Search
Close this search box.

Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Dlouhodobý investiční produkt

Od 1. 1. 2024 bude možné si založit tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá další možnost, jak si odkládat na důchod s daňovým zvýhodněním. Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).

Dlouhodobý investiční produkt je podle Jany Brodany ve své podstatě velmi jednoduchý investiční nástroj sloužící k zajištění na staří a penzi. DIP je součástí tzv. třetího pilíře důchodového systému. Ten v současnosti tvoří pouze penzijní spoření a investiční životní pojištění a jeho popularita posledních 10 let klesá. Jednou z motivací státu je tak třetí pilíř znovu zatraktivnit a podpořit občany v přípravě na důchod.

Tvůrci zákona o českém DIPu se inspirovali v zahraničí. Základem je tak možnost daňové úlevy a investice do cenných papírů jako jsou akcie, dluhopisy obchodované na burzách, ETF nebo nástroje kolektivního investování. Podle Brodani se v Česku zhoršuje demografická situace, což nenabízí příliš dobrý výhled pro první pilíř důchodového systému – za 10 až 15 let budou důchody až o třetinu nižší než dnes. DIP tak vítá jako další možnost, která investování může zatraktivnit třeba mladším lidem.

Založí si DIP sama Brodani? K jakým změnám u tohoto produktu v průběhu legislativního procesu došlo a je šance, že se bude DIP ještě v budoucnu nějak měnit? Jak bude možné z DIPu peníze vybírat a jak to bude s poplatky? V rozhovoru se navíc podíváme i na rozdíl mezi druhým a třetím důchodovým pilířem a jestli by radši než spouštět DIP nebylo lepší zřídit statní investiční fond.

I my v Portu budeme nabízet Důchodový účet, který bude mít poplatek pouze 0,5 % ročně. V rámci Důchodového účtu můžete využívat veškeré produkty Portu s tímto sníženým poplatkem a využitím daňového odpočtu.

🎥 Video

🎙️ Podcast

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vysoká inflace a nízké sazby

Silná domácí poptávka, přehřátý trh práce, vysoké ceny komodit kvůli válce na Ukrajině a tisknutí

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #6: Letní přehled

Wall Street už nesdílí nadšení malých investorů. Na vývoji indexů se to po několika měsících růstu odráží v červených číslech. Výsledková sezóna ale přinesla také mnoho překvapení. V letním přehledu jsme se podívali na nejnovější makro data, očekávané reakce centrálních bank a výkonnost firem, které přepisují fungování svého odvětví.

Nově na Portu: Pravidelné převody  

Nově můžete nastavit pravidelný převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic, a tím ještě efektivněji řídit zhodnocování financí.

americké akcie wide moat strategie

Strategie: Americké akcie „wide moat“

Stejně jako se středověké hrady chránily před nepřáteli pomocí širokých příkopů, podobnou strategii volí v dnešním světě i některé