Search
Close this search box.

Jakub „Kicom“ Vejmola – Bitcoin je vynález, který už nikdo nezastaví

Největší problém Bitcoinu je, že nejde jednoduše vysvětlit. Jakub „Kicom“ Vejmola se ale v 2019 rozhodl, že se o to pokusí a založil Bitcoinovej kanál. Po třech letech má už více než 86 tisíc odběratelů a Bitcoinovej kanál je největším českým kryptoměnovým kanálem na YouTube. Proč Kicoma fascinuje Bitcoin a celá technologie blockchainu? Proč tady bude Bitcoin i za 30 let? A proč je Bitcoin lepší investice než avokáda? To vše se dozvíte v tomto podcastu.

Já si myslím, že Bitcoin je takový vynález, že už ho nikdo nezastaví a několikrát ukázal, že i když se sesype o 90 %, tak zase vyroste zpátky nahoru. Bitcoineři tu cenu ani tolik neřeší a chtějí mít spíš víc bitcoinů. Bitcoin už nikam nepůjde, ten s námi zůstane.

Rozhovor s Jakubem „Kicomem“ Vejmolou a Jakubem Valníčkem

Video

Podcast

V roku 2019 jsi se rozhodl udělat první přednášku v Baru 12 Opic, kde bylo 12 lidí. Co tě vedlo k popularizaci bitcoinu?

Strašně mě to bavilo, byl jsem tím a jsem tím pořád fascinovaný. Když jsem pochopil, že tady vzniká taková revoluce nebo evoluce peněz a že o tom spoustu lidí neví, tak jsem měl enormní potřebu to vykřičet do světa. Když jsem se do toho trochu ponořil a pochopil jsem, že bitcoin řeší problém byzantských generálů (dosažení shody bez znalosti dalších členů dohody), o kterém mi na vysoké škole říkali, že je neřešitelný, tak mě fascinovala ta technologická stránka.

Bylo to v době kdy Bitcoinovej kanál už existoval a bylo na něm prvních 3–5 videí. Někteří lidé mě sledovali, v té hospodě se také scházeli lidé, kteří už v Bitcoinu byli a dokonce ten majitel nějaký bitcoin měl a přijímal tam v něm platby. Právě on se mě ptal, jestli o tom nechci přijít něco povykládat živě.

 

Od roku 2019 se věnuješ kryptu full-time. Živí tě tedy kryptoměny?

Jo, dnes už jo, řekl bych, že mě primárně živí bitcoin, ale já jsem se o něho žačal zajímat už v roce 2017, ještě předtím, než jsem spustil Bitcoinovej kanál.

 

Těžíš také nějaké kryptoměny?

Těžím, respektive, teď jsem to kvůli zvyšující se ceně elektřiny pozastavil. Kdysi když jsem to objevil, tak jsem si řekl, proč bych to kupoval, co kdybych si to začal těžit? V roce 2017 jsem začal nakupovat grafické karty – napřed jednu, vyzkoušel jsem si to v počítači, zjistil jsem, že to není zase tak složité. Koupil jsem druhou, nesmyslně drahou, kartu a postupně jsem ten rig poskládal ze šesti karet. Měl jsem to zapnuté a těžil jsem Ethereum.

Podařilo se mi těžit Ethereum také v dobách, kdy spadlo na 90 nebo 120 dolarů a minulý rok jsme ho viděli vyletět na 4 000, takže nakonec to ten stroj zaplatilo, i když jsem byl dlouho ve ztrátě. V jisté fázi jsem všechny vytěžené ethery překlopil do bitcoinu, takže dnes už držím jenom bitcoin a těžbu jsem vypnul. Ono je horko a já to mám ve sklepě, takže to v zimě slouží jako topení, ale v létě to moc smysl nedává. Navíc teď se zdražováním energií mám strach o to, na kolik by přišel účet, takže jsem to pozastavil.

 

Jak se vyvíjí znalost kryptoměn tvých sledujících v průběhu času?

Já jsem rád za každého člověka, kterého to baví a něco mu to přineslo. Nejlepší je, když za mnou někdo na konferenci přijde a řekne, že tomu předtím nerozuměl a z těch videí to pochopil. Napřed to bylo tak, že já jsem byl ten učitel, který byl o lekci dál než jeho žáci. Ale někteří z nich se do toho zapálili takovým způsobem, že té technologii už rozumí lépe než já.

 

Ty jsi se už v názvu Bitcoinového kanálu tak trochu vymezil vůči altcoinům. Co tě k tomu vedlo?

Název je hezkou shodou náhod, protože já jsem se věnoval všem kryptoměnám, ale věděl jsem, že musím začít u Bitcoinu, protože ten je stěžejní pro pochopení všeho ostatního. Také jsem věděl, že Bitcoin je mezi lidmi obecně nejznámější. Já jsem se postupem času věnoval také jiným kryptoměnám, ale teď už se označuji za bitcoinového maximalistu. To jsou lidé, kteří věří, že Bitcoin je to, co má smysl a to ostatní je trochu jiná kategorie. Už bych se nenazýval investorem. Já bych řekl, že jsem běžný spořitel do bitcoinu. Jsem velmi opatrný co se týče altcoinů. Vím, že jsem vůči nim někdy velmi kritický, ale můj primární záměr je, aby se lidé nespálili a neprodělali na tom kalhoty. Pro mě ta jistota je dokupovat si pomalu bitcoin a věřím, že postupem času se vrátí na all time high.

 

Jaké kvality má Bitcoin ve srovnání s jinými kryptoměnami?

Jedna z věcí je jasně daná monetární politika, do které se nehrabe – víme, že bude vždy jenom 21 milionů bitcoinů. Víme, že každých deset minut přichází do oběhu další jednotky prostřednictvím těžařů. Ve srovnání s tím se např. u Etherea měnová politika mění často. Třeba minulý rok došlo k velké změně označované jako EIP1559, která úplně změnila nastavení monetární politiky. Oni se s tím hrají a nad protokolem je velká vláda úzké skupiny lidí, která kolem Vitalika Buterina přemýšlí, jak by to bylo nejlepší. U Bitcoinu tam je ten konzervativní přístup typu „takhle to je a nebudeme to měnit“. Zároveň zabezpečení proof-of-workem je nejlepší, jaké má jakákoliv kryptoměna. Dále pak anonymita tvůrce znamená, že tam není jedna osoba, která o něčem rozhoduje a musí se dohodnout ta komunita. Je to někdy těžké a zdlouhavé, ale z dlouhodobého pohledu je to skutečně nejlepší cesta pro nestátní peníze.

 

Zůstanou tady kryptoměny dlouhodobě?

Bitcoin ano. Jeden z důvodů, proč já držím jenom bitcoin, je, že se řídím radou Warrena Buffeta, který mimochodem kryptoměny rád nemá a kdysi řekl: „Nedotýkej se ničeho, co nechceš držet dalších 10 let“. To je jeden z důvodů proč se moc nedotýkám altcoinů, protože bych si na žádný nevsadil, že ho zde uvidíme za 10 let, ale myslím, že Bitcoin tady bude.

 

Bitcoin nevnímáš jako investici nebo spekulaci, ale jako spoření. Rozvedl bys to dále?

Člověk, který přijde do kryptoměn poprvé, si říká, že do toho dá peníze, ono mu to něco vydělá, pak to vytáhne a bude bohatý. Obvykle když to udělá, tak se mu to hned zřítí, odepíše mu to 50 % a řekne si, že to asi nebyl dobrý tip. Když se do toho ale trochu zabere, tak zjistí, co to vlastně řeší za problém. Tím je dlouhodobé znehodnocování peněz. Teď tu inflaci všichni vidíme a vidíme ty zásahy centrálních bank.

 

Jak se dá v bitcoinu vydělávat?

Mně na streamech fanoušci přímo posílají bitcoin jako poděkování, zároveň spolupracuji s Trezorem, kde dostávám 15 % z prodeje, které mi chodí v bitcoinech. Podobně je to u spolupráce se směnárnami, takže je to vždy v tom prostoru bitcoinových firem, ale vím, že to jako benefit začíná svým zaměstnancům nabízet spousta firem.

 

Poslechněte si také crypto podcasty s Dominikem Stroukalem a Soňou Parke (Holky v kryptu). Více o kryptoměnách se dozvíte také na našem blogu a na Portu Crypto.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením.
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů.
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme