Search
Close this search box.

Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Dlouhodobý investiční produkt

Od 1. 1. 2024 bude možné si založit tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá další možnost, jak si odkládat na důchod s daňovým zvýhodněním. Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).

Dlouhodobý investiční produkt je podle Jany Brodany ve své podstatě velmi jednoduchý investiční nástroj sloužící k zajištění na staří a penzi. DIP je součástí tzv. třetího pilíře důchodového systému. Ten v současnosti tvoří pouze penzijní spoření a investiční životní pojištění a jeho popularita posledních 10 let klesá. Jednou z motivací státu je tak třetí pilíř znovu zatraktivnit a podpořit občany v přípravě na důchod.

Tvůrci zákona o českém DIPu se inspirovali v zahraničí. Základem je tak možnost daňové úlevy a investice do cenných papírů jako jsou akcie, dluhopisy obchodované na burzách, ETF nebo nástroje kolektivního investování. Podle Brodani se v Česku zhoršuje demografická situace, což nenabízí příliš dobrý výhled pro první pilíř důchodového systému – za 10 až 15 let budou důchody až o třetinu nižší než dnes. DIP tak vítá jako další možnost, která investování může zatraktivnit třeba mladším lidem.

Založí si DIP sama Brodani? K jakým změnám u tohoto produktu v průběhu legislativního procesu došlo a je šance, že se bude DIP ještě v budoucnu nějak měnit? Jak bude možné z DIPu peníze vybírat a jak to bude s poplatky? V rozhovoru se navíc podíváme i na rozdíl mezi druhým a třetím důchodovým pilířem a jestli by radši než spouštět DIP nebylo lepší zřídit statní investiční fond.

I my v Portu budeme nabízet Důchodový účet, který bude mít poplatek pouze 0,5 % ročně. V rámci Důchodového účtu můžete využívat veškeré produkty Portu s tímto sníženým poplatkem a využitím daňového odpočtu.

🎥 Video

🎙️ Podcast

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky – má smysl?

Ceny whisky se v posledních letech šplhají do nebeských výšek, jelikož stále více lidí rádo popíjí tento alkoholický