Search
Close this search box.

Kouzlo tichého bohatství

V jednom z nedávných článků jsme představovali hnutí FIRE, jenž usiluje o finanční nezávislost v co nejnižším věku. Dnes se podíváme na koncept, který je ve FIRE komunitě velmi populární. Pomáhá totiž k efektivnímu hromadění majetku, minimalizuje nebo úplně eliminuje rizika s ním spojená, a taky si rozumí s narůstajícím trendem minimalistu. Ten koncept zní: stealth wealth, tedy tiché bohatství. Co je jeho podstatou a jak se jím můžete inspirovat i vy?

Jak už název napovídá, jde o to, že své bohatství držíte v tajnosti. Možná si řeknete, proč by to měl někdo zapotřebí. Není právě možnost lepší sebeprezentace, zvýšení společenského statusu a zařazení se do vyšších vrstev tím, proč chtějí lidé bohatnout? Zřejmě také je, ale zastánci tichého bohatství to vidí jinak: hlavním cílem bohatství je svoboda a nezávislost. Pokud to vnímáte podobně, čtěte dál.

Na rozdíl od konvenční cesty multimilionářů, jež nezřídka zahrnuje prémiové nemovitosti pro vlastní spotřebu, nejnovější auta, luxusní módu nebo extravagantní zážitky, zastánci stealth wealth se mohou jevit jako nudní skrblíci. Jedním z prvních rysů totiž je, že tolik neutrácejí za spotřebu, raději investují. Vědí, že zbaví-li se nutnosti sebeprezentace  a zbytečného luxusu, ze svého bohatství se budou moci těšit déle a to bez stresu, jež může konvenční cesta boháče přinášet.

Konkrétně to vypadá tak, že tyto osoby často žijí v běžných čtvrtích pro střední třídu. Jezdí Škodovkou, nikoli Teslou. Raději než golf či polo provozují cyklistiku nebo fotbal. Neutrácí příliš za šaty na míru, raději si rozšíří sbírku svých cenných papírů. Svému okolí jsou tak poměrně neviditelní, což má celou řadu výhod. Zmiňme některé:

  1. Vyšší bezpečnost. Pravděpodobnost, že se stanete cílem vydírání, výnosu, kyberútoku, nebo jen běžné loupeže, se drasticky snižuje.
  2. Lepší vztahy. Jak ví každý, kdo někdy vyhrál v loterii, všichni máme spoustu přátel a známých, kteří si na nás někdy vzpomenou. Je ale rozhodně lepší, když tak činí z jiných než finančních důvodů.
  3. Více svobody dělat si, co chcete. Když téměř nikdo neví, jak jste bohatí, je třeba daleko jednodušší chodit fandit místnímu fotbalovému týmu místo parkurových či golfových turnajů. Totéž platí o restauracích nebo školách vašich dětí.

Možná si říkáte, že nejde o nic nového. A máte pravdu. O tom, jak vypadá průměrný americký milionář informovala již v roce 1998 kniha The Millionaire Next Door. V ní se autoři snažili zjistit, jak žije většina amerických občanů s jměním vyšším než 1 mil. USD. Na co přišli? Většina z nich jsou podnikatelé, žijí v normálních čtvrtích, jezdí staršími ojetými vozy, zpravidla na sebe moc neutrácí. Jak totiž zmiňuje jeden z oslovených milionářů v knize: nestačí mít super útok (tedy příjmy), abyste zůstali bohatí, je třeba mít i skvělou obranu (hlídat si výdaje). I to je součástí filozofie tichého bohatství.

Pokud vás koncept stealth wealth zaujal, přečtěte si o něm více na Financial Samurai nebo I Will Teach You To Be Rich.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Webinář Portu

Webinář – Novinky na Portu

Nejnovější díl Portu webináře jsme vysílali z podcastového studia v pražských Dejvicích. Rozhovor moderoval Vojta

Jak se vyvíjejí investice na Portu?

Svět investic je poněkud zvláštní. Lidé se většinou zajímají o výši výnosu, výrazně méně o riziko s investicí spojené.