny jsou rizikové. Bitcoin a další kryptoaktiva byly často prezentovány jako nové zlato. Minulý rok ale ukázal, že se jedná spíše o rizikovou investici, která mnohem více než s drahými kovy koreluje s technologickými akciemi. Investoři, kteří se rozhodnou své peníze vložit do krypta, tak budou muset počítat s větším rizikem, ale zároveň se nabízí potenciálně vyšší výnos. 

Krach pochybných projektů. Kryptoměny jsou bohužel stále spojeny se spoustou netransparentních a často dokonce podvodných projektů. V roce 2022 jsme mohli pozorovat pád několika velkých hráčů, kteří ale, jak se ukázalo, neměli čisté svědomí. Nejvíce pozornosti vzbudil krach burzy FTX. jehož podrobné důvody jsme popsali u nás na blogu. Stejně skončila i další burza BlockFI. 

Důvěřuj ale prověřuj. Uplynulý rok ukázal, jak je důležité vědět, co burzy dělají s penězi, které jim klienti svěří. Největší kryptoměnové burzy začaly postupně zveřejňovat audity na bázi Proof-of-reserves, tedy způsobu nakládání s prostředky klientů. Snaží se prokázat, že jim nehrozí insolvence ani v případě hromadných výběrů a že drží klientský majetek odděleně od majetku společnosti stejně jako my v Portu.

Richard Watzke since 1971. Koncem listopadu Českem rezonoval zásah policie ve firmě XIXOIO. Není se moc čemu divit. Firma sama nepřímo popisovala, že peníze, které získá za prodej tokenu XIX od „investorů“, budou putovat pouze jedním směrem a XIXOIO není nijak zavázáno finance vrátit. Hlavní představitel firmy, který je zároveň držitelem ochranné známky Richard Watzke since 1971, je vyšetřován policií pro podezření, že peníze klientů utrácel za svůj luxusní život. Token XIX s kryptoměnami jako jsou Bitcoin nebo Ethereum však nemá mnoho společného. Důkazem je fakt, že cena tokenu XIX na skandál v podstatě nijak nereagovala.  

Rozvoj kryptoměnových ETP. Loňský rok byl také ve znamení rozvoje nákupu kryptoměn pomocí burzovně obchodovaných produktů (ETP). Specializovaný fond nakupuje například Bitcoin a klientům následně prodává cenné papíry zajištěné právě kryptoměnou. Výhodou je, že ETP jsou obchodovatelné na tradičních burzách a lze na ně uplatnit daňové zvýhodnění. Na tomto principu funguje i naše služba Portu Crypto, kterou jsme spustili loni v červnu. Problémů s likviditou, které postihly spoustu velkých burz, se u této služby naši klienti nemusí bát, privátní klíče k mincím jsou totiž drženy na bezpečných uložištích emitentů ETP, kteří s nimi dále neobchodují. Kryptoměny jsou tak v bezpečí proti zneužití. 

Ethereum zelenější. Dlouho očekávaný přechod druhé největší kryptoměny na novou metodu ověřování transakcí tzv. Proof-of-Stake proběhl úspěšně. Nový systém nahradil tzv. Proof-of-work, který je často kritizován kvůli své energetické náročnosti.  Nově Ethereum spotřebuje o 99 % méně el. energie. Upgrade na PoS je dalším krokem k naplnění dlouhodobé vize o rychlejší, bezpečnější a výkonnostně méně náročné síti pro provoz decentralizovaných aplikací.

Vývoj trhu s kryptoměnami za prosinec 2022


Jakub „Kicom“ Vejmola – Bitcoin je vynález, který už nikdo nezastaví

Poslechněte si náš nejposlouchanější podcast o kryptoměnách z roku 2022.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat

Investice do vína

Investice do francouzských vín

V Portu Gallery podcastu jsme tentokrát přivítali someliéra a odborníka na víno Víta Bartoška, aby nám představil svět

Kolik vyděláte s Portu?

Tato otázka vás určitě všechny velmi zajímá. My bychom vám rádi řekli, o kolik bohatší budete za x