Search
Close this search box.

Inflace v eurozóně v srpnu klesla na 5,2 %

Srpnová míra inflace v eurozóně je nejnižší od ledna 2022, ale stále výrazně převyšuje 2% inflační cíl Evropské centrální banky.

Inflace pokračuje v poklesu

Meziroční tempo růstu inflace v eurozóně v srpnu mírně zpomalilo na 5,2 % z červencových 5,3 %. V srpnu 2022 činila meziroční inflace 9,1 %. Rychlý odhad Eurostatu mezitím signalizoval, že míra růstu spotřebitelských cen ve 20 zemích, které zavedly euro, zůstane v srpnu beze změny na červencové úrovni 5,3 %.

V celé Evropské unii se meziroční míra inflace v srpnu 2023 snížila na 5,9 % z červencových 6,1 % a z 10,1 % v srpnu 2022.

Nejnižší meziroční harmonizovanou míru inflace v EU zaznamenaly v srpnu Dánsko (2,3 %), Španělsko (2,4 %) a Belgie (2,4 %). Naopak nejvíce vzrostly spotřebitelské ceny v Maďarsku (14,2 %), Česku (10,1 %) a na Slovensku (9,6 %). Ve srovnání s červencem meziroční míra inflace klesla v 15 členských státech, v jednom zůstala stabilní a v 11 státech bloku vzrostla.

Podle ČSÚ, který používá jinou metodiku výpočtu inflace klesla na 8,5 %.

Boj proti inflaci

Ve snaze snížit míru inflace se ECB minulý týden rozhodla dále zvýšit úrokové sazby o 0,25 p.b. na 4,50 %, což bylo v v souladu s očekáváními. Jedná se o vůbec nejvyšší sazbu od zavedení eura v roce 1999. ECB začala zvyšovat sazby v červenci 2022, což se již na evropské ekonomice projevuje. Ta v prvním i druhém čtvrtletí roku 2023 vzrostla o pouhých 0,1 % a jen těsně se vyhnula recesi.

Německo se ve stejném období propadlo do recese a další manévrovací prostor ECB je tedy velmi omezený. Přestože je inflace v eurozóně nejnižší od ledna 2022 a od vypuknutí války na Ukrajině, ECB nemůže být s posledním srpnovým údajem o meziroční inflaci ve výši 5,2 % spokojena. Je ale pravděpodobné, že ECB napříště pozastaví proces zvyšování úrokových sazeb, aby neriskovala další hospodářský propad, a měnovou politiku pak bude nastavovat podle vývoje inflace a ekonomických údajů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

10 let investice a 1000 USD

V Portu je naším zájmem diverzifikace portfolií, abychom se vyhnuli mnoha problémům spojeným s investicí

Portu Rychlovka - Díl 28

Portu Rychlovka – Díl 28

Minulý pátek jsme vám opět v jediném videu shrnuli aktuální dění na trzích, novinky na

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby riziko. O pojmu

#24 Bitcoinový halving za námi

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn