Search
Close this search box.

ČNB ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 7 %

cnb

Členové bankovní rady ČNB na svém dnešním jednání podle očekávání ponechali úrokové sazby na stávající úrovni a klíčová dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %. Na této hladině se nachází od června loňského roku.

Meziroční míra inflace v ČR se sice v červnu snížila o 1,4procentního bodu na 9,7 % a cenové tlaky napříč ekonomikou viditelně zvolňují. Inflace však zůstává nadále až příliš vysoká na to, aby ČNB mohla úrokové sazby začít snižovat.

Bankovní rada dnes navíc formálně ukončila intervenční režim oznámený v květnu 2022 a zároveň obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.

ČNB bude v rámci režimu řízeného plovoucího kurzu i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny ohrožujícím cenovou či finanční stabilitu, kdykoliv to bankovní rada uzná za vhodné.

Nová makroekonomická prognóza

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila výhled vývoje české ekonomiky. HDP podle ní letos vzroste o 0,1 %, v květnu předpokládala růst 0,5 %. Centrální banka zároveň zlepšila odhad celoroční inflace, která by podle ní měla dosáhnout 11 procent. V květnu odhadovala 11,2 %.

Hospodářské oživení by podle ČNB mělo přijít v příštím roce, kdy bude růst HDP 2,3 %. I v tomto případě ale centrální banka svou prognózu revidovala směrem dolů proti květnu, kdy očekávala 3% růst. V roce 2025 podle ní HDP vzroste o 2,7 %.

Průměrná inflace v příštím roce by měla být podle ČNB 2,1 %, proti předchozí prognóze odhad nezměnila. V roce 2025 centrální banka očekává celoroční růst spotřebitelských cen o 1,7 %.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Ekonomika eurozóny se překvapivě vyhla recesi

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala v mezikvartálním srovnání stagnaci. Tento výsledek překvapil mnohé ekonomy, protože na trhu existovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do mírné recese.