Search
Close this search box.

Výběr nejlepších TED talks ze světa financí

Taky se vám stává, že někdy během svého dne najdete dvacetiminutovou mezeru a nenapadá vás žádný produktivní způsob, jak s volným časem naložit? Právě TED Talks komunita může být vaším řešením. O co se jedná? Jde o neziskovou organizaci, která dává dohromady lidi z celého světa za jediným účelem – šířit nápady. Zahrnuje program, který je postaven na základě zajímavých témat, která mohou změnit postoje a životy lidí.

V čem spočívají TED talks?

Možná si říkáte, v čem je tento koncept tak výjimečný? Právě nápad, který odvrací pozornost od samotného mluvčího a donutí vás přemýšlet nad daným tématem. Dokládá to i fakt, že jednotlivé výstupy se konají ve více než 100 různých jazycích a na samotných webových stránkách naleznete přes 2 800 projevů.

TED začal v roce 1984 jako konference a dnes ho vlastní pákistánský podnikatel Chris Anderson. Hlavními tématy v době vzniku byly technologie, zábava a design (Technology, Entertainment, Design – TED). Dnes už náměty sahají téměř do všech koutů a oborů včetně podnikání a vědy. Přihlásit se může každý, kdo se chce podělit o svůj nápad nebo myšlenku se světem. Jestli nejste zdatným řečníkem, nezoufejte, pusťte si video a staňte se jedním z miliónů zaujatých posluchačů po celém světě.

Několik tipů ze světa peněz

Vzhledem k tomu, že se po dobu fungování této organizace ohromně rozšířila škála témat jednotlivých projevů, rádi bychom vám chtěli představit pět nezajímavějších z oblasti financí a investování.

Cameron Herold: Let’s raise kids to be entrepreneurs

Jeden z nejpopulárnějších projevů Camerona Herolda, který pojednává o velmi nadčasovém tématu a dodnes značném problému v oblasti vzdělání. Ve 20 minutách vám mluvčí shrne problém školství a jak by správně učitelé a rodiče měli vychovávat dítě jako podnikatele. Také se snaží lidem předat užitečné rady, které jim pomohou, aby se jako podnikatelé neustále rozvíjeli a jejich smysl pro finance a trhy se posouval kupředu.

Shlomo Benartzi: Saving for tomorrow, tomorrow

Problém, který provází dnes až 26 % americké populace, se dá vyjádřit jedním slovem: úspory. V 15 minutách vám známý rétor Benartzi vysvětlí možnosti, jak dát stranou co nejvíce peněz, ať už na horší časy, nebo si je užít v důchodovém věku. Největší překážkou, kterou mluvčí popisuje, je právě touha lidí mít vše ihned, následkem čehož nejsou schopni dávat peníze stranou. Jedním z řešení může být právě pravidelná investice v Portu, která ovšem nezaručuje výnos ani zachování hodnoty, nese s sebou jistá rizika a od běžného spoření se liší.

Audrey Choi: How to make a profit while making a difference

Expertka v investování vysvětluje publiku, jak se kapitál globálně pohybuje a do jaké míry mohou pomocí investic do správných korporací a firem sami lidé ovlivnit, kam chceme se světem pohnout. “Dnes máme jedinečnou příležitost učinit vlastní rozhodnutí co s penězi dělat, tak proč toho nevyužít,“ říká Audrey Choi.

Rachel Botsman: The currency of the new economy is trust

Žijeme ve společnosti, kde je spotřeba na vrcholu. Firmy na sdílená auta a byty (Airbnb) konzumitu společnosti pouze navyšují a svůj byznys staví především na důvěře mezi jednotlivými klienty. Rachel Botsman tyto systémy rozebírá a vysvětluje, na jakém principu stále fungují.

Zasmějete se, zamyslíte se a vždy si odnesete něco nového, co vás v nějakém oboru obohatilo. Ať už se jedná o finanční svět, nebo vám někdo pouze sdělil zajímavou myšlenku, nad kterou budete další 3 dny před spaním přemýšlet.

Pokud chcete zlepšit svůj mluvený projev, právě TED talks mohou být jednou z variant pro inspiraci. Společně s tím mají také některé výstupy motivační nádech a mohly by vám pomoct udělat dlouho odkládané věci a nebo alespoň zjistit, jak se s nimi co nejlépe vypořádat. Benefitů je mnoho, stejně jako videí, která čekají, až si je ve své volné chvíli pustíte.

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont a nechat pracovat

Nově na Portu: Pravidelné převody  

Nově můžete nastavit pravidelný převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic, a tím ještě efektivněji řídit zhodnocování financí.