Search
Close this search box.

Fintech review – Vylepšení okamžitých plateb a rozvod za miliardy

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Rozvoz potravin táhne, vlastní e-shop testuje už i Albert. Zatím jen v Brně a omezeně (Aktuálně.cz). Službu Albert Domů Zdarma testuje 1500 zákazníků, kteří se předem přihlásili do testovací fáze. V prodeji zatím není plný sortiment, jen nejpopulárnější položky. O budoucnosti služby rozhodnou výsledky testovacího provozu.
  2. Moneta podepsala s PPF smlouvu o akvizici Air Bank, Home Creditu a Benxy (ČeskéNoviny.cz). Akvizice je podmíněná souhlasem akcionářů na valné hromadě, která se bude konat v červnu. Pokud akvizice u akcionářů projde, získá Moneta sto procent akcií skupiny Air Bank za 25,9 miliardy Kč.
  3. Česká crowdfundingová jednička FinGOOD roste a chystá svou investiční aplikaci (Fintree.cz). Crowdfundingová investiční platfoma finGOOD zažila úspěšný rok 2020, ve kterém profinancovala 100 milionů korun a meziročně vzrostla o 150 %. Z nastoleného tempa ve finGOODu nehodlají slevovat, a proto nyní přicházejí s novinkou v podobě první tuzemské investiční crowdfundingové aplikace.
  4. Jak Elon Musk otestoval likviditu bitcoinu a co to může vypovídat o budoucnosti kryptoměny (Lupa.cz). Tesla nedávno prodala bitcoin za stovky milionů dolarů, čímž úspěšně otestovala jeho likviditu a navíc si připsala slušný zisk. Jak se trh bitcoinu v posledních letech změnil? A stane se z něj jednou vhodná zástava pro repo operace?
  5. Okamžité platby čeká vylepšení. Využije ho jen část bank (Peníze.cz). Banky musí od června zvýšit limit pro příchozí okamžité platby na 2,5 milionu korun. Pravidlo neplatí pro odchozí platby, pro ně limit některé banky navýší, jiné jej však dokonce sníží. Například Raiffeisenbank umožní odeslání jen 100 000 korun v jedné platbě.
  6. Bezos prodal akcie Amazonu za téměř dvě miliardy dolarů (Forbes.cz). Bezos nedávno oznámil, že letos odstoupí z funkce šéfa Amazonu a bude jen výkonným předsedou představenstva. Poslední prodej akcií není jediným za poslední dobu, v minulých měsících prodal akcie dohromady za více než sedm miliard. Veřejně přitom avizoval, že má v plánu prodávat akcie zhruba za jednu miliardu ročně, aby mohl financovat svou společnost Blue Origin.
  7. Facebook nasadil těžký kalibr. Žádá o povolení sledovat uživatele, aby „mohl být stále zdarma“ (MobilMania.cz). iOS 14.5 nabídne uživatelům možnost zakázat aplikacím sledování jejich chování za účelem cílení reklamy. To mnoha aplikacím vezme vítr z plachet, protože sbíraní dat o uživatelích je pro ně hlavní zdroj zisku. Facebook bude s funkcí bojovat velmi svérázně – ještě před zobrazením vyskakovacího okna, které nabídne použití nové funkce iOS se v aplikacích Facebook a Instagram objeví žádost o povolení sledování, aby sítě mohly být nadále bezplatné.
  8. Hello bank! nově umí Google Pay, Apple Pay bude v létě (Měšec.cz). Mobilní platby přes Google Pay fungují na debetních kartách i kreditkách v testovacím provozu, k oficiálnímu spuštění má dojít 11. května. V létě se má přidat i Apple Pay, tím to však prozatím skončí. Banka v současnosti nemá kapacitu pro další platební metody, jako jsou Fitbit Pay či Garmin Pay.
  9. Ethereum přesáhlo rekordní hranici 3 200 dolarů. Evropská investiční banka na jeho blockchainu vydává dluhopis (CzechCrunch.cz). Ethereum letos roste rychleji než bitcoin, začátkem týdne překonalo 3 200 dolarů. Kryptoměna se na této hodnotě nezastavila a v pátek je nad cenou 3 500 dolarů. Růstu Etherea pomáhá zřejmě i jeho unikátní blockchain, na kterém EIB vydává dluhopis v hodnotě 100 milionů eur.
  10. Billinda se rozpadá, Gatesovi se rozvádějí. Těchto 10 Billových majetkových statistik vám vyrazí dech (InvestičníWeb.cz). Bill a Melinda Gatesovi v pondělí 3. května 2021 oznámili, že se po 27 letech manželství rozvádějí. V té době byl Gates, spoluzakladatel Microsoftu, čtvrtým nejbohatší člověkem na světě s jměním zhruba 146 miliard USD. Pro Gatese je utracení 1,2 milionu USD ekvivalentem toho, když průměrný Američan utratí jeden jediný dolar. Tím ale zajímavá čísla nekončí.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému majiteli umožňuje obchodovat