Search
Close this search box.

Fintech review – Moneta v Apple TV a Nikola vs. Tesla

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Moneta hraje v digitálu jinou ligu. Je první banka na světě s aplikací pro všechny zařízení od Applu včetně televize (CzechCrunch.cz). Moneta Money Bank dlouhodobě spolupracuje s Applem na zkvalitňování služeb, tentokrát si připsala dokonce světové prvenství. Na každé platformě nabízí něco navíc – třeba na Apple TV, u které se může zdát, že je v seznamu spíš do počtu, se klienti můžou detailněji a přehledněji podívat na své investice
  2. Equa dohání konkurenci, založí účet plně online (Peníze.cz). Pro založení účtu stačí nahrát skeny nebo fotky dvou dokladů a poté ověřit totožnost provedením platby z účtu u jiné banky. Z velkých bank tuto službu nabízí většina, chybí jen Česká spořitelna a Raiffeisenbank.
  3. S eStravenkou od Up Česká republika nově zaplatíte mobilem přes Google Pay (Měšec.cz). Číslo nahrané eStravenky není uloženo v mobilním zařízení a obchodník se tak nedostane k žádným údajům o kartě. eStravenkou je možné platit stejně jako jakoukoliv platební kartou v Google Pay, a to u 13 000 smluvních partnerů společnosti Up Česká republika.
  4. Česko má víc platebních karet než obyvatel, loni jich přibylo 900 tisíc (iDnes.cz). Loni Češi drželi 12,7 milionu platebních karet, z toho 12,1 milionu bezkontaktních. Za rychlým růstem počtu karet stojí moderní technologie, placení kartami je díky nim pohodlnější pro prodejce i spotřebitele.
  5. Jak jsou české banky s nástupem PSD2 otevřené svým klientům? (Lupa.cz). Díky směrnici PSD2 můžete na mnoho způsobů propojovat své bankovní účty a dokonce je zpřístupňovat nebankovním institucím. Jedna z nich, startup Spendee, udává statistiky, jak úspěšní jsou klienti při snaze připojit účty jednotlivých bank ke Spendee. Přestože banky podle směrnice musí toto propojení nabízet, liší se technologickým řešením, které je v některých případech trošku nešťastné.
  6. Další vyzyvatel Tesly. Na burzu si jde pro kapitál značka Nikola (E15.cz). Nikola vstupuje na burzu skrze spojení s již obchodovanou společností VectoIQ. Firma chce nabízet bezemisní kamiony na alternativní pohon, s vlastním tahačem se chystá na trh i zaběhlejší Tesla, možná nás tak čeká souboj křestního jména s příjmením slavného vynálezce.
  7. Umělá inteligence objevila nové účinné antibiotikum (SvětChytře.cz). Když se řekne umělá inteligence, pravděpodobně si většina lidí představí nasazení v technických oborech a financích. Strojové učení je ale možné využít prakticky ve všech oborech – například vědci z americké MIT nechali svůj algoritmus zpracovat 2500 léčiv, ten následně vymyslel zcela nové, vysoce účinné antibiotikum.
  8. Co když akcie nebudou posilovat aneb Jak se vyhnout japonskému scénáři (InvestičníWeb.cz). Akciové trhy dlouhodobě dosahují nových rekordních hodnot, ať dojde k jakkoliv velkému propadu – většinou se trh z krize vyhrabe během pár let. Americký NASDAQ Composite se z prasknutí technologické bubliny zotavoval dlouhých patnáct let, to však není nic oproti japonskému Nikkei 225, který naposledy dosáhl maxima v roce 1989. Jak se vyhnout podobné investici, když nedokážeme předvídat budoucnost?
  9. Cendis převezme dálniční známky i kontrolu mýta (ČeskéNoviny.cz). Cendis je státní podnik, který zajistí informační systém k dálničním známkám za 128 milionů korun (oproti původní zakázce za 401 milionů), dále převezme kontrolu mýta za 27 milionů korun, což je o 188 milionů levněji než v původní zakázce. Kombinace IT a kontrolního systému vyjde asi na 310 milionů korun, ještě v lednu přitom byl účet dohromady 602 milionů.
  10. Atlascen.cz s reálnými cenami bytů skončil, o jeho nové podobě startup jedná s ČÚZK (Lupa.cz). Atlascen.cz byl možná dobrý a užitečný nápad, jeho provozovatel však neměl ke zveřejňování dat souhlas Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Obě strany potvrdily, že jednají o možnostech obnovy Atlasu cen v upravené podobě.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví,

Portu Podcast - rozhovor

Rozhovor s investorkou Michaelou

„Pracovat v padesáti jenom na částečný úvazek a živit se také z výnosů investic? To by bylo ideální,

portu-uspesne-zhodnocovat

Jak na Portu úspěšně investovat?

Finanční trhy jsou volatilní a vaše investice se proto může dostat do ztráty. Co je potřeba udělat, aby byla vaše investice na Portu úspěšná?