Search
Close this search box.

Výběr nejlepších TED talks ze světa financí

Taky se vám stává, že někdy během svého dne najdete dvacetiminutovou mezeru a nenapadá vás žádný produktivní způsob, jak s volným časem naložit? Právě TED Talks komunita může být vaším řešením. O co se jedná? Jde o neziskovou organizaci, která dává dohromady lidi z celého světa za jediným účelem – šířit nápady. Zahrnuje program, který je postaven na základě zajímavých témat, která mohou změnit postoje a životy lidí.

V čem spočívají TED talks?

Možná si říkáte, v čem je tento koncept tak výjimečný? Právě nápad, který odvrací pozornost od samotného mluvčího a donutí vás přemýšlet nad daným tématem. Dokládá to i fakt, že jednotlivé výstupy se konají ve více než 100 různých jazycích a na samotných webových stránkách naleznete přes 2 800 projevů.

TED začal v roce 1984 jako konference a dnes ho vlastní pákistánský podnikatel Chris Anderson. Hlavními tématy v době vzniku byly technologie, zábava a design (Technology, Entertainment, Design – TED). Dnes už náměty sahají téměř do všech koutů a oborů včetně podnikání a vědy. Přihlásit se může každý, kdo se chce podělit o svůj nápad nebo myšlenku se světem. Jestli nejste zdatným řečníkem, nezoufejte, pusťte si video a staňte se jedním z miliónů zaujatých posluchačů po celém světě.

Několik tipů ze světa peněz

Vzhledem k tomu, že se po dobu fungování této organizace ohromně rozšířila škála témat jednotlivých projevů, rádi bychom vám chtěli představit pět nezajímavějších z oblasti financí a investování.

Cameron Herold: Let’s raise kids to be entrepreneurs

Jeden z nejpopulárnějších projevů Camerona Herolda, který pojednává o velmi nadčasovém tématu a dodnes značném problému v oblasti vzdělání. Ve 20 minutách vám mluvčí shrne problém školství a jak by správně učitelé a rodiče měli vychovávat dítě jako podnikatele. Také se snaží lidem předat užitečné rady, které jim pomohou, aby se jako podnikatelé neustále rozvíjeli a jejich smysl pro finance a trhy se posouval kupředu.

Shlomo Benartzi: Saving for tomorrow, tomorrow

Problém, který provází dnes až 26 % americké populace, se dá vyjádřit jedním slovem: úspory. V 15 minutách vám známý rétor Benartzi vysvětlí možnosti, jak dát stranou co nejvíce peněz, ať už na horší časy, nebo si je užít v důchodovém věku. Největší překážkou, kterou mluvčí popisuje, je právě touha lidí mít vše ihned, následkem čehož nejsou schopni dávat peníze stranou. Jedním z řešení může být právě pravidelná investice v Portu, která ovšem nezaručuje výnos ani zachování hodnoty, nese s sebou jistá rizika a od běžného spoření se liší.

Audrey Choi: How to make a profit while making a difference

Expertka v investování vysvětluje publiku, jak se kapitál globálně pohybuje a do jaké míry mohou pomocí investic do správných korporací a firem sami lidé ovlivnit, kam chceme se světem pohnout. “Dnes máme jedinečnou příležitost učinit vlastní rozhodnutí co s penězi dělat, tak proč toho nevyužít,“ říká Audrey Choi.

Rachel Botsman: The currency of the new economy is trust

Žijeme ve společnosti, kde je spotřeba na vrcholu. Firmy na sdílená auta a byty (Airbnb) konzumitu společnosti pouze navyšují a svůj byznys staví především na důvěře mezi jednotlivými klienty. Rachel Botsman tyto systémy rozebírá a vysvětluje, na jakém principu stále fungují.

Zasmějete se, zamyslíte se a vždy si odnesete něco nového, co vás v nějakém oboru obohatilo. Ať už se jedná o finanční svět, nebo vám někdo pouze sdělil zajímavou myšlenku, nad kterou budete další 3 dny před spaním přemýšlet.

Pokud chcete zlepšit svůj mluvený projev, právě TED talks mohou být jednou z variant pro inspiraci. Společně s tím mají také některé výstupy motivační nádech a mohly by vám pomoct udělat dlouho odkládané věci a nebo alespoň zjistit, jak se s nimi co nejlépe vypořádat. Benefitů je mnoho, stejně jako videí, která čekají, až si je ve své volné chvíli pustíte.

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #3: Březnový přehled

Třetí díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak titulek napovídá, podíváme