Search
Close this search box.

Ekonomika eurozóny se překvapivě vyhla recesi

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala v mezikvartálním srovnání stagnaci. Tento výsledek překvapil mnohé ekonomy, protože na trhu existovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do mírné recese. V předchozím čtvrtletí totiž hospodářství měnové unie dosáhlo mezikvartálního poklesu HDP o 0,1 %. Stejně se vyvíjela ekonomika i v rámci širší Evropské unie.

Pomalý růst, ale vyhnutí se recesi

V meziročním srovnání zaznamenala ekonomika eurozóny na základě rychlého odhadu Eurostatu růst o 0,1 %. V širší EU růst dosáhl 0,2 %. Pro srovnání, ve 3. čtvrtletí zaznamenaly ekonomika eurozóny i EU v meziročním srovnání stagnaci. Co se týče vývoje ekonomiky eurozóny za celý rok 2023, tak podle rychlého odhadu Eurostatu vzrostla o 0,5 %. Stejným tempem rostla i ekonomika širší Evropské unie.

Evropu táhly jižní země

Z jednotlivých členských států EU, jejichž údaje jsou k dispozici zaznamenalo ve 4. čtvrtletí nejvýraznější mezikvartální růst ekonomiky Portugalsko, a to o 0,8 %. Následovalo Španělsko (0,6 %) a Belgie s Lotyšskem, kde v obou případech ekonomika vzrostla o 0,4 %. Evropské hospodářství tak táhly jižní země, které byly kdysi označovány za nemocné muže Evropy. Za toho se ale dnes označuje Německo, kde kleslo HDP o 0,3 %, stejně jako v Litvě. Největší pokles zaznamenalo Irsko (-0,7 %).

V meziročním srovnání ze 12 států, jejichž údaje jsou k dispozici vykázalo 6 z nich růst a 5 pokles. Švédská ekonomika stagnovala. Nejvíce klesla ekonomika Irska, konkrétně o 4,8 %. Nejvýraznější růst naopak zaznamenala ekonomika Portugalska, a to o 2,2 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že