Search
Close this search box.

Fintech review – Daně přes internet a regulace kryptoměn

Fintech Review – Daně přes internet a regulace kryptoměn

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Švýcarsko začalo s regulací kryptoměn, úřad udělil licence na finanční služby dvěma bankám (iRozhlas.cz). Nová pravidla se týkají hlavně vyšší anonymity kryptoměnových transakcí, zakazují tak například transfery digitálních mincí jen na známé zákazníky bank. ČNB podobnou regulaci nechystá, stát však chce zdanit výnosy z těžby a prodeje kryptoměn.
  2. Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu, s novými termíny i sankcemi (Peníze.cz). Daňové přiznání by v portálu Moje daně mohlo být možné podat již příští rok, legislativně je vše připraveno. Do služby se budou moct přihlásit i lidé bez e-občanky a datové schránky pomocí přihlašovacích údajů od ministerstva financí.
  3. Facebook nabízí až 230 tisíc korun za odhalení chyb v kódu pro jeho novou měnu Libra (CzechCrunch.cz). Facebook zveřejnil testovací verzi kódu platebního systému kolem Libry a za nalezení chyb v něm nabízí podle jejich závažnosti 500 až 10 000 dolarů. Zatím se podařilo najít jednu středně závažnou chybu za 1 500 dolarů.re
  4. Unikla biometrická data milionu lidí. Osm dnů si je kdokoliv mohl stáhnout na internetu (SvětChytře.cz). Na otisky prstů, snímky obličejů, hesla a další informace více než milionu lidí narazili na internetu izraelští vědci. Data pocházela ze serverů biometrického zámku Biostar 2, který provozuje společnost Suprema.
  5. Numbrs členem klubu fintechových jednorožců (FintechCowboys.cz). Švýcarský startup Numbrs Personal Finance vybral v posledním kole financování 40 milionů dolarů a přesáhl tak miliardový milník. Společnost nabízí aplikaci pro spojení bankovních účtů, skrze kterou je také možné žádat banky o kreditní karty, půjčky či pojištění.
  6. Apple se pokoušel vylepšit Siri, získal ale citlivé informace uživatelů (E15.cz). Společnost v rámci zlepšování služeb nechala svoje zaměstnance poslouchat hovory svých uživatelů s virtuální asistentkou Siri. Technici Applu tak mimo jiné zaslechli i průběh obchodu s drogami. Program na zlepšování služeb bude od podzimu znovu spuštěn, uživatelé Siri však budou mít možnost svá data společnosti neposílat.
  7. Nový telefon od Huawei je bez aplikací Googlu. Zákazníky přiláká jen těžko, píše BBC (Aktuálně.cz). Zatímco operační systém Android je open-source, tedy veřejně dostupný všem, aplikace od Googlu smí výrobci používat pouze se smluvním souhlasem. Kvůli restrikcím ze strany USA tak v nejnovějším vlajkovém telefonu Mate 30 bude chybět třeba i obchod Google Play, jehož absence může vést k omezené dostupnosti aplikací od dalších vývojářů.
  8. E-shopy rostou nejrychleji v Evropě. Češi vedou i v mobilních nákupech (iDnes.cz). Češi přes mobily provedou 54 procent nákupů a e-shopy rostou nejrychleji z 18 sledovaných zemí. Platí se většinou kartou, Čechy oblíbená dobírka je na ústupu, stále však tvoří 45 procent plateb.
  9. Víme, kdy Apple ukáže iPhone 11 a Watch Series 5 (MobilMania.cz). Apple nové produkty představí 10. září. Motto By innovation onlynaznačuje, že by mohlo dojít k představení zajímavých technologií.
  10. Google to pay security researchers who find Android apps and Chrome extensions misusing user data (TechCrunch.com). Nabídku podobnou té od Facebooku představil i Google. Za nález chyby, která umožňuje zneužití uživatelských dat, nabízí Google až 50 000 dolarů.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Gallery numismatika

Numismatika jako investice

V době zvýšené volatility na trzích můžeme sledovat odklon od tradičních investic, jako jsou například

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše

duchodova-reforma-2

Co vše změní důchodová reforma?

Prodlouží se doba odchodu do důchodu? Změní se i výpočet výše důchodu? Jak a kdy si na důchod začít odkládat? Co čekat od nového produktu, který má sloužit k zajištění na stáří – dlouhodobého investičního produktu?