Než člověk začne investovat, měl by se patřičně připravit, zejména pokud jde o osobní finance. Ty jsou jedním ze základních pilířů úspěšného investování. Hlavní roli přitom hraje pohotovostní fond neboli finanční rezerva.
V dnešním nepředvídatelném světě mohou kdykoli nastat nečekané finanční problémy. Vytvoření pohotovostního fondu je klíčovým krokem k ochraně před těmito neočekávanými výdaji. Nouzový fond slouží jako finanční „airbag“, který poskytuje pocit bezpečí a pevný základ v době nouze. V tomto článku se budeme zabývat důležitostí vytvoření pohotovostního fondu.
Nouzový fond slouží jako pojistka pro vaše osobní finance, protože funguje jako ochranný štít proti neočekávaným událostem. Ty mohou mít různou podobu. Zdravotní problémy, různé opravy, ztráta zaměstnání nebo jakékoli vyšší výdaje. Prostě jak už to v životě bývá, vždy se něco přihodí.
Pokud však taková situace nastane, naruší vaše investiční plány (v lepším případě pouze investiční plány). Pokud investujete řekněme pět tisíc korun každý měsíc, ale objeví se nečekané výdaje, bude investování to první, po čem sáhnete. V případě vyšších výdajů můžete být dokonce nuceni vzít si půjčku nebo vybrat již investované peníze.
Problém je, že ačkoli finanční trhy rostou, toto pravidlo platí zejména v dlouhodobém horizontu. Poklesy trvající měsíce nebo někdy i roky nejsou ničím nevídaným. A pokud se vám v tomto období vyskytne neočekávaný výdaj a vy se rozhodnete investovanou částku vybrat, můžete se ocitnout v červených číslech. A to hned dvakrát. Jednak finančně, protože investované peníze ztratily svou hodnotu, a jednak potenciálně, protože po takové zkušenosti může mnoho lidí investování vzdát. A to je ta největší chyba, potenciální ztráta velkého množství peněz.
Pohotovostní fond neboli finanční rezerva je proto jedním z hlavních pilířů úspěšného investování. Umožňuje zvládnout mimořádné události, aniž byste se zadlužili nebo ohrozili své dlouhodobé finanční cíle. O dalších důležitých pravidlech investování jsme psali v článku 7 pravidel investování, kterými by se měl řídit každý investor.
A jak vysoká by měla být vaše finanční rezerva? To je individuální, ale obecně se pohybuje v rozmezí 3 až 6 měsíčních platů. Samozřejmě záleží na výši vašeho platu a pravidelných výdajích, ale také na vaší životní situaci. Člověk, který má rodinu, manželku na mateřské dovolené a zátěž v podobě půjček, by si měl ponechat vyšší rezervu pro případ nečekaných událostí. Naopak člověk, který žije s partnerem v bytě bez hypotéky a rodiny a pobírá vysoký plat, šestiměsíční peněžní rezervu nepotřebuje.
Vytvoření hotovostní rezervy je tedy nutností, ale to neznamená, že tyto volné peníze musí ležet pod polštářem nebo v šuplíku. Chceme, aby se zhodnocovaly, protože to je jeden z hlavních důvodů, proč investujeme. Ideální je, když se zhodnocují v produktu, kde k nim máme okamžitý přístup a jejich rizikovost je minimální. Proto jsme v Portu přišli s Investiční rezervou.
____________________________________
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.