Search
Close this search box.

Fintech review – Přes banku na úřad a konec EET v Čechách

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. KB vstupuje do firmy financující e-shopy (Peníze.cz). Komerčka získává 11% podíl ve startupu Lemonero, který zajišťuje provozní financování malým a středním e-shopům. Spolupráce má ambiciózní cíl – firmy společně chtějí dobýt evropský trh e-commerce v oblasti B2B financování.
  2. Vnitro udělilo první „BankID“. Klienti ČSOB budou moct jako první přes údaje banky komunikovat se státem (EkonomickýDeník.cz). ČSOB jako první banka v Česku získala akreditaci pro zavedení BankID, které umožní občanům přihlašování ke službám eGovernmentu pomocí internetového bankovnictví. BankID se tak stane alternativou datové schránky či elektronické občanky. Zatímco tyto služby využívají řádově statisíce lidí, možnost použít k přihlášení elektronické bankovnictví zpřístupní eGovernment milionům klientů ČSOB a časem i dalších bank.
  3. Dvanáct tisíc, třináct tisíc… bitcoin skáče na roční maxima. Překročil Rubikon, tvrdí investor (E15.cz). Bitcoin tento týden dvakrát překročil hranici 13 000 dolarů a stále kolem této hodnoty kolísá. Podle analytiků je nárůst cen kryptoměn reakcí na novou službu PayPalu, která umožní kryptoměny nakupovat a dokonce s nimi rovnou platit. Kritici upozorňují na to, že digitální mince nakoupené přes PayPal nebude možné nahrát do vlastní peněženky, a zároveň nepůjde vložit na PayPal již vlastněné kryptoměny.
  4. Vláda schválila odklad EET na leden 2023 (ČT24.cz). Kvůli složité ekonomické situaci živnostníků se odkládá účinnost elektronické evidence tržeb na rok 2023. Někteří odborníci říkají, že tím byl celý projekt pohřben, protože kvůli odkladu jej již nemůže současná vláda dotáhnout do konce. Pro úplné zrušení EET se vyjádřil například ředitel poskytovatele pokladních systému Storyous Igor Třeslín či jménem Hospodářské komory její mluvčí Miroslav Diro.
  5. Platební platforma Wirex přidává podporu české koruny (Lupa.cz). Wirex přidává korunu k 18 dalším tradičním měnám a kryptoměnám, které je možné v aplikaci nakupovat, prodávat a bez poplatků směňovat. Dále společnost nabízí převody IBAN a SEPA zdarma.
  6. Revolut zavádí inteligentní funkci správy předplatného (FintechCowboys.cz). Revolut nově ukazuje všechny pravidelné platby na jednom místě. Klienty upozorní před provedením platby a pokud nemají dostatek prostředků na účtu, dá jim včas vědět, aby stihli dobít účet či zrušit příkaz. To je u trvalých příkazů a předplacených služeb možné zařídit jedním kliknutím. Do budoucna Revolut plánuje upozorňovat klienty na končící zkušební období a blížící se první platbu za předplacenou službu.
  7. Mobilní aplikace Raiffeisenbank se naučila QR stvrzenky a kategorie (Měšec.cz). Klienti Raiffeisenbank mohou místo papírových stvrzenek zažádat v bankomatu o QR kód, který po naskenování v Mobilním eKontu uloží elektronickou stvrzenku. Dále byly do aplikace přidány kategorie transakcí, které klientům zpřehlední výdaje. Grafické přehledy výdajů ukážou statistiky v 15 kategoriích za posledních 12 měsíců.
  8. Společně se Stevem Jobsem v Applu měnili svět. Teď uznávaný designér Jony Ive začíná spolupracovat s Airbnb (CzechCrunch.cz). Jony Ive minulý rok po více než 25 letech opustil Apple, možná i proto, že jako šéfdesignér společnosti byl od roku 2015 více manažerem než designérem. Nyní jeho designové studio LoveFrom navazuje spolupráci s Airbnb, kde bude pravděpodobně pomáhat s návrhy domů a jejich vybavení.
  9. T-Mobile v Praze a Brně spouští síť 5G (SvětChytře.cz). 5G síť bude ve dvou největších českých městech spuštěna 1. listopadu. K nové generaci mobilního internetu se budou moct připojit zákazníci T-Mobilu, kteří mají zařízení s podporou 5G a SIM kartu podporující LTE. Ze začátku bude provoz sítě zajišťovat 180 vysílačů, do konce roku jich má být přes 300. K 5G se bude možné připojit i v sedmi stanicích metra C.
  10. Příštích 12 měsíců na americkém akciovém trhu bude ve znamení masivní bubliny. Tak proč na ní nevydělat, říká stratég (InvestičníWeb.cz). Americké akciové indexy včetně širokého S&P 500 dokázaly po únorovém a březnovém propadu během pár měsíců napravit ztráty a posunout historická maxima. A to může být teprve začátek. Podle Grahama Summerse ze společnosti Phoenix Capital Research čeká americký akciový trh raketový růst, na kterém by byla chyba se nepodílet.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme